A Bank of America 50 milliárd dollárért megvette a Merrill Lynchet

<p>Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni - jelentette ki vasárnap Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke.</p>

Greenspan azt mondta, ilyen mértékű válságot egész karrierje során nem látott, és a krízis további hatással lesz az ingatlanpiacra. "Mindenekelőtt ismerjük be, hogy ilyen minden 50 évben, valószínűleg évszázadonként egyszer fordul elő" - mondta az ABC televíziónak.

A tekintélyes szakember úgy fogalmazott: "kétség sem fér hozzá, hogy ez a folyamat kezd felülmúlni mindent, amit láttam, és még nincs megoldás, még folytatódik".

Greenspan szerint ez a mély pénzügyi válság bizonyosan egy sor olyan eseményt fog kiváltani az egész világban, amely stabilizálja majd a rendszert. Greenspan már kevesebb mint 50 százalék esélyt lát arra, hogy az Egyesült Államok elkerülheti a recessziót.

A volt Fed-elnök azt jósolta, hogy a válság több nagy pénzintézet csődjéhez fog vezetni. Szerinte ez önmagában még nem gond, minden attól függ, hogyan kezelik a helyzetet, miképpen irányítják a bankok felszámolását. "Valójában nem kell minden egyes intézetet megvédeni" - mondta.


Újabb támogatás a Fedtől

A Federal Reserve újabb támogató intézkedéseket jelentett be a pénzpiacok támogatására. Ezek a technikai jellegű intézkedések alapvetően a bankok refinanszírozását szolgáló ügyletek kiszélesítésére és gyakoribbá tételére vonatkoznak.

Idén márciusban, amikor a Bear Sterns befektetési bank majdnem csődbe jutott, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) kibővítette azoknak a cégeknek a körét, amelyek közvetlenül hozzá fordulhatnak hitelért. A Fed most kiterjesztette a hitelfedezetként elfogadható értékpapírok körét is, azaz már nemcsak elsőrendű részvényeket fogad el a hitelek fedezetéül, hanem akár "bóvli" kötvényeket is (junk bonds). A Fed egyebek között döntött arról, hogy a korábbi két hét helyett ezentúl hetente tart a bankok likviditását szolgáló aukciót, amelynek összegét az eddigi 125 milliárd dollárról 150 milliárd dollárra emelik.

Az amerikai tőzsde- és értékpapír-felügyelet (SEC) ezzel egy időben jelezte, hogy folytatja a munkát a Lehman Brothersszel "problémáinak rendezésére". Nem téve említést egy esetleges csődeljárásról, a SEC közölte, hogy munkatársai a következő hetekben a befektetési bank székhelyén maradnak. A SEC célja, hogy megvédje a Lehman ügyfeleit, és fenntartsa a rendet a piacokon - áll a felügyelet közleményében.

Henry Paulson pénzügyminiszter közleményben biztosította támogatásáról a piaci résztvevők, a Federal Reserve és a SEC hétvégi intézkedéseit, amelyek a pénzpiacok stabilitásának fokozását és megerősítését szolgálják. Paulson, aki nem említette sem a Lehmant, sem a Merrill Lynchet, úgy fogalmazott, ezek a lépések létfontosságúak, hogy elősegítsék a piacok likvid és zökkenőmentes működését, illetve kezeljék a hitelpiacok lehetséges aggodalmait.

Tíz nagy nemzetközi pénzintézet vasárnap megállapodott abban, hogy létrehoznak egy 70 milliárd dolláros alapot, amelyet likviditási nehézségek esetén vehetnek igénybe. A tíz globális pénzügyi csoport és befektetési bank, köztük a J.P. Morgan Chase and Co., valamint a Goldman Sachs Group Inc., közölte, hogy fejenként 7 milliárd dollárral szállnak be a közös alapba. A projektben részt vevő pénzintézetek likviditási nehézség esetén készpénzt kaphatnak az alapból, maximum az abban tárolt pénzösszeg egyharmadát. A hitelprogram tovább bővülhet más pénzintézetek csatlakozásával.


Végóráit éli az AIG?

A világ legnagyobb biztosítója, a 89 éves American International Group (AIG) 40 milliárd dolláros kölcsönt kér a túlélés érdekében az amerikai szövetségi tartalékbankrendszertől (Fed) - jelentette vasárnap éjszaka a The New York Times. Az áthidaló kölcsönért folyamodó AIG-t a hitelminősítő intézetek leértékelése fenyegeti, s ez megpecsételheti a sorsát.

A hitelminősítők azzal fenyegették meg a biztosítási piac óriását, hogy hétfőn reggel rontanak a cég hitelbesorolásán, aminek következtében az üzleti partnerek tőkekivonást kezdhetnek. Egy az AIG-hez közel álló, névtelenséget kérő forrás szerint, ha erre sor kerülne, a biztosító legfeljebb 48-72 óráig maradna életben.

Az AIG már végrehajtott idén egy 20 milliárd dolláros tőkeemelést, de még ez a hatalmas injekció sem lehet elegendő a cég megmentéséhez.

A Wall Street vezető pénzintézeteinek irányítói hétvégi egyeztetésükön elsősorban a Lehman Brothers sorsáról tanácskoztak, de az AIG megmentése is napirendre került. A biztosító részvényeinek ára az utóbbi egy évben 79 százalékkal esett, pénteken 12,14 dolláron zárt.

Elemzők szerint az AIG rendkívüli lépése, hogy a Fedhez fordult segítségért, hasonló lépésre sarkallhat egyéb bajba jutott, nem befektetési profilú bankokat. A The New York Times szerint egyelőre nem tudni, hogy a Fed teljesíti-e az AIG kérését.


Megvették a Merrill Lynchet

A Bank of America (BoA) - a legnagyobb amerikai lakossági bank - 50 milliárd dolláros részvénycsere-ügylet keretében megvásárolja a Merrill Lynch befektetési bankot. A BoA hétfői bejelentése szerint az átvétel 2009 első negyedévében zárul le. Ennek keretében minden Merrill Lynch részvényt 0,8595 BoA részvényre cserélnek le.

Az ügyletről már megállapodott a két pénzintézet igazgatótanácsa. Szükség van azonban még a részvényesek és az illetékes amerikai hatóságok engedélyére is. A megállapodás értelmében a Merrill három igazgatója helyet kap a BoA igazgatótanácsában.

A The New York Times a Merrill Lynch átvétele és a Lehman Brothers elleni küszöbön álló csődeljárási folyamat kapcsán úgy fogalmazott, hogy a vasárnap volt a Wall Street életében az egyik legrendkívülibb nap; a Wall Street két legerősebb cége tűnhet el.

A Merrill Lynch eladásáról 48 órás, lóhalálában folytatott tárgyalás végén egyeztek meg a felek. A The Wall Street Journal értékelése szerint az ügylet azonnal átrajzolja az amerikai bankpiac térképét, a legnagyobb amerikai lakossági bank még hatalmasabbá válik.

A Kenneth Lewis vezette Bank of America korábban már végrehajtott vagy tucatnyi kisebb-nagyobb felvásárlást, idén év elején például bekebelezte a gyengélkedő Countrywide Financial Corp. jelzáloghitelezőt. A Merrill Lynch megszerzésével a BoA irányítása alá kerül az Egyesült Államok legnagyobb tőzsdebróker-állománya és egy jó nevű befektetési bank birtokába jut.


Nem kérnek a Lehman Brothersből

Sajtóértesülések szerint nem kér a válságba került Lehman Brothers befektetési bankból sem a Barclays, sem a Bank of America. A The New York Times című napilap és egy, az ügyet jól ismerő londoni forrás vasárnap egybehangzóan állította, hogy a harmadik legnagyobb brit bank, a Barclays kivonult a tárgyalásokról, mivel nem kapta meg az amerikai kormánytól az ügylet megkötéséhez szükséges pénzügyi garanciákat.

A Bloomberg televízió a tárgyalásokat jól ismerő forrásra hivatkozva azt közölte, hogy immár a legnagyobb amerikai lakossági bank, a Bank of America sem kíván részt venni a Lehman megmentésében, kiszállt az alkudozásokból.

A The New York Times és a The Wall Street Journal úgy tudja: a Barclays álláspontja szerint a Lehman átvétele lehetetlen, ha csak az Egyesült Államok nem nyújt ahhoz hasonló segítséget, mint amilyet a J.P. Morgan befektetési bank kapott a nehéz helyzetbe került Bear Stearns megvásárlásakor. Utóbbi napilap a tárgyalásokhoz közel álló forrásokra hivatkozva azt állította: lehet, hogy csak taktikai húzás volt a Barclays részéről a kivonulás, és nem kizárt a tárgyalások újrafelvétele.

Egy londoni forrás azonban nagyon valószínűtlennek nevezte, hogy felülvizsgálnák a döntést. A Barclays attól tart, hogy nem képes garantálni a Lehman Brothers valamennyi üzleti kötelezettségét - mondta a névtelenül nyilatkozó forrás.

A Barclays és a Bank of America döntésének nyomán minden eddiginél nagyobb a veszélye annak, hogy a Lehman Brothersre csődeljárás és felszámolás vár. Ha a 158 éve alapított, nagyságra a negyedik amerikai befektetési bank végül csődbe megy, kétségtelenül nem kell sokáig várni a 2007 nyarán kipattant amerikai jelzálogpiaci válság következő áldozatának "kidőlésére". Spekulációk következtében az utóbbi napokban az amerikai pénzügyi rendszer olyan nagyágyúi kerültek támadások célkeresztjébe, mint a Merryll Lynch, az AIG és a Washington Mutual. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?