ORVOSI SZÓTÁR MINDENKINEK

Hullajelenségek
A halál beálltával az életjelenségek véglegesen megszűnnek. A holttest kihűl.

Hullajelenségek

A halál beálltával az életjelenségek véglegesen megszűnnek. A holttest kihűl. A szederjes színű hullafoltok úgy alakulnak ki, hogy a vérkeringés megszűnésével a vér a holttestben a magasabban fekvő testrészekből a mélyebb részekbe folyik, ahol a halál beállta után 1–3 órával a foltok már láthatóvá válnak. Ha a holttest helyzetét ilyenkor megváltoztatják, a hullafoltok elvándorolnak az új testhelyzetnek megfelelő mélyebb területre. Egy-két nap után a vérfesték a bomlása folytán a környező szövetekbe beivódik, ezért a hullafoltok már nem vándorolnak tovább. Röviddel a halál után az izomzat elernyed, majd a fejtől a láb felé haladva megmerevedik. Az izmokban lejátszódó kémiai folyamat hatására 1 nap alatt beáll a hullamerevség.

Hullamérgezés

Az elnevezés helytelen, hiszen a szövetek bomlása következtében keletkező mérgező anyagok nem juthatnak akkora mennyiségben az emberi szervezetbe, hogy mérgezést idézzenek elő. Valójában arról van szó, hogy a szepszisben vagy fertőzés következtében meghaltak boncolása közben a kézen létrejött sérüléseken keresztül súlyos betegséget, esetleg halált okozó fertőződés jött létre. Semmelweis Ignác a hullamérgezés tanulmányozása során jutott el a gyermekágyi láz okának felfedezéséhez.

Huntington-betegség

Az örökletes betegség oka egy ismert génmutáció. A beteg szülő gyermekének 50%-os esélye van arra, hogy szintén megbetegedjen. A tünetek rendszerint 35–40 éves kor között válnak nyilvánvalóvá, alkalomszerű rángások, görcsök, fokozatos idegsejt-pusztulás figyelhető meg. Az előrehaladott betegségben minden életfunkció károsodik.

Hurut

A testüregeket bélelő nyálkahártyák mirigyei nyákot választanak ki, mely a nyálkahártya védelmét biztosítja a kiszáradás, a kórokozók és a környezet káros hatásai ellen. Hurutnak nevezzük a nyákelválasztás kóros fokozódását, aminek oka lehet bakteriális vagy vírusfertőzés, belélegzett irritáló anyagok stb.

„Húsevő betegség”

Nekrotizáló fasciitis. A fertőzést a Streptococcusok egyik különlegesen veszélyes törzse idézi elő, a cellulitisz olyan súlyos formája, mely a fertőződött bőr alatti szövetek gyors pusztulásával jár. A bőr lilásan elszíneződik, nagy méretű, folyadékkal telt hólyagok alakulnak ki, jellemző a magas pulzusszám, a láz, a tudatállapot romlása. Súlyosabb esetekben a fertőzött végtag amputálására is sor kerülhet.

Hüvely

Ez egy kötőszövet, izmos falú, nyálkahártyával bélelt cső, mely a méh alatt helyezkedik el, és alsó vége a gáton nyílik. A pénisz bevezetésével a magömlés után a hüvelyen keresztül jutnak el a hímivarsejtek a megtermékenyülés helyszínéig, és itt halad keresztül a szülés során a magzat is. Ha a petesejt nem termékenyül meg, akkor a hüvelyen keresztül távozik el havonta a menstruációs vér is a méh üregéből.

Hüvelygyulladás

Rendszerint apró kórokozók (egysejtűek, gombák, baktériumok), idézik elő a hüvely nyálkahártyájának gyulladását, azonban okozhatják olyan vegyületek is, melyek helyileg alkalmazva felborítják a hüvely természetes baktériumflórájának egyensúlyát.

Hüvelykenet

Különösen hatékony szűrővizsgálati módszer, mellyel a méhnyak rákmegelőző állapotait, valamint kezdődő rosszindulatú elváltozásait lehet kimutatni. Maga a mintavétel helyileg történik, általában a nőgyógyász végzi. Ezután citológiai laboratóriumban mikroszkóp alatt megvizsgálják a kenetet, hogy találhatók-e benne rendellenes sejtek. Nemi életet élő nőknek az első kettő, évenként végzett negatív eredménnyel járó szűrés után két-három évenként ajánlatos rendszeres szűrés keretében kenetvizsgálatot végeztetni. A rendszeres ellenőrzést legkésőbb huszonöt éves korig el kell kezdeni! Álpozitív eredményt adhat (valójában nincs jelen rosszindulatú folyamat) a kenetvizsgálat pl. a terhesség idején, amikor a hüvely leváló sejtjei könynyen összetéveszthetők a valódi daganatsejtekkel. Álnegatív eredmény (a háttérben rosszindulatú folyamat van) is előfordulhat, pl. kevés, daganatsejtet nem tartalmazó minta vagy gyakorlatlan vizsgáló esetén. Minden kétkedésre okot adó esetben szükséges, hogy a nőgyógyász ismételt méhnyaktükrözést és kenetvizsgálatot, valamint biopsziát végezzen. Ha a méhnyakrákot a folyamat kezdetén sikerül felderíteni, a betegség gyógyítható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?