Állásokat teremt a kereskedelem

Pozsony |

<p>Szlovákiában, ha mérsékelten is, de 2013 negyedik negyedévében kissé javul a munkaerő-piaci helyzet, különösen a feldolgozóiparban és a kereskedelemben várható új munkaerő felvétele, másrészt a vendéglátásban és az agrárágazatban elbocsátások várhatók.</p>

Szlovákiában a negyedik negyedévben a 10 legfontosabb ágazat közül 3 több munkaerőt vesz fel, mint amennyit elbocsát, különösen a feldolgozóiparban, a közlekedésben és a kereskedelemben születnek új állások, viszont az államigazgatásban, a víz- és energiaellátásban és a mezőgazdaságban (az utóbbiban erős szezonális hatás érvényesül) erőteljes leépítések várhatók – derül ki a Manpower munkaerő-piaci társaság átfogó felméréséből. Ez ugyan rosszabb, mint a harmadik negyedévre szóló korábbi előrejelzés, amikor is a 10 vezető ágazatból hatban létszámbővítést prognosztizáltak, azonban ennek ellenére az év utolsó negyedévében a munkapiac nettó indexe mégis +1 százalék lesz (a 2. és 3. negyedévben is +1 volt), a társaság 752 munkaadó adatait összegezte. A munkapiac nettó indexe a következő elemekből áll össze: a megkérdezett cégek, intézmények 8%-a új alkalmazottakkal számol, 7% szerint náluk sor kerül elbocsátásokra, a fennmaradó hányad szerint nem változik a helyzet. Vagyis összességében a munkahelyteremtők és a leépítők egyenlege +1%, ami nem jelenti azt, hogy az állások száma 1 százalékkal nő, hiszen a felmérés csak a várakozásokat tükrözi. A nemzetközi felmérésből kiderül, hogy Csehországban munkapiac nettó indexe 0 százalék, Magyarországé pedig -3, azaz déli szomszédunknál a munkahelyteremtők száma nem éri el az elbocsátók számát. Ami a regionális lebontást illeti, Pozsonyban a legjobb (+4), Nyugat-Szlovákiában pedig a legrosszabb (-4) a helyzet – mondta tegnap Jaroslava Rezlerová, a Manpower cseh és szlovák vezérigazgatója. Ez jelentős változás a harmadik negyedhez képest, mert akkor Közép-Szlovákia volt a sereghajtó, ráadásul a hagyományosan munkahelyteremtő Pozsony mutatója jóval biztatóbb volt. Rezlerová közölte, az amerikai gyökerű Manpower a világ 42 országának 65 ezer munkaadóját kérdezte meg a munkapiac alakulásával kapcsolatban, és az adatok összegzéséből az szűrhető le, hogy a cégek még mindig óvatosak, mindmáig nem érződik a várva várt fellendülés – különösen az Európai Unió tagállamaiban pesszimisták az év utolsó negyedére vonatkozó várakozások. A továbbra is tartós munkanélküliség arra készteti az embereket, hogy külföldön találjanak munkát. Mivel Szlovákiában a Manpower mérsékelten optimista előrejelzése ellenére is magas szinten, 14 százalék felett ragadt be a munkanélküliek aránya, ezért tovább folytatódik a munkavállalók emigrálása. A statisztikai hivatal szerint 2013 második negyedévében 136,3 ezren dolgoztak hivatalosan külföldön, míg 2012 első negyedében még csak 113,7 ezren. Leginkább Csehország (45,5 ezer fő), Ausztria (35,9 ezer), Németország (13,6 ezer) és Nagy-Britannia (10,8 ezer) a célpont, bár a képhez hozzátartozik, hogy az adatok nem igazán pontosak. A külföldön alkalmazott szlovák állampolgárok 28,8 százaléka Eperjes megyéből származik, legkevésbé a pozsonyiak és Nagyszombat megye lakosai választják a külhoni munkalehetőséget.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?