Kínos, ha az ajkak helyett fintorogva csak az arcunkat tartjuk csókra. A szájszag nemcsak az érintettek, hanem partnereik számára is kellemetlen probléma. Tulajdonképpen csodának számít, hogy valakinek nem rossz a lehelete, mivel az ok valamennyiünk szájában ott van.
Segít a rágógumi
Baktériumok milliárdjai találhatók a szájüregben, hisz ideális feltételeket találnak ott maguknak. Ez azonban érezhetően csak akkor válik kellemetlenné, ha a rothadást okozó baktériumok kerülnek fölénybe. Ugyanis ezek termelik a rossz szagú bomlástermékeket. A leghatásosabb segítség: a fogak és fogközök fogkefével és fogselyemmel történő rendszeres és különösen gondos tisztítása. A szagképző baktériumok ugyanis a nyelv hátsó harmadán, a papillák közötti betüremkedéseknél érzik magukat a legjobban. Hogy könnyebben elbánjunk velük, használjunk nyelvtisztító kefét vagy nyelvkaparót. Ez úgy néz ki, mint egy kis műanyag kenőkés, apró sörtékkel. Használata az érzékenyebbeknél az ingerlés miatt nem éppen kellemes, hatása a szájszag csökkentésében azonban elképesztő!
ÁTMENETI SEGĺTSÉG
A szájszag kezelésére csak a szájvizek használata kevés. Ezek a szájüreget átmenetileg „dezodorálják“, ám kis idő múlva a lehelet újra kellemetlen szagú lesz.
Rövid időre szóló segítséget nyújt a rágógumi is, mivel a nyál fokozott termelődését váltja ki.
A bő folyadékfogyasztás is ösztönzi a nyáltermelődést.
Randevú előtt segíthetnek a klorofillin-tartalmú drazsék, oxigéntartalmú rágótabletták. Ha mindezek hatástalanok, fogorvoshoz kell fordulni.
A rossz fogak, a rosszul illeszkedő koronák és protézis is lehet oka annak, hogy az ételmaradék – a baktériumok élettere – különösen makacsul telepszik meg, és alapos mosással sem távolítható el.
A száj és a garat gyulladásai – például a szájpenész, a szájüreg gombás betegsége – is lehet a szájszag kiváltó oka.
Az esetek 90 százalékában az optimális szájhigiénia és a fogorvosi segítség megszünteti a rossz leheletet. Ha mégsem, akkor sem hagyható figyelmen kívül a probléma, mivel a makacs szájszag betegség jele is lehet.
Az ok megtalálásához vezető út gyakran fáradságos, hiszen számos betegség jöhet szóba: krónikus orrmelléküreg-gyulladás, a gyomor- és béltraktus, a tápcsatorna problémái, a hörgők és a tüdő betegségei, cukorbetegség, máj- vagy vesebetegség.
HÁZI SZEREK
Mentalevél, édeskömény, szegfűszeg, ánizs, kapor vagy édesgyökér lassú rágcsálása.
Szájöblítés zsálya vagy kamilla főzetével naponta többször.
Lapacho-teás (Actimmun) szájöblítés naponta többször. Az oldathoz 10 csepp grépfrútmag-kivonatot is cseppentsünk.
Olajos szájöblögetés: reggel felkelés után beveszünk a szánkba egy korty hidegen sajtolt napraforgó- vagy szezámolajat, de nem nyeljük le, hanem 5-10 percig forgatjuk a szánkban, végül ki kell köpni. Az olaj fölveszi a szájban reggelre lerakódó méreganyagokat. A különböző gyulladások, idült arcüregproblémák ellen is kitűnő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.