Bár repülünk, ám nem szárnyalunk

Brüsszel/Pozsony. A légiutas-forgalom az Európai Unióban (is) a személyszállítás legdinamikusabban bővülő területe volt az utóbbi években. A 2006. évi növekedési ütem alapján Románia állt az élen, ahol 35%-kal haladta meg a légi utasok száma az egy évvel azelőttit. Utána Szlovákia, Lettország és Lengyelország következett, szintén 30 százalék feletti, majd Litvánia, 25%-os forgalombővüléssel.

Az állami pozsonyi légikikötő nem tartozik Európa 50, legnagyobb forgalmú reptere közéPavol Funtál felv.A forgalom abszolút nagyságát tekintve Nagy-Britannia, Németország, Spanyolország, Franciaország volt a sorrend, százmilliós nagyságrendű utasszámmal. Tízmilliós nagyságrendet 12 tagországban, milliós nagyságrendet, 11 tagországban ért el az utasok száma. Magyarország az utóbbi csoportba tartozott, s a 27 tagállam utasforgalmának csökkenő sorrendjében a 17. helyet foglalta el, Szlovákia pedig a sor végén kullog. Az uniós összesítés ráadásul nem vette figyelembe a tavalyi adatokat, ezekből kiderült, hogy Pozsony növekménye 5 százalék alatt maradt, egyedül Kassa lendülete nem tört meg, ám a kelet-szlovákiai reptér szerepe elhanyagolható.

A repülőgépek utaskilométer-teljesítménye – 25 tagállam 1995 és 2004 közötti adatai alapján – kilenc év alatt (csak a belföldi és az egymás közötti viszonylatban) mintegy 1,5-szeresére nőtt, miközben a személyforgalom egésze alig egyötödével lett nagyobb. A fellendülésben fontos szerepet játszottak a diszkont légitársaságok, amelyek a korábbinál sokkal szélesebb tömegek számára tették lehetővé a távolabbi úti célok leggyorsabb és legkényelmesebb elérését biztosító repülőgépek igénybevételét. 2006-ban az Európai Unióban közel 740 millió légi utast regisztráltak, 4,7%-kal többet, mint egy évvel korábban. A tagállamok közül ezekben az években mindenekelőtt a 2004-ben és 2007-ben csatlakozott kelet- és közép-európai országok bővítették forgalmukat.

A nemzetközi forgalom nagyobb részét valamennyi tagállamban az unión belüli utazások adták. Arányuk a tagországok több mint felében elérte vagy meghaladta a 80%-ot. Az unión kívüli légi kapcsolatok a többi európai ország csoportjával, a tengeren túl pedig az amerikai földrésszel voltak a legintenzívebbek. 2006-ban az Európai Unió 28 olyan repülőtérrel rendelkezett, amely tízmilliós nagyságrendű utasforgalmat bonyolított le. Közülük a három legnagyobb 50-70 millió, az utánuk következő négy pedig 30-50 millió utast szolgált ki az év folyamán. 20-30 millió között 9 repülőtéren, 10-20 millió között pedig 12 repülőtéren alakult a forgalom. A 12 új tagállam közül csak Csehországban található tízmilliós forgalmú: Prága/Ruzyně 11,5 millió utasa alapján a 27. helyen állt a tagállamok légikikötőinek sorában. Magyarország fő repülőtere, Buda?pest/Ferihegy 8,2 millió utast fogadott, illetve indított, ami a 39. helyet jelentette számára. Pozsony Štefánik légikikötője ugyan tavaly túllépte a 2 milliós forgalmat, ám ezzel is csak a helyi repterek kategóriájában maradt. (NG)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?