Az uniós előírások szerint hamarosan valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie, így nem csoda, hogy az ehhez nyújtott állami támogatás iránt is egyre többen érdeklődnek. Jövőre azonban az ezzel kapcsolatos szabályok is változnak.
Az energiatakarékos házak építését is támogatja az állam
Az EU szabályai szerint 2020 végétől valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek (A0 energiaosztály) kell lennie. Ez utóbbi nem azonos a passzívház, az aktívház, az ökoház vagy más hasonló fogalmakkal, csak azt rögzíti, hogy rendkívül energiatakarékos épületről van szó, és az épületben felhasznált kis mennyiségű energia számottevően az épületben vagy annak közelében termelt megújuló energiából származik. Mindezt figyelembe véve, azon sem szabadna csodálkoznunk, hogy az ezzel kapcsolatos állami támogatás iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Az ilyen házakra folyósított 8 ezer eurós támogatás iránt 500-an érdeklődtek. A támogatást meghirdető közlekedési tárca az elmúlt hónapban lezárta az első fordulót, és eddig több mint 120 kérvényre bólintott rá, a többit pedig még vizsgálja. Mivel az idei évre elkülönített keretet már kimerítették, a szaktárca jövő tavaszra újabb forduló meghirdetését tervezi.
„Az A0 energiaosztályú házak építése iránt nőtt az érdeklődés, ami az állami támogatásnak is köszönhető. A legutóbbi fejlemények is alátámasztják azt a korábbi felmérésünket, amely szerint a családi házat építők 84%-a az energiahatékonyságot tartja az egyik legfontosabb kritériumnak”
– nyilatkozta Martin Mihál, a Falazóanyag-gyártók Szövetségének (ZVMM) az elnöke.
A közlekedési tárca legfrissebb információi szerint az A0 energiaosztályú házakra nyújtott 8 ezer eurós támogatás következő fordulójára azt követően kerülhet sor, hogy életbe lép az épületek energiahatékonyságáról szóló, 555/2005-ös számú jogszabály módosítása. Ennek jövő márciusban kellene életbe lépnie, módosítva a támogatások odaítélésével kapcsolatos szabályokon. Míg az eddigi szabályok szerint a támogatást azok igényelhették, akiknek a házuk használatbavételi engedélyét 2014. december 31. után adták ki, a második fordulóban már csak azok, akiknek a használatbavételi engedélyük nem öregebb két évnél. Vagyis, ha a következő forduló jövőre lesz, erre azok jelentkezhetnek, akiknek a használatbavételi engedélyét 2017 után adták ki. Az újítások között szerepel azonban az a feltétel is, hogy az A0 energiaosztályú házak építésére nyújtott támogatást nem lehet majd kombinálni a megújuló energiaforrásokra nyújtott Zöld energiát a háztartásoknak II. (Zelená domácnostiam II.) elnevezésű állami támogatással.
Mihál szerint a felmérésükből is kiderül, hogy a családi házat építtetők gyakran a legalapvetőbb hőszigetelési szabályokkal sincsenek tisztában. „Akik már találkoztak a nulla energiaigényű épület fogalmával, azoknak nagyjából az ötöde a vastag vagy hőszigetelt falakra esküszik, ami hibás elképzelés” – mondta Mihál, aki szerint nem szabadna csupán a szigetelésre összpontosítani, ugyanilyen fontos a megújuló energiaforrások felhasználása és a modern fűtési rendszer is.
(TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.