Betegséget jelez az ingatlanpiac

Pozsony |

<p>A gazdaság működésének egyik leghatékonyabb fokmérője az ingatlanpiac, amely a legérzékenyebb barométere a válságoknak és a fellendülésnek. A Fico-kabinet vállalkozásellenes gazdaságpolitikája miatt Szlovákiát nagy ívben elkerülik a nagyobb beruházók, a szlovák ingatlanpiac így továbbra is képtelen magához térni a válság okozta sokkból.</p>

A Fico-kormány ugyan optimistábbnál optimistább gazdasági előrejelzésekkel rukkol elő, a gazdaság valós helyzete azonban ennél sokkal rosszabb. Mindezt mi sem bizonyítja jobban, mint a szlovák ingatlanpiac, amely az egyik leghatékonyabb fokmérője a gazdaság valós állapotának. A CBRE ingatlan-tanácsadó társaság most közzétett elemzése szerint az új ipari ingatlanok iránt egyre kisebb a kereslet. A gazdasági válság kirobbanását követő legrosszabb évben, 2009-ben még több mint 100 ezer négyzetméternyi új ipari ingatlanra volt igény, ami az elmúlt évre alig haladta meg a 19 ezer négyzetmétert. Az ipari ingatlanoknak még a legnagyobb gazdasági aktivitást kimutató Pozsony megyében is több mint a 6 százaléka üresen tátong, az ország többi részén pedig ez a 11 százalékot is eléri. A kormány ugyan még hajlandó mindent a gazdasági válságra fogni, az igazság azonban az elemzők szerint másutt keresendő. „Szlovákiának hozzá kellene szoknia, hogy a környező országok egyre agresszívebb beruházáscsalogató trükköket vetnek be” – nyilatkozta Tomáš Ostatník, a CBRE Slovensko ipari ingatlanokkal foglalkozó részlegének a vezetője. Márpedig a Fico-kabinet – a vállalkozásellenes gazdaságpolitikájával – ezzel ellentétes irányba indult el. Nem csoda, hogy a CBRE adatai szerint a visegrádi országokba érkező új beruházások 90 százaléka a cseh és a lengyel piacot választja. A gazdasági válság kirobbanását követően a cégek az alkalmazottak számának a lefaragásával próbálták meg csökkenteni a költségeiket, ami a munkanélküliség megugrását hozta magával. Az ingatlanpiacon ennek az egyik leglátványosabb fokmérője az irodahelyiségek iránti kereslet drasztikus csökkenése volt. 2008-ban például még 180 ezer négyzetméternyi új irodahelyiséget adtak át, tavaly már csak 29 ezer négyzetmétert. A gazdasági válság előtt ennek ellenére az irodák nem egész 9%-a állt üresen, mára viszont ez az arány eléri a 14,8 százalékot. A helyzet ráadásul egyáltalán nem javult, hiszen még a 2012-es adatokhoz képest is 2,3 százalékponttal nőtt az üresen álló irodahelyiségek aránya. Oliver Galata, a CBRE irodapiaci részlegének a vezetője ezzel kapcsolatban arra figyelmeztet, hogy ha az üresen álló irodák aránya meghaladja a 15%-ot, az már súlyos strukturális hibára utal az adott ország gazdaságában. A növekvő munkanélküliség és az alacsony bérek miatt a lakosság vásárlóereje is csökken, aminek a kereskedők isszák meg a levét. 2009-ben például még 298 ezer négyzetméternyi új üzlethelyiséget adtak át az országban, tavaly azonban már csak 49 ezret. Az 1,455 millió négyzetméternyi szlovákiai üzlethelyiség csaknem tizede azonban még így is üresen tátong. A CBRE szerint a nagyobb kereskedelmi beruházásoknak az elkövetkező időszakban is elsősorban a silány lakossági kereslet szab gátat.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?