Csődbiztosok csapdája

Pozsony. A kormány tegnapi rendkívüli ülésén módosította a bankbetétek védelméről és a csődeljárásról szóló törvényt. A viharos gyorsasággal meghozott döntést a Betétvédelmi Alap helyzete és a Devín Bank csődbiztosainak példátlanul magas sikerdíja indokolta. Mindkét törvénymódosítást sürgősségi eljárással a jelenleg ülésező parlament elé terjesztik.

Marián Jusko, a Szlovák Nemzeti Bank elnöke tegnap felszólította a Devín Bank csődbiztosait, hogy önként mondjanak leSomogyi Tibor felvétele A két ügy előzménye a következő. A Legfelsőbb Bíróság szerdai döntése értelmében a Betétvédelmi Alap (FOV) nem lehet a még korábban csődbe ment Dopravná banka hitelezője, vagyis nem kaphatja vissza azt a 2,2 milliárd koronát, amelyet a pénzintézetben ragadt, betétvédelem alá eső természetes személyeknek már korábban kifizetett. Ez veszedelmes precedenst teremthet, mivel napjainkban Szlovákiában további bank ellen folyik csődeljárás, s az ebben, illetve a korábban összeomlott a pénzintézetekben ragadt védett, tehát kifizetett vagy kifizetésre kerülő betétek együttes összege közel 20 milliárd koronára rúg. Ebből az összegből a legnagyobb rész, 12 milliárd korona a legutóbb, közel másfél hónapja összeomlott Devín Bankra esik. A korábban csődbe ment bankok (Dopravná banka, AG Banka, Slovenská kreditná banka és Priemyselná banka) ügyfeleinek az alap 8,4 milliárd koronát fizetett ki. A Betétvédelmi Alap eleve pénzínséggel küzd, a korábbi bankcsődök kiürítették a kasszáját, melyet a többi bank befizetései nem tudtak kiegyenlíteni, így a Devín Bank póruljárt ügyfeleit a Szlovák Nemzeti Banktól felvett hitelből elégítik ki (a védett betétek jelenlegi felső határa 355 ezer korona). A tegnapi törvénymódosítás kiküszöböli, hogy a Dopravná banka ügye precedenssé váljon.

A másik problémát a Devín Bank esete váltotta ki. A Pozsonyi Kerületi Bíróság ugyanis a bank csődbiztosait éppen egy nappal a csődbiztosok jogállásáról szóló új törvény hatályba lépése előtt nevezte ki. A régi törvény értelmében ugyanis a csődbiztosok a bank kintlévőségeiből behajtott összeg 10 százalékának megfelelő sikerdíjra jogosultak. Mivel a Devín Bank esetében a behajthatónak tűnő kintlévőség 5–6 milliárd koronára rúg, ezért a sikerdíj – szlovákiai viszonylatban – horribilis, 500–600 millió korona lehet. A bíróság döntése után egy nappal hatályba lépett új törvény (szeptember 29.) viszont a jutalom felső határát 10 millió, indokolt esetben pedig 20 millió koronában állapította meg. A Dzurinda-kabinet által tegnap elfogadott törvénymódosítás értelmében a jelenleg folyamatban levő csődeljárási ügyek esetében is csak maximum 20 millió korona lehet a sikerdíj.

Marián Jusko, a jegybank elnöke tegnap felkérte a csődbiztosokat, hogy önként mondjanak le pozíciójukról. A parlament csütörtökön máris foglalkozott a kormány törvénymódosításaival, s első olvasatban elfogadta az új törvénytervezeteket. (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?