Égetően szükséges a FÖLDREFORM

Simon Zsolt

Az ingatlantulajdont, beleértve a földtulajdont is, mindig is az állam szabályozta. Meghatározza a földek öröklési, tulajdonlási és használati módját. A létező szocializmus idején – 1950 és 1989 között – a szocialista használati jog felülírta a magántulajdont, a kommunista kormányzat pedig nem akadályozta a telkek nagyarányú felaprózódását. A rendszerváltás után elfogadták a telekegyesítések szabályait, az ún. telekjogi rendezést, azonban az elmúlt harminc évben mindössze 430 (!) kataszter került rendezésre, ami az ország területének mindössze 12%-a, így érintetlenül maradt további 3103 kataszteri terület! Ez az „iram” kissé lassú.

Ezért van az, hogy napjainkban a telkek (parcellák) sok esetben 10-15 vagy még több tulajdonos között oszlanak meg. Ez a tulajdonosi struktúra ellehetetleníti a tulajdonjog hatékony és gyors érvényesítését. Akadályt jelent az infrastrukturális befektetések előkészítésénél (a telkek felvásárlása ill. kisajátítása nem ritkán tovább tart, mint az utak megépítése), a hatékonyabb természetvédelemben (a nemezti parkok zónákra osztása), akárcsak a  a mezőgazdasági támogatásoknál elosztásánál.

A további részmegoldások fölöslegesek és nem vezetnek sehová. A jelen felaprózott telekviszonyait nem lehet csak az öröklésről szóló törvénymódosítással megszüntetni úgy, hogy közben nem kerül sor a tulajdonrészek egyesítésére. Vagy fordítva, ésszerűtlen a telkeket egyesíteni, ha öröklés útján ismét elaprózhatóak. Átfogó, a 21. századra szabott földreformra van szükség.

A földreform méreteiben az egyik legnagyobb reformintézkedés. Minden falut és várost, valamint több mint 2 millió polgárt érint közvetlenül.

A Szlovákiának folyósítandó uniós milliárdok (az EU jövő generációs alapja) egyik hatékony felhasználási módja lehetne a földreform finanszírozása. Ezért felhívjuk a kormánykoalíció figyelmét arra, ill. kérjük őket, hogy ne mulasszák el földreform megvalósításának karnyújtásnyira lévő esélyét, amelynek alapján:

  • a támogatások a valós tulajdonra és bérleti szerződésekre lesznek kifizetve
  • jelentősen felgyorsul az infrastruktúra fejlesztése – utak, ipari parkok stb. építése
  • gyorsabb és könnyebb lesz a természetvédelem és a védett területek zónákra osztása
  • felgyorsul a már létező utak és vasutak stb. alatti telkeket érintő zavaros tulajdonviszonyok végleges rendezése

A Magyar Fórum 10 éves időtávban megvalósítandó földreformot javasol, ami átalakítaná a használati- és tulajdonjogot és eltávolítaná a parcellák felaprózottságát.

 Javasoljuk:

1. cca. 850 millió euró elkülönítését a telekjogi rendezésekre (egy kataszter átlagnagysága kb. 1000 ha, hektáronként az átlagköltség a szlovák földművelési tárca árjegyzéke szerint 2017-ből 270 000 €.)

  • Költségcsökkentést javaslunk – légi felvételek segítségével.
  • Nem szükséges helyben fizikailag kijelölni minden tulajdonos parcelláját, csak a használat szerint.
  • Nem szükséges azonnal elkészíteni a tervdokumentációt például azokra a földutakra, amelyek nem kerülnek azonnal megépítésre.
  • A telkek egyesítése először papíron legyen megvalósítva.

2. A jelenlegi földbérlőket motiváljuk, hogy a földegyesítés aktív kezdeményezői legyenek, mégpedig azzal, hogy a bérleti szerződések a telekegyesítéseknek a Kataszteri Hivatalba való bejegyzése után is érvényben maradnak, és csak aktualizálják őket az új telekviszonyok szerint (például a jelenlegi 50 szétaprózott telek helyet 3 egyesített telket fognak bérelni ugyanattól a tulajdonostól).

3. Ahol a telekjogi rendezés végbement, ott nem engedélyezni a parcellák további felaprózását és albérleti szerződések megkötését. A Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség (PPA) a valós állapot után fizeti ki az agrártámogatásokat. (Elhárulnak a dotációk körüli problémák.)

4. A Polgári Törvénykönyv örökösödésre vonatkozó részének megváltoztatása úgy, hogy megakadályozzák a telekjogi rendezés utáni parcellaaprózást.

5. Lehetővé tenni a közbirtokosságok felosztását ott, ahol azok nem működnek. A közbirtokosságok és úrbérességek helyzetének megoldásához, szükséges a még az 1898-ból származó szabályozás átalakytása. Számos közbirtokosság az érvényes jogszabályok szerint regisztrálva sincs, mert a szétaprózott telekviszonyok miatt ez kivitelezhetetlen volt.

 6.  Az állam biztosítja a törvény végrehajthatóságát a földtulajdon területén, valamint ennek a természeti kincsnek a hatékony felhasználását; lehet, hogy ez nehezen hihető, de jelenleg az állam erre a gyakorlatban sokszor nem képes!

 7. A reform segít a még a szocializmus idejéből visszamaradt, az állami infrastruktúra építése során keletkezett hiányosságok felszámolásában is, hiszen máig vannak az állam részéről tulajdonosaiktól fel nem vásárolt rendezetlen parcellák. A telekjogi rendezés keretében ez is megoldhatóvá válik. 

 Ez a földreform alapja.

A reform kedvezne a földtulajdonosoknak, mert növelné a vagyonuk értékét, és hatékonyabban élhetnének az alkotmány által garantált tulajdonjogaikkal. A földek birtoklása, bérbe adása és a támogatások kifizetése jóval egyszerűbb és átláthatóbb lenne. E nélkül, ha maradnak az átláthatatlan és bonyolult tulajdoni és bérleti viszonyok, az ország és különösen az agrárium fejlődése nehezen elképzelhető. 

 Ilyen földreformra égetően szükség lenne.

Simon Zsolt

a Magyar Fórum elnöke

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?