<p>A 2009-ben esedékes szlovák euróövezeti csatlakozás lendülete jövőre várhatóan Magyarországot is besodorja a valutaunió előtt kötelező ERM-II. átváltási rendszerbe, jósolták a hétvégén londoni feltörekvő piaci elemzők.</p>
A szlovák euró jót fog tenni a magyar gazdaságnak is
Ez az előrejelzés terjedőben lévőnek tűnik a Cityben, ahol már felmerültek olyan óvatos vélemények is, hogy esetleges 2009. eleji ERM-II.-csatalkozással Magyarország akár 2012-ben az euróövezet tagja lehet.
A BNP Paribas bankcsoport londoni befektetési részlege által befektetőknek összeállított heti felzárkózó piaci elemzések legújabb kiadása külön elemzést közöl a közép-európai EU-gazdaságok ERM-II.-kilátásairól. A ház szerint Szlovákia jövő évi euróövezeti felvétele a térség többi államát is arra fogja ösztönözni, hogy gyorsítsák az euró meghonosítása felé vezető folyamatot; már ennek jele az is, hogy Lengyelország hivatalosan jelezte 2011-es belépési szándékát.
A BNP Paribas londoni elemzői szerint ez a cél ugyan "erősen ambiciózus"; a lengyel jegybank és a kormány is inkább abban egyezett meg, hogy 2011-re a maastrichti feltételeket kell teljesíteni, és abban az évben az EU-bizottság jóváhagyását kell megnyerni a lengyel belépéshez, amely így 2012-re tolódna. Mégis, a miniszterelnök szájából elhangzott 2011-es dátum jelzi, hogy Varsó milyen fontosságot tulajdonít az eurócsatlakozásnak, és ez jelentősen erősítheti a konvergencia-játékot a piacon. A BNP Paribas ennek alapján azzal számol, hogy Lengyelország valószínűleg 2009 elején belép az ERM-II. átváltási mechanizmusba.
Magyarország esetében a 2010-ben esedékes választások miatt "homályosabb a kép", a lengyel példa azonban a magyarokat is arra sarkallhatja, hogy gyorsítsák az eurócsatlakozási folyamatot, és várható, hogy ismét terítékre kerül az ERM-II.-belépés kérdése. A BNP Paribas elemzői szerint a magyar hatóságok - elkerülendő annak "a hibának" a megismétlődését, hogy "túl gyenge szinten" jelölik ki a forintárfolyam-középértéket - megvárják, amíg az árfolyam stabilizálódik. A ház ezt figyelembe véve azzal számol, hogy Magyarország 2009 második felében, 220-230 körüli árfolyamon lép be az ERM-II. rendszerbe. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.