Az indiai kormány betiltotta a helyi gyártású filmek készítői számára a dohányzás bármilyen ábrázolását. A rendezők elégedetlenek a döntéssel, a művészi szabadság megnyirbálását emlegetik.
Sztárok – sárga fogakkal
Az indiai kormány betiltotta a helyi gyártású filmek készítői számára a dohányzás bármilyen ábrázolását. A rendezők elégedetlenek a döntéssel, a művészi szabadság megnyirbálását emlegetik. Az indiai kormány döntésének értelmében a Bollywoodban – a nagy bombayi filmgyárban – készített tévés műsorokban és mozifilmekben is tilos a dohányzás ábrázolása. A tiltás minden részlete kiterjed: még cigarettás dobozok és a háttérben esetleg szembetűnő, dohányt hirdető reklámtáblák sem bukkanhatnak fel az alkotásokban. A külföldről érkezett, helyi nyelvekre lefordított filmek, tévésorozatok is szerfelett népszerűek az országban, ám eztán azokban sem tűnhet fel egy cigire épp rágyújtó, borostás macsó, vagy egy szipkás cigarettát füstölő elgondolkodó donna, ugyanis ezeket a képeket elmosódó folttal takarják majd el. A gondoskodó figyelem mindenre kiterjed, így a helyi egészségügyi minisztérium közlése szerint a tiltás előtt szültetett számos alkotás esetében más eljárást kell alkalmazni: a dohányzós, füstölgős részeknél a kép alján egy egészséges életre ösztökélő feliratot kell futtatni. Az indiai döntésnek volt már előzménye: Thaiföld is hasonló tiltásokat alkalmaz 2000 óta. A WHO, a World Health Organisation adatai szerint Indiában évente 800 ezer ember halála köthető össze valamilyen szinten a dohányzással, ezeknek nagy része 25 és 69 éves kor közötti férfi. Az egészségügyi szervezet szóvivője szerint rendkívül veszélyes, ha attraktív, bálványozott színészek folyamatosan dohányoznak a képernyőn, ugyanis a fiatalabb nemzedék rossz mintát követ, ha őket utánozza. (ori)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2009. 01.18.
Hétfőn Egészségünkre az Új Szóban!
2009. 01.04.
Hétfőtől új köntösben, 16 oldalon az Egészségünkre!
2008. 12.27.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.