A szüzesség emberemlékezet óta mindig az érdeklődésének középpontjában állt, pedig a szűzhártyának fiziológiai szempontból semmi funkciója nincs, ugyanis nem védi a méhet. A természet a férfiakat nem ajándékozta meg semmi hasonlóval, ennek nem is lenne nagy értelme.
Szüzesség – tegnap és ma
Nem is olyan régen még Európában is szokás volt, hogy az ifjú pár a nászéjszaka után megmutatta a véres lepedőt a falunak. Ezzel bizonyította, hogy a nő szűzen ment férjhez. Ez a szokás az arab országokban és Kínában a mai napig él.
A szűzhártya átszakítása nem fájdalmas. Fájdalomérzetet a hüvelyi izmok összehúzódása okozhat, mely szoros kapcsolatban van az első szexuális élménnyel járó szorongással és félelemmel. A szűzhártya ugyanis minden gond nélkül alkalmazkodik a fizikai aktivitásokhoz, és pl. a tampon felhelyezésekor sem jelent akadályt. A hártya megrepedését nem feltétlenül követi erős vérzés, tehát ha egy lány nem vérzik, az még nem jelenti azt, hogy nem szűz.
Miért izgatják a szüzek a férfiak fantáziáját? Hiszen maga a hártya még nem garantálja az ártatlanságot. Dominique-Antoine Grisoni szociológus szerint a férfiak azt hiszik, amikor egy szüzet magukévá tesznek, hogy a nő testi-lelki urává válnak. S mivel korábban nem volt a lánynak szexuális élménye, a férfi urává és védelmezőjévé válik, s élete végéig hálás és hűséges lesz hozzá.
Már az ókori orvosok is hangsúlyozták a nő szexuális tartózkodásának szükségességét, és ezt az egyik fő higiéniai szabálynak tartották. Az volt a vélemény, hogy a nő nem gyönyörre termett, hanem arra, hogy gyerekeket szüljön. Ez a nézet jóformán a 19. századig érvényben volt. A férfi durván megfosztotta őt szüzességétől, és nem érdekelte őt, mit érzett eközben a nő. A „rendes“ nőnek nem illett élvezni a szexet, csak azért tette, hogy teherbe essen, és utódokat szüljön. Egy jó polgárnak frigid feleségre és forró vérű kurtizánra volt szüksége, akivel élvezte a nemi együttlétet.
A szüzesség kultusza azt is tükrözi, hogy a férfi fél a nőtől. A ártatlan lányt egyrészt a tisztaság jelképének tartották, másrészt viszont érintetlenségében veszélyt láttak. Nem tudhatta, mi lakozik benne, és mi tör elő, ha „felnyitja”. Ezért alakult ki az a szokás, hogy „szakértőre” bízták a lányt, aki előszeretettel vállalta ezt a nehéz feladatot. Később így alakult ki az első éjszaka joga, melynek eredeti értelme az volt, hogy valaki szolgálatot tett a férfinak azzal, hogy megfosztotta szüzességétől kedvesét, megkímélvén így a férfit az esetleges veszélyektől, melyek a szűzhártya mögött rejtőztek.
A szüzesség ma már „nem divat”. A nők egyenjogúak lettek, és a férfiak sem félnek a deflorálástól, nem tulajdonítanak neki misztikus jelentőséget. A nő saját belátása szerint dönti el, mikor, kivel és milyen körülmények között akarja elveszteni ártatlanságát. Ugyanakkor napjainkban is vannak különböző – főleg vallási alapon működő – csoportosulások, amelyek nem hívei a házasság előtti nemi életnek. A fejlett országokban ennek nincs jövője.
Manapság a szüzesség új értelmet kapott. Már nem a házassággal kapcsolják elsősorban össze, hanem a szerelemmel. Napjainkban ez már nem tabu téma és a mai fiatalok sokkal felvilágosultabbak, mint szüleik, esetleg nagyszüleik voltak. Van, aki a családban kapja meg a szükséges információkat, van, aki a tévéből, barátoktól, könyvekből, újságokból, internetről szerzi meg... rengeteg a lehetőség..
Mi hajtja a fiatalokat, hogy átlépjék a felnőttkor küszöbét? A nemi vágy, a kíváncsiság, a tiltott gyümölcs, az önkielégítésből adódó lelkiismeretfurdalás elkerülése, a vonzerő bizonyítása...
A lányok sokszor azért nem elégszenek meg a flörttel, hogy bizonyítsák szerelmüket a fiú iránt, a fiúk pedig a valóságban is ki akarják próbálni szexuális teljesítőképességüket.
A lányok legnagyobb aggályai a vérzéssel, a fájdalommal és a tapasztalatlansággal függnek össze – nem tudják, hogyan viselkedjenek szeretkezés közben, félnek a csalódástól, a meztelenségtől, a kutató tekintetektől, a modellekkel való összehasonlítástól... A fiúk pedig attól rettegnek, hogy nem tudnak megfelelően teljesíteni, ügyetlenek lesznek, nem tudják kielégíteni a nőt, nem tudnak behatolni a hüvelybe, rettegnek a korai magömléstől... A mai fiatalok sokkal intenzívebben érdeklődnek a fogamzásgátlás iránt, mint egykor szüleik. Az sem szokatlan, hogy 16 éves lányok nőgyógyászhoz járnak. Régebben a fiúk szexuális nevelését eléggé elhanyagolták – valószínűleg azért, mert őket nem fenyegette a veszély, hogy teherbe esnek és „szégyent hoznak” a családra. Manapság viszont, amikor a férfiakat is éppúgy veszélyezteti a HIV-fertőzés, mint a nőket, megváltozott a helyzet. A szakértők azt tanácsolják, hogy a szülők serdülőkorú gyermekeikkel folytatott párbeszédeik során a kényes kérdéseket se kerüljék el. Nem kell feltétlenül részletekbe merülni, csak útba kell őket igazítani, míg nem késő.(Demecs Éva feldolgozása)
Első szexuális élmény 17 évesen
A legújabb felmérések szerint az 55 év fölötti nők 52 százaléka ment férjhez első szexuális partneréhez, a 35–45 éves nőknél ez az arány 38 százalék, a 18–35 éveseknél pedig már csak 20 százalék. Az első szexuális élményt általában 17 éves kor körül szerzik meg, és ez az adat az utóbbi években stabilizálódott. A lányok 75, a fiúk 38 százaléka nálánál idősebb partnerrel szeretkezett először. A lányok kétharmada és a fiúk egyharmada állítja, hogy első szexuális partnerébe nagyon szerelmes volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.