<p>Kiöregedőfélben van a szlovákiai mezőgazdaság, és ez a tény már jó néhány éve aggasztja azokat, akik az ágazat jövőjével komolyan foglalkoznak, így a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamarát (SPPK) és a Szlovákiai Agrárkamarát (AKS) is. A megoldást szerintük a duális képzésben kereshetjük.</p>
Az agrárszektorban is hódít a duális képzés
Az agrárkamarák örömmel fogadták a hírt, hogy több mint harminc szlovákiai mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalat hajlandó a következő, vagyis a 2016/2017-es tanévtől aktívan bekapcsolódni a középiskolások duális képzésébe.
Gyakorlati képzés
„A mezőgazdasági és élelmiszeripari szakközépiskolák tanulói a gyakorlatban is alaposan megismerkedhetnek az iskolapadokban elsajátított elméleti kérdésekkel. Az alapiskolák kilencedikesei ebben a tanévben 12 mezőgazdasági, valamint 6 élelmiszeripari szakból választhatnak” – tájékoztatta lapunkat Jana Holéciová, az SPPK szóvivője.
A gyakorlati oktatást a következő tanévtől 27 mezőgazdasági és 19 élelmiszeripari oktatási intézmény vállalta fel. Az oktatási minisztérium az elmúlt évben tett javaslatot arra, hogy a duális jellegű oktatást szélesebb körben kellene megvalósítani. „A középiskolai tanulók gyakorlati oktatásának érvényesítését elsősorban a mezőgazdasági gépész, valamint a cukrász–pék szakmában vállalták fel az agráripari cégek” – pontosított Holéciová. Az elmúlt húsz év összehasonlítása a mezőgazdasági foglalkoztatottság szempontjából igencsak lehangoló: a visszaesés csaknem 74 százalékos, s ezzel összefügg a vidéki lakosság jelentős csökkenése is.
Kellenek a fiatalok
„Az agrárágazatban szakképzett fiatalokra van szükség. Olyanokra, akik értenek a mezőgazdasági és élelmiszeripari gépek használatához. Épp ezért a szakmai gyakorlatra kell nagyobb hangsúlyt fektetni az elméleti oktatás mellett” – hangsúlyozta Milan Semančík, az SPPK elnöke. Az SPPK már évek óta hangoztatja, hogy az ágazatban hiánycikk a szakmailag felkészített ifjú generáció. A fiatalok nem eléggé motiváltak, és sok esetben szakmailag felkészületlenek. „Igaz, sokszor azzal sincsenek tisztában a diákok, hogy milyenek az érvényesülési lehetőségeik a mezőgazdasági termelésben és az élelmiszeriparban. Az agrárkamara épp ezért örömmel fogadja, hogy több agrárvállalat is érdeklődik a középiskolások gyakorlati felkészítése iránt” – mutatott rá Semančík.
Van jövője az ágazatnak
Ján Huba, a Nyitrai Állattenyésztési Kutatóintézet munkatársa szerint a mezőgazdaságban szükség van az ifjú szakembergárdára. „Az ag-rárújítások nem valósíthatók meg hathatós kutatások nélkül. Kell az utánpótlás. Emellett a tudományos kutatások eredményeit rugalmasan kell átültetni a gyakorlatba. Ez pedig csakis megfelelően képzett szakembergárdával valósítható meg. Szerintem a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatot a fiatalok előtt úgy kell bemutatni, hogy van jövője az ágazatnak” – fejtette ki lapunknak az agrárszakember.
Fiatal gazda program
Az AKS ugyancsak szorgalmazza, hogy az agrárágazatba kezdjék el visszacsábítani a fiatalokat. „A Fiatal gazda program véleményem szerint egy jó lehetőség az elrugaszkodáshoz. Ezzel elérhető lenne az is, hogy valamelyest nőjön a hazai termékek iránti kereslet. A vidékfejlesztés nagyon fontos eleme az agrárpolitikának. A kisvállalkozásokkal erőteljesen fellendíthető a szlovákiai vidéki agrártermelés, és úgy vélem, hogy minden egyes kis lépés hozzájárul az agrárágazat megerősödéséhez” – vallja Patasi Ilona, az AKS elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.