Oltás a dohányzás ellen?

Ártalmatlanított vírusokat kapcsolnak nikotinmolekulákhoz, azzal a céllal, hogy oltóanyagként a szervezetbe juttatva megkezdődjék a méreg ellenanyagának a termelése. Az első kísérletek azt jelzik: a kutatók jó irányban tapogatóznak.

Ártalmatlanított vírusokat kapcsolnak nikotinmolekulákhoz, azzal a céllal, hogy oltóanyagként a szervezetbe juttatva megkezdődjék a méreg ellenanyagának a termelése. Az első kísérletek azt jelzik: a kutatók jó irányban tapogatóznak.

Világszerte 1,2 milliárd ember dohányzik, s bár kétharmaduk szeretne megszabadulni ettől a szenvedélyétől, a siker esélye elég kicsi: a leszokással próbálkozók többsége hat hónapon belül ismét cigarettázni kezd – állítja a Science et Vie című francia tudományos havilap szerzője. Ezért azután igazi áttörést jelentene, ha sikerrel járnának azok a kutatások, amelyeket öt tudóscsoport végez, gyakorlatilag párhuzamosan a világ különböző részein (az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Svédországban és Svájcban) egy dohányzás elleni védőoltás kifejlesztésére.

A védőoltás ugyanis – ellentétben a ma használatos, különböző dohányzásellenes szerekkel – a gyökerénél orvosolná a problémát: azt akadályozná meg, hogy a nikotin bejusson az agyba. ĺgy a dohányzás nem okozna elégedettség-érzést, s az embereknek eszükbe sem jutna cigaretta után nyúlni, vagy – ha már dohányosok – maguktól felhagynának ezzel a káros szokással. A dohányzás hatásmechanizmusa régóta ismert. Amikor a dohányfüst lejut a tüdőbe, a nikotin onnan átkerül a vérkeringésbe, s a vérrel nagyon rövid idő alatt eljut az agyig, ahol a megfelelő receptorokhoz, ingerátadókhoz kapcsolódva örömérzetet kelt. Ez a kellemes érzés pedig az első számú magyarázat arra, hogy miért nem képes az emberek túlnyomó többsége abbahagyni a dohányzást.

A védőoltáson dolgozó kutatók abból indultak ki, hogy a nikotin-molekulát (amely túl kicsi ahhoz, hogy az immunrendszer észrevegye őt, a „betolakodót“, s ellenanyagot termeljen vele szemben) láthatóvá kell tenni a szervezet számára. Ezért egy ártalmatlanított vírushoz kapcsolva juttatták be a nikotin-molekulát a kísérleti személyek szervezetébe, s így az immunrendszer valóban reagált is: a nikotin ellen antitesteket kezdett termelni, amelyek hozzátapadtak a bejuttatott molekulákhoz, s ártalmatlanították a káros vegyületet.

Az első kísérletek pozitív eredményekkel jártak, de azért a lap beszámolója szerint még nem teljes a siker. Az bebizonyosodott, hogy a védőoltás nem veszélyezteti a betegek egészségét, s hogy valóban ösztönzi a szervezetet a nikotin elleni antitestek termelésére. Azonban nem mindenkinél ugyanolyan mértékben. Egy svájci kísérletnél például - amelyben 341 dohányos vett részt - csak a kísérleti személyek egyharmadánál termelődött nagy mennyiségű ellenanyag. Ugyanakkor az is igaz, hogy e csoport tagjainak 43 százaléka végül sikeresen leszokott a dohányzásról, míg a többieknél csak 21 százalékos volt az arány. (MTI-Press)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?