A szlovák tőkepiac hiányát továbbra is nyögjük

Pozsony |

<p>Egy évvel ezelőtt, amikor először nyitották meg a II. nyugdíjpillért, valóban lehetett aggódni, hogy a lakosság jelentős része a kilépés mellett dönt.</p>

A tavalyi tapasztalatok alapján idén tavasszal már kisebb mozgásra lehetett számítani. A várakozásoknak megfelelően mindössze 22 ezerrel kevesebb ember maradt a kapitalizációs pillérben. Ez a tény kizárólag a Smer és a HZDS vezette népjóléti minisztériumot lepte meg. A szaktárca kampánya nem volt kiegyensúlyozottnak mondható. Most, miután lezárult, mégis hasznos lehet néhány érvét megvizsgálni.
Robert Fico azon kijelentése, hogy a megtakarítások a nyugdíjpénztárak vagyonát gyarapítják, egyszerűen nem igaz. Az az elképzelése, hogy a felhalmozott tőke nagyobb szerepet játszhatna az ország gazdaságában, bizonyos megszorításokkal, jogosnak mondható. Közismert tény, hogy Szlovákiában gyakorlatilag nincsen tőzsde, a tőkepiacot a bankközi pénzpiac jelenti. Ez Mečiar öröksége, amikor a magánosítást jelentős mértékben előre kiválasztott érdekcsoportok bevonásával vezényelték le. Ezek az ehhez szükséges tőkét szintén nem nyilvános úton, hanem ismeretségi alapon banki kölcsönökből szerezték. Annak ellenére, hogy a privatizált cégek jelentős része ma már szakmai befektetők kezében van, és a bankok korábbi rossz hiteleit az állam, vagyis az adófizetők megtérítették, a tőkepiac hiányát továbbra is nyögjük.
A nyugdíjpénztárakban felhalmozott tőkét nem lehet Szlovákiában jól megforgatni. Nagyon kevés társaság részvénye forog a tőzsdén, az üzletkötések 99%-át az államkötvények adásvétele teszi ki. Az is igaz, hogy az erősen kockázatkerülő szlovákiai megtakarítóknak ez inkább megfelel, és a nyugdíjpénztárak portfóliójában csak a minimális mennyiségű részvény van. Viszont az is igaz, hogy a biztonság másik útja a diverzifikálás, azaz a lehető legszélesebb értékpapírcsomag kialakítása. Erre itt nincs lehetőség. További fontos elvárás a lehető legjobb megtérülései ráta. Ez csak a részvények megvásárlásával érhető el, ami most szintén akadályokba ütközik.
Mikor a nyugdíjpénztárak külföldi értékpapírokat vásárolnak, elsősorban diverzifikálnak, kockázatmegosztást végeznek, illetve nagyobb megtérülést próbálnak elérni. Ez az ügyfelek alapvető érdeke. A tőke szabad mozgása egyébként uniós alapjog is. Míg többi visegrádi országban manapság a nyugdíjpénztárak és a tőzsdék segítik egymást fejlődését, Szlovákiában ehhez nem jöttek létre a feltételek. (Horbulák Zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?