Bár a júliusi nagy melegben elsősorban az ételekben gyorsan elszaporodó baktériumok jelentik a legnagyobb veszélyt, nem árt feltérképezni, hogy még hol bújhatnak meg kórokozók. Nem kell megrettenni: apró trükkökkel meg lehet előzni a fertőzéseket.
Vigyázat, fertőzésveszély!
Egy francia kutatóintézet munkatársai érdekes kísérletet végeztek: miközben Párizson átvágva munkahelyük felé autóztak, megálltak néhány benzinkútnál és nyilvános vécénél. Nem mostak kezet, aprópénzzel fizettek, tették a dolgukat. Munkahelyükre érve a laborban mintát vettek kezükről. Az eredmény döbbenetes volt: kezükön több mint harmincféle kórokozó jelenlétét állapították meg. A mellékhelyiség tehát – köztük a fürdőszoba – a baktériumok tanyája. Legkönnyebben a kezünkről juthatnak be szervezetünkbe a kórokozók. Naponta többször nyúlunk az orrunkhoz, a szemünkhöz és a szánkhoz, a nyálkahártyákon megtapadó baktériumok pedig fertőzéseket okozhatnak. Mégsem kell azonban mániákusan fertőtlenítenie a vécét, hiszen igen ritka, hogy a baktériumok, vírusok és gombák száraz felületeken megtapadva fertőzzenek. Inkább a nyirkos közeget kedvelik, vagyis az otthoni vécéülőkénél nagyobb veszélyt jelentenek a törülközők és a fürdőszoba nedves felületei.
A munkahelyen
A telefonkagylókon és a számítógép billentyűzetén lévő kórokozók csak akkor terjesztenek betegséget, ha nem a saját baktériumaink telepedtek meg rajtuk. Háromféleképpen fertőznek a kórokozók: lenyeléssel, belélegzéssel vagy testnedvvel. Előfordulhat például, hogy a munkahelyi telefont többen is használják, és a kagyló igencsak közel kerül a szájhoz. Vigyázat! A telefonkagylón több veszélyes baktérium lehet, mint a vécéülőkén!
A telefonkészülék és a billentyűzet tisztán tartásával megelőzheti a bajt. Influenzás időszakban fertőtlenítő kendővel törölje le a kagylót, így elkerülheti a belélegzéssel terjedő fertőzéseket.
Számos rossz szokás, önkéntelen mozdulat (pl. a tollvég rágcsálása vagy körömrágás) is betegséget okozhat, ezért mielőbb szokjon le ezekről!
Figyeljen a munkahelyén tárolt ételek, gyümölcslevek és ásványvizek szavatossági idejére! A romlandó ennivalót tartsa hűtőben, egy üveg ásványvizet két napnál tovább ne igyon!
A bevásárlóközpontban
Milliónyi kórokozónak adnak otthont a bevásárlóközpontokban lévő üzletek, éttermek, nyilvános vécék, szórakozóhelyek és mozik, hiszen ezeken a helyeken rengeteg ember fordul meg – egészségesek és betegek egyaránt. Szerencsére az ilyen helyeken megtelepedő kórokozók többsége rövid életű, a szervezetbe jutva inkább edzik, mint gyengítik az immunrendszert. Az éttermek és gyorséttermek poharain és evőeszközein minden igyekezet ellenére megtelepedhetnek a vírusok és baktériumok. Drogériákban a kozmetikai teszterek, főleg a rúzsok és a szemhéjpúderek az elsődleges veszélyforrások, hiszen a szem és a száj nyálkahártyáján keresztül könnyedén bejuthatnak szervezetünkbe a kórokozók. Veszélyt rejtenek a bankautomaták gombjai, a nyilvános vécék, a kilincsek és a bárokban kirakott rágcsálnivalók, hiszen más is érintette őket. Egy brit kutatócsoport sörözőkben kitett rágcsálnivalókat elemzett, és legalább tizenkétféle vizeletnyomot mutattak ki belőlük. Ez azt jelenti, hogy legalább ennyi ember nem mosott kezet vécéhasználat után. Egy 2002-es – szintén brit – kutatásból pedig az derült ki, hogy a bevásárló- és szórakoztató-központokban nyilvános vécét használó nők 9, míg a férfiak 28 százaléka nem mos kezet.
Mielőtt nekilát a gyorséttermi menünek, vízzel öblítse le, vagy szalvétával tisztítsa meg az evőeszközöket.
A kozmetikumok tesztelésére ne az ujját használja, fogjon inkább egy applikátort vagy egy zsebkendőt. A rúzsok színét ne a száján, hanem a kézfején próbálja ki.
Buszon, metrón, vonaton
Az utcai piszok és a tömegközlekedési eszközök ülései és kapaszkodói is fertőzésveszélyt jelenthetnek.
Mit tehet?
Amint a lakásba lép, azonnal vegye le cipőjét, ne járkálja össze vele a lakást!
Mielőtt bármihez hozzányúlna, mosson kezet!
Sose tegye bevásárlószatyrát, táskáját a konyhaasztalra. (Wellness)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.