Kellemes társaság, zene, tánc, szórakozás... Ki gondol ilyenkor arra, hogy hányan ittak egy pohárból. Néhány hét múlva viszont kellemetlen meglepetés érheti az embert...
Nyári kaland – fertőzéssel?
Az A típusú májgyulladás
A piszkos kezek betegségének is nevezik. Rossz higiéniai körülmények között terjed rosszul megmosott zöldséggel és gyümölcssel, fertőzött vízzel. Nincs krónikus stádiuma, s 4–6 hónap alatt csaknem mindenki meggyógyul. Fáradékonyság, munkaképtelenség, hőemelkedés, ízületi fájdalom, étvágytalanság, hányás, hasfájás jellemzi. A bőr és a szemfehérje besárgul. Szlovákiában évente 700 ember kap A típusú májgyulladást.
A B típusú májgyulladás
A fertőzött ember testnedveivel és vérével terjed, a tetoválás, a testdísz, a közös fecskendő ezért különösen veszélyes lehet. A megszáradt vérben akár hetekig is fennmarad a vírus. Akut változata a leggyakoribb, de veszélyesebb formája is van: a máj egyszerűen felmondja a szolgálatot. A halálozás aránya nagy, s az egyedüli megoldás ilyenkor a gyors májátültetés. Az esetek 10 százalékában a gyulladás krónikussá válik, s évek múlva májzsugorodássá, esetleg májrákká fajul. Évente 150 ember kap B típusú májgyulladást Szlovákiában.
– Az A típusú májgyulladás az embert kivonja az aktív életből, de meggyógyul, a B típusú viszont az életét veszélyezteti, mert lefolyása kiszámíthatatlan – hangsúlyozta Štefan Hrušovský professzor, hepatológus. A B típusú májgyulladás különösen azokat veszélyezteti, akik gyakran váltogatják nemi partnereiket, intravénás kábítószerfüggők, vagy akik kapcsolatba kerülnek az emberi vérrel. A professzor külön szólt a szokatlan, az ún. szado-mazochista nemi praktikákról, amikor vérrel érintkezik az ember. A B típusú májgyulladásnak kiszámíthatatlan a lefolyása. Tudni kell, hogy kevesen gyógyulnak meg teljesen, ugyanis a vírus a szervezetben marad, s ha kellő feltételek alakulnak ki, újra támad. – Ki hinné, hogy például a szemétbe dobott egyszer használatos fecskendő is óriási veszélyforrás, ha mondjuk egy gyermek kezébe kerül, mondja a professzor, s hozzáteszi: – A B vírus – ellentétben az HIV vírussal – a szabad levegőn sokáig életképes marad.
Európa északi részén kevesebb, délen több a májgyulladásos beteg, s Szlovákia valahol a középmezőnyben helyezkedik el. A határok megnyitásával azonban a vírus is útra kelt. Amint említettük, az A és B típusú vírus ellen van vakcina. Az lenne az ideális állapot, ha Szlovákia minden lakosa ingyen kaphatná meg a védőoltást. Ám ettől még – sajnos – távol vagyunk, jelenleg csak bizonyos csoportoknak van jogigényük rá, ám pénzért, pontosan 5440 koronáért bárki igényelheti. Az oltás három adagból áll: az első injekció után egy hónappal következik a második, hat hónappal utána pedig a harmadik. (ki)
Követésre méltó
Bizonyára sokan megörültek a Dôvera kezdeményezésének. Ez az egészségbiztosító úgy döntött, hogy klienseinek fedezi a májgyulladás elleni védőoltás 50 százalékát. Hasznos lenne, ha a jó példa követőkre találna.
MÁJGYULLADÁS UTÁNI DIÉTA
A heveny vagy akut májgyulladás jellemző tünete lehet a hányinger, étvágytalanság. Néhány nappal később sárgaság alakulhat ki.
Ajánlatos kerülni a megerőltető fizikai aktivitást, az alkoholt és a májkárosító szereket.
Étrend: a diéta célja biztosítani a szervezet energiaszükségletét, segíteni a máj működését.
Kezdetben a betegek csak folyadékot fogyasztanak szívesen: tea mézzel, cukorral, gyümölcslé, tejeskávé, aludttej, híg levesek. Ahogy a beteg állapota javul, az étrend bővíthető főzelékpürével, gyümölcspürével, túróval, zsírszegény sajtokkal, sovány színhússal, sonkás felvágottakkal, lágy tojással. Készíthetünk édességeket is: pl. gyümölcsös rizsfelfújtat, piskótákat, pudingokat. Az étrend különösen az első napokban legyen könnyen emészthető, zsírszegény, enyhén fűszerezett.
Idült vagy krónikus májgyulladásról akkor beszélünk, ha a már lezajlott hepatitisz időnként kiújul, vagy ha a gyulladás hónapokon keresztül fennáll. Az idült májgyulladások legnagyobb részét a C, illetve B vírus okozza.
Étrend: a diéta célja a normál tápláltsági állapot megtartása, lesoványodott betegnél a tápláltság javítása. A májműködés támogatása, megfelelő energia- és tápanyagbevitellel.
A fehérjebevitel kb. 1,2–1,5 g/testtömeg kg legyen, és bőven adhatunk szénhidrátot. Mérsékeljük a zsírbevitelt! Ne adjunk nehezen emészthető, puffasztó, fűszeres ételeket. Figyeljünk a változatosságra, javasolt a napi ötszöri-hatszori étkezés. A táplálék tartalmazzon minél több zöldséget és gyümölcsöt. (n-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.