<p>Az adózóknak legkésőbb holnap be kell nyújtaniuk az adóbevallásukat, és az adót be is kell fizetniük. A korábbi évek tapasztalataiból tanulva egyre kevesebb vállalkozó hagyja ezt a kellemetlen feladatot az utolsó pillanatra, március 31. azonban ennek ellenére még mindig az a nap, amikor a legtöbben nyújtják be az adóbevallást.</p>
Adóbevallás az utolsó pillanatban
Pozsony |
Hosszan kígyózó sorok az adóhivatalokban és a postákon, ideges vállalkozók, maximálisan leterhelt hivatalnokok – általában ez jellemzi az adóbevallás végső határideje előtti napokat. A Szlovák Takarékpénztár most közzétett elemzése szerint azonban egyre többen ismerik fel, hogy az adóbevallást nem éri meg az utolsó pillanatra hagyni. „Az egyéni vállalkozók és a kisebb cégek jelentős része már tavaly is korábban fizette be az adóját, márciusban havi szinten például kevesebben adóztak, mint januárban. Ez csaknem Szlovákia össze megyéjére érvényes, nyolc megyéből hatban ugyanis a többség ezt a kötelességét már az év első hónapjában teljesítette” – derül ki az elemzésből, amely szerint csupán Pozsony és Besztercebánya megyében hagyja ezt az adózók nagy része az utolsó pillanatra. A felmérés azonban azt is kiderítette, hogy általában az egyéni vállalkozók és kisebb cégek lépnek előbb, míg a nagyok továbbra sem sietik el az adózást. A legnagyobb összeget így még mindig márciusban fizetik be az államkasszába, és továbbra is érvényes, hogy március 31. számít az adófizetők csúcsnapjának, mivel napi lebontásban ekkor adóznak a legtöbben. Mennyit fizetnek a vállalkozók és kisebb cégek jövedelemadó formájában az államnak? A Szlovák Takarékpénztár elemzői szerint az átlagos adóbefizetés tavaly 650 euró volt. Meglepetésként hatott azonban, hogy a legnagyobb adót nem a gazdaságilag legfejlettebbnek számító régióban, vagyis Pozsony megyében fizették. Trencsén megyében ez 50 euróval volt több mint Pozsonyban, a sor végén pedig Nagyszombat megye található. Az adózók továbbra is igényelhetik az adóbevallás elhalasztását, ám a tapasztalatok azt mutatják, hogy a többség ezt nem veszi igénybe, hiszen a vállalkozók a jövedelemadó 80 százalékát a január és március közötti időszakban fizették be. Az elemzés azonban azt is kiderítette, hogy a halasztást elsősorban a tehetősebb vállalkozók kérik, a már említett 650 eurós átlagos befizetéssel szemben a második negyedévben befizetett átlagos adó ugyanis 1176 euró. Mindezek fényében azon sem szabadna meglepődnünk, hogy a halasztást leggyakrabban a Pozsony megyében vállalkozók kérik. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.