Tudja-e?
hogy 12 évesnél fiatalabbaknak átlagosan 3-4, a 35-44 éveseknek pedig 15-16 rossz foguk van?
hogy a hiányzó fogak fogszuvasodást eredményezhetnek?
hogy a fluorid erősíti a fogakat, és megelőzi a fogszuvasodás kialakulását?
Tények és tévhitek a fogápolásról
hogy 12 évesnél fiatalabbaknak átlagosan 3-4, a 35-44 éveseknek pedig 15-16 rossz foguk van?
hogy a hiányzó fogak fogszuvasodást eredményezhetnek?
hogy a fluorid erősíti a fogakat, és megelőzi a fogszuvasodás kialakulását?
hogy minél nagyobb a fog fluoridtartalma, annál jobban áll ellen a fogszuvasodást okozó baktériumoknak a fogzománc?
hogy 3 havonta tanácsos fogkefét váltani?
hogy a lekerekített, közepesen kemény, rövid fejű, műanyag szálú fogkefe az ideális a fog ápolására?
hogy az elektromos fogkefe rövidebb idő alatt, nagyobb hatékonysággal képes megtisztítani a fogakat a lepedékektől?
hogy a szájzuhanyt csak fogmosás után szabad használni, mivel ellenkező esetben a vízsugár bepréseli a fogon maradt lepedéket az ínybarázdába, és ez gyulladást okozhat?
hogy a fogunknak és az ínynek szüksége van C- és D-vitaminra, valamint kalciumra?
hogy a cukormentes rágógumi elősegíti a fogak épen tartását, mivel a rágás hatására fokozódik a nyálképződés, ezáltal a savak sokkal hamarabb hígulnak a szájban?
hogy este fogmosás után csupán tiszta vizet szabad fogyasztani, mivel bármilyen cukrozott üdítő éjjel hatalmas pusztítást tud végezni?
hogy a szájüregben daganatok igen gyakran alakulhatnak ki, így a fogorvoshoz járás nem csak fogakat, de életet is menthet?
hogy az afta magas láz, stressz, feszült idegállapot, olajos magvak, paradicsom, csokoládé fogyasztása után jelentkezhet az ínyen, ami pár nap alatt elmúlik? Vigyázzunk, fertőző!
hogy a kisbaba fogainak fejlődése már a születés előtt megkezdődik?
hogy a hűtött rágóka enyhíti a fog kibújásának kellemetlen tüneteit?
hogy a napi optimális fluoridbevitel 1 mg?
hogy a fogmosásnál az alapos öblítés helyett sokkal megfelelőbb a fogkrém kiköpése és óvatos öblítése, mivel így a fogkrémben található alapanyagok a fogak környezetében maradnak?
hogy a fejlett szájápolási kultúrához hozzátartozik a nyelv tisztítása, ezáltal megelőzhető a baktériumok elszaporodása a nyelven?
hogy az alma rágása során megtisztítja a rágófelszínt és a fogak közötti részt, de mint minden gyümölcs, az alma is sok szénhidrátot tartalmaz, és lebontása során sav képződik, ami károsítja a fogzománcot, s hogy épp ezért az alma fogyasztása lefekvés előtt nem helyettesíti a fogmosást?
hogy a tökéletes fogmosás is csak a fogak felületének kb. 85%-át tisztítja meg, s hogy a fogkefe számára nehezen elérhető helyek megtisztítására szolgál a fogorvos által végzett professzionális fogtisztítás, fogkőleszedés?
a szájvíz nemcsak a lehelet frissítésére, hanem a fogak fluoridálására, a foglepedék-képződés és az ínygyulladás csökkentésére is alkalmas?
hogy ha a foglepedéket nem távolítják el rendszeresen, akkor idővel a nyálból kalcium- és magnéziumsók rakódnak a szerves foglepedékbe, és fogkővé alakulnak?
hogy a fogkrémek a fogkefe mechanikus tisztítását segítik? Ugyanis hiába tisztítanánk meg a fogainkat – naponta akár többször is –, csak fogkefével, a fogak egy idő után megsárgulnának a fogkrém csiszoló anyagainak hiányában.
hogy a cukorbetegségben szenvedőknek éppúgy, mint a terhes kismamáknak fokozottabban oda kell figyelni a szájápolásra, mivel náluk a fogazatot veszélyeztető és károsító folyamatok sokkal súlyosabb formában nyilvánulnak meg?
hogy már nálunk is sok olyan termék kapható, amelyen a ZUCKER-FREE, SUGAR-FREE, NO CUKOR feliratot láthatjuk, s hogy ezek mind fogkímélő termékek?
hogy a csokoládé, illetve a csokival bevont édességek fogszuvasodást okozó hatása kisebb, mint a cukorkáké? Ennek oka valószínűleg a kakaó zsírtartalmának tulajdonítható. A zsírok ugyanis bevonó hatásuk folytán fejtik ki védő hatásukat. A sajt zsírtartalma miatt ajánlatos étkezés után sajtot fogyasztani!
hogy aki sok savanyúságot eszik, ecetes salátákat és savanyú italokat fogyaszt, kisebb eséllyel képződik nála fogkő?
hogy a cukor fogyasztása és a fogromlás nincs összefüggésben? A Vipeholm-kutatás kimutatta, hogy nem az elfogyasztott édességek mennyisége, hanem a fogyasztás gyakorisága számít. A felmérés azt az eredményt hozta, hogy ugyanolyan mennyiségű édesség sokkal nagyobb károsodást okozott akkor, amikor az étkezések között nassoltak a kísérleti alanyok, mint amikor a főétkezés részeként fogyasztották e finomságokat.
hogy azok a hollandiai erőfeszítések, melyeket cukorfogyasztás csökkentése érdekében tettek, eredménytelenek voltak? Ugyanis az ép fogú gyermekek száma nem nőtt abban az időszakban sem, amikor a fogászati megelőzés elsősorban a cukorbevitel csökkentésére irányult. Jelentős javulás akkor következett be, amikor a fluorid használata rendszeressé vált, annak ellenére, hogy a cukorfogyasztás ebben az időszakban is jelentős volt.
hogy a fogyókúrázók különös veszélynek teszik ki fogaikat, mivel az étrendjük általában sok savas nyers zöldséget, gyümölcsöt, gyümölcslevet és gyógyteát tartalmaz?
hogy az étkezés utáni azonnali fogmosás káros lehet, mert tovább dörzsöli az étkezés során savhatásnak kitett fogakat?
hogy az üdítők és a tea lassú ivása jobban károsítja a fogakat, mint ugyanezen italok gyors elfogyasztása, mivel a fogak hosszabb ideig érintkeznek a savakkal?
a fogkőképződés már a fogmosást követően azonnal megindul, és átlagosan 7 nap alatt teljesen kifejlődik?
a szánkban lévő baktériumok egy része jót tesz nekünk, mert segít kordában tartani az ártalmasabb baktériumokat?
a nyers zöldségek és gyümölcsök mechanikusan tisztítják meg a fogak közét, és fokozott nyálelválasztást idéznek elő, ami szintén segít az ételmaradék eltüntetésében?
sok puha étel fogyasztása nem egészséges, mert felgyorsítja a fogkőképződést, illetve hogy a lusta rágás fogínybetegségekhez vezethet?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.