Nem veszélytelen a növények nedve

aloe vera

Vágásos, körszerű vagy szabálytalan alakú, piros színű, égési sérülésre emlékeztető foltok, amelyek égnek, esetleg fel is hólyagosodnak – nyaranta sokan panaszkodnak hasonló tünetekre a kerti munka vagy a fűnyírás után. A Pécsi Tudományegyetem Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinikáját mostanság a füge nedve okozta irritáció miatt keresték fel a legtöbben.

Fitofotodermatózis – így hívják azt a típusú bőrreakciót, amit a füge mellett sok közönséges kerti növény levele, termése, gyökere vagy virága is kiválthat az arra érzékenyekben. Sajnos nem mindig egyszerű kideríteni, hogy melyik növény a ludas...

Nem csak az ernyősvirágzatúak okozhatják

Ilyen a petrezselyem, a zeller, a paszternák, a medvetalp, a vadrépa és az egyéb gyomnövények, hanem a fűszernövények és a hüvelyesek, továbbá a rutafélék is: a kerti ruta, a limett, a citrom, a bergamott, a narancs, valamint a fügefélék. A tünetek megjelenéséért egy fényérzékenységet okozó anyag, a furokumarin a felelős, amit a növény leve, nedve tartalmaz. Ez a napfény UV-A-sugarainak a hatására bomlik, aktiválódik, és gyulladást okoz a bőrben. A tünetek 24 óra alatt szoktak jelentkezni, majd két-három nap múlva rosszabbodni. Nemegyszer a kardvágáshoz hasonló, éles szélű tünetekkel érkeznek a betegek. Bőrük ezeken a helyeken bepirosodik és ég, a viszketés nem vezető tünet. Később fel is hólyagosodhat és bakteriálisan felülfertőződhet. Azonnal le kell mosni a bőrfelületet, ha ránk került a növény nedve, majd ruhával takarjuk be és kerüljük a napfényt, súlyos tünetek jelentkezése esetén pedig keressünk fel egy bőrgyógyászt!

Viseljünk védőruházatot

A fűkasza használatakor csúszásmentes talpú, merev bakancs, erős bőrből készült kesztyű, továbbá hosszú ujjú felsőruha és hosszú szárú nadrág viselése ajánlott, emellett fontos az arcvédő, vagy legalább a szem védelmére alkalmas védőszemüveg is. Lehetőség szerint a kora reggeli vagy az esti órákban végezzük a munkát, amikor a fény még nem annyira erős. Tudni kell, hogy ezeknek a növényeknek az olaját krémekbe is beleteszik, és a bőrre kenve éppúgy előhívhatják a tüneteket nyáron.

Naptól védjük a bőrt

Enyhe tünetek esetén fontos az általános bőrfertőtlenítés, majd a nyugtató, panthenol- vagy antihisztamintartalmú habok, krémek alkalmazása. Súlyosabb tüneteknél már a szteroidtartalmú kenőcsök jönnek szóba.Ha a bőrfelszín több mint harminc százalékát érinti, akkor szisztémás, szájon át adott szteroidkezelésre van szükség. Mindeközben a gyulladt területet a naptól védeni kell, illetve fontos fényvédőt alkalmazni.

(Pécsi Tudományegyetem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?