Tavaly 13 százalékkal erősödött az euró az amerikai dollárral szemben, ilyen látványos erősödésre a közös európai fizetőeszköz esetében 2003 óta nem volt példa.
A tavalyi utolsó negyedévben ugyan megállt a dollár gyengülése a fontosabb devizákkal szemben, összességében azonban így is jelentős veszteséggel zárta az évet. Miután a dollár index 2016-ban másfél évtizedes csúcsra kapaszkodott, tavaly közel 10%-ot esett.
A dollár egész éves gyengélkedésében fontos szerepe volt annak, hogy 2016 végén, Donald Trump elnökké választását követően elszálltak a befektetők várakozásai, tavaly azonban megfordult a széljárás. A piaci szereplők elkezdtek kijózanodni, hogy Trump nagyszabású gazdaságpolitikai elképzelései talán mégsem pörgetik majd fel annyira az amerikai gazdasági növekedést, illetve az inflációt, hogy arra az amerikai jegybank is a korábban vártnál jóval szigorúbb monetáris politikával reagáljon. Bár a Fed végül tavaly decemberben ismét kamatot emelt, emellett pedig az amerikai elnöknek sikerült elfogadtatnia az elmúlt négy évtized legnagyobb adóreform-csomagját, a dollár ereje nem tért vissza. Az euró árfolyamát tavaly az repítette, hogy a politikai kockázatok (francia és holland választás) lecsengése mellett olyan gazdasági növekedés bontakozott ki az euróövezetben, amire a válság előtti időszak óta nem volt példa. A növekedési mutatók és bizalmi indexek több éves csúcsra kapaszkodtak, így az Európai Központi Bank döntéshozói is sokkal optimistábbá váltak, ami az euró árfolyamán is meglátszott. (TASR, MTI)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.