<p>A hét első három napján 24%-ot veszített a nálunk is jelentős pénzintézetként tevékenykedő UniCredit Bank a milánói tőzsdén, a befektetők lassan kezdik elveszíteni a pénzintézetbe vetett bizalmukat. Az UniCredit helyzete azért sajátos, mert bár a székhelye Olaszországban van, de működésének nagy részét külföldön bonyolítja le. Éppen ezért elemzők attól tartanak, hogy a római kormány nem dob neki mentőövet, ha valóban bajba kerül.</p>
Bajba került az UniCredit
A képhez hozzátartozik, hogy tegnap már erősödtek a pénzintézet papírjai. Hírek szerint egy 2,3 milliárd euró értékű kötvénykibocsátásból jutna levegőhöz a pénzintézet. A cég szerdán közleményt adott ki, melyben azt írták, hogy néhány kinnlevőség értékesítéséből akarnak pénzhez jutni, ugyanakkor cáfolták, hogy tulajdonrészt adnának el. A spanyol Banco Santander máris jelezte, érdeklődik a vállalat jól kiépített kelet-európai részlegei iránt. A korábbi várakozásokkal ellentétben most már egyre valószínűbb, hogy a kelet-európai felzárkózó térség is megszenvedi a globális pénzügyi válságot, állítja a Moody's Investors Service hitelminősítő. A térségi vállalatok terjeszkedése, beruházásai és egyesülési-felvásárlási tevékenysége külföldi befektetőktől és bankoktól függ, ám a hozzáférés e finanszírozási forrásokhoz alig néhány hét leforgása alatt hirtelen megnehezült, ráadásul sok vállalat rövid távú finanszírozásokra szorul - áll a Moody's elemzésében.
Szlovákiának nem tetszik az Európai Bizottság terve, hogy a krízis hatására egy összeurópai pénzügyi ellenőrző szervet állítsanak fel. Ha a bankok bajba kerülnének, akkor a probléma orvoslásakor a nemzetek feletti szervezet mondaná ki a végső szót, ami viszont szűkíti a nemzeti ellenőrző szervek jogkörét. „Számunkra az a döntő, hogy az az ellenőrző szerv, amely nagyon jól működik és erről az utóbbi napokban is megbizonyosodhattunk, változatlanul tevékenykedhessen tovább, azaz a pénzügyminisztérium és a jegybank jogköre ne gyengüljön“ - mondta Maroš Šefčovič, Szlovákia EU-nagykövete. Pozsony amiatt aggódik, hogy a bajba jutott anyabankok külföldi „leányaiktól“ pumpálnák át a pénzt, ami viszont csak a probléma továbbgörgetését jelentené. (m, SR, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.