Nemcsak esztétikai hiba

Gomba. Önnek mi jut eszébe erről a szóról? Nagyon sokunknak sajnos egy igen makacs, gyakran és feleslegesen titkolt betegség. A statisztikák szerint legalább minden második ember saját bőrén tapasztalhatja a gombák okozta kellemetlenségeket. A nem túl esztétikus tüneteknek köszönhetően a betegséghez rengeteg előítélet és tévhit kötődik.

Hogyan alakulhat ki a gombás betegség, és melyek kialakulásának hajlamosító tényezői?

Ma már szinte hihetetlen, hogy 80-90 évvel ezelőtt Európában teljesen ismeretlenek voltak a gombás eredetű megbetegedések. Nem csoda, hiszen a bőr- és körömgombásodás elsősorban civilizációs eredetű okokra vezethető vissza. A XX. század „vívmányai“, mint a zárt, nehezen szellőző lábbelik (műanyag divatcipők, bakancsok, sportcipők) és nylon ruhadarabok egész napos viselése (harisnya, zokni), továbbá bizonyos betegségek (rossz vérkeringés, cukorbetegség, az immunrendszer meggyengülése), antibiotikumok szedése, műkörmök viselése, párás munkakörülmények (mosodák) mind-mind hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Fontos tudnivaló, hogy a gombák spórák által szaporodnak, így a betegek közvetlen környezetüket, családtagjaikat folyamatos fertőzésveszélynek teszik ki. A fürdők, uszodák, közös zuhanyozók párás környezete, a családi törülköző vagy a körömvágó olló közös használata kiváló lehetőséget nyújt a fertőzések terjedésének. A bőrön és körmön kialakuló apró sérülések, a bőrszárazság, a túlzott tisztálkodás az egészséges szervezet természetes védekezőképességét csökkenti, így ezek a felületek behatolási pontot jelenthetnek a gomba spórái számára. Ezért a tünetek bárkinél jelentkezhetnek, felesleges szégyenkeznünk tehát.

Melyek a bőr- és körömgombásodásra utaló legfontosabb tünetek?

A köröm fénytelen, sárgásbarnás elszíneződésű.

A körömlemez megvastagodása és töredezettsége, a köröm alatt morzsalékony massza felhalmozódása.

Viszkető, gyulladt, éles szélű, kör alakú, finoman hámló, pirosas foltok bőrünkön.

A lábujjak (főként a 4-5. ujj) közötti fehéres, hámló és berepedéses, esetleg viszkető bőrfelület.

A talpon, talpszélen kezdődő száraz hámlás.

Meggyógyulhat-e kezelés nélkül a gombás betegség?

Fontos és hangsúlyos tény, hogy a bőr- és körömgombásodás önmagától soha nem gyógyul meg, az idő előrehaladtával a fertőzés nagyobb felületekre, sőt más testrészekre is átterjedhet. A betegséget nagyon sokan csupán esztétikai problémaként tekintik, holott a kezeletlen fertőzés nem csupán terjed, hanem olyan komoly szövődmények forrása lehet, mint az orbánc, az ekcéma vagy a nyirokérgyulladás. Az orvostudománynak köszönhetően ma már olyan hatásos gyógymó-dok állnak rendelkezésre, melyek a kiterjedt gombás betegségeket is hatékonyan gyógyítják. Ha Ön mégis tart környezete előítéletétől, heti egyszeri tabletta szedésével ma már mindenkinek lehetősége van a diszkrét, praktikus és hatékony kezelési módszert választani. Érdemes tehát a gyanú legkisebb jelével. felkeresni a területileg illetékes bőrgyógyászati szakrendelést.

Hogyan lehet eredményesen kezelni a gombás lábbetegséget?

Mielőbb fertőtlenítő ecsetelőket és sprayket kell használni. A hámló, berepedt, fájdalmas területre, hólyagos folyamatra gombaölő kenőcsök, paszták ajánlatosak.

Nagyon fontos: az ujjakat gézcsíkkal (nem vattával) kell egymástól elválasztani. A láb kímélése mellett, valamint az uszodát elkerülve tíz nap múlva várható a gyógyulás. Gondolni kell arra is, hogy - egyéni hajlamtól függően - a probléma visszatérhet.

Hogyan lehet megelőzni a betegséget?

megfelelő lábbeli használatával

természetes anyagból készült zokni, harisnya viselésével, melyet gyakran váltunk

megfelelő lábápolással

kényeztessük lábunkat növényi olajokat tartalmazó, fertőtlenítő hatású frissítő fürdőkkel, szárító, nyugtató hintőporokkal, habokkal stb. Fontos a cipők fertőtlenítése, izzadásgátló hintőporok, sprayk alkalmazása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?