Pozsony. Szakértők szerint a befektetők még ezen a héten 100 dollár fölé nyomhatják az olaj hordónkénti (159 liter) árát, amivel megdőlhet az 1980 áprilisi, mai árakon számított 101,70 dolláros rekordár. Egy hordó nyersolaj az év elején még 55 dollárba került. Mindezt a hazai autósok is megérzik, az üzemanyagok literenkénti ára ugyanis rövidesen 0,60-1,20 koronával nőhet.
Ahány tankolás, annyi fájó érvágás
A piac ellátása az olajexportálókat tömörítő OPEC szerint bőséges, de mivel ez azt is jelenti, hogy az OPEC nem akarja jobban növelni kitermelését az eddig elhatározottnál, a szervezet véleménye szintén az árfelhajtó spekulációt táplálja. Az OPEC-től azért sem várható most különösebb többlettermelés, mert már októberben átlagosan napi 27,28 millió hordóval hoztak felszínre a csoport tíz, kvótakötelezett országában, még mielőtt november elsején életbe lépett volna az új, a korábbihoz képest napi 500 ezer hordóval megemelt, naponta 27,25 millió hordós kitermelési cél. Igaz, az októberi termelés így is körülbelül napi 415 ezer hordóval kevesebb volt a tavaly októberinél. A szokásos közel-keleti politikai feszültségek mellett a spekulánsok is felverik a nyersanyag árát, ugyanis az amerikai jelzálogpiac összeomlása és néhány nagybank részvényének meggyengülése után olajvásárlásba menekítik a befektetők pénzét.
Az Egyesült Államokban a hét elején átlépte a 3 dollár/gallonos lélektani határt a benzin átlagára. Ez utoljára májusban fordult elő, s ahhoz képest, hogy az utóbbi két hónapban milyen tempóban nőtt a fekete arany ára, elég sokáig tartott, mire a benzinkutakhoz is begyűrűzött a folyamat. Szakértők ugyanakkor úgy vélik, hogy ha tovább drágul a kőolaj, akkor jövő nyárra 3,50-4,00 dollárra drágulhat a benzin az USA-ban, ami kisebb világvége beköszöntét jelentheti az autózáshoz szokott amerikai átlagpolgárnak
A folyamatos áremelések ellenére továbbra is a szlovák olajkutak számítanak a legolcsóbbaknak a régiónkban. Az osztrák gazdasági tárca elemzése szerint az adókat figyelmen kívül hagyva Szlovákia a 9. legolcsóbb ország az Európai Unión belül. Míg az adók nélkül az EU benzinárának az átlaga 0,503 euró, nálunk egy liter 0,491 euró. A benzinár még gyorsabb növekedését fékezi az a tény, hogy a korona folyamatosan erősödik az amerikai dollárhoz képest, napjainkban már alig 23 koronába kerül egy dollár. Ha ez a tényező elmaradt volna, akkor már a 45 koronás határt ostromolná a 95-ös oktánszámú benzin literje. Szerencsére a fejlett országok gazdasága már nem annyira olajfüggő, mint az 1970-es években, így egyelőre a 100 dolláros hordónkénti olajár sem okoz recessziót. (s, m, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.