Nyáron megszaporodnak a különféle hüvelyi fertőzések, ami azt bizonyítja, hogy a női nemi szerv mikroflórája nagyon sérülékeny.
Nem csak nyáron gond...
Mindennapi intimhigiénia
Nagyon fontos, hogy a kislány már gyermekkorban elsajátítsa az intim testrészek tisztán tartásának alapjait. Meg kell tanulnia olyan, látszólag egyszerű dolgokat, mint a toalettpapír helyes használata. Hangsúlyozni kell, hogy a nemi szervek gyakori szappanos mosása megváltoztatja a külső nemi szervek pH-értékét, ami elősegíti a gyulladást okozó baktériumok megtelepedését. A nemi szervek alapos törlésére is nagy gondot kell fordítani, ugyanis a nyirkos, pállott környezet utat nyit a fertőzésnek.
Életmód és rossz szokások
A nő életében nagy szerepet játszik az életmód: az öltözködés (szoros, nem levegős, műszálas, nedves ruha), az étkezés (édes ételek, túlsúly) és a nemi viselkedés. Ide sorolható továbbá a lelki stressz, a poros, nedves, meleg környezet, s nem utolsó sorban pedig az utóbbi időben egyre jobban elterjedt illatosított toaletteszközök, az olajos és aromatikus fürdők, hüvelyöblítés.
Probiotikumok és prebiotikumok
Az elmúlt 10-15 évben egyre több szó esik a pre- és probiotikumokról. Mikrobiális táplálékkiegészítőkről van szó, amelyek kedvezően hatnak a bél mikroflórájának összetételére és aktivitására. A probiotikum megtelepszik a vastagbélben, és megakadályozza a kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását, s ezzel a fertőzés kialakulását.
A probiotikumok élő baktériumok (legismertebb a laktobacilus és a bifidobaktérium), amelyek a joghurtban és más élelmiszerekben találhatók. Az így módosított baktériumok nem ártanak a szervezetnek. A prebiotikumok emészthetetlen táplálékkiegészítők, amelyek serkentik a laktobacilusok növekedését és aktivitását, valamint a vastagbélben a bifidobaktérium aktivitását.
A mindennapi higiénia eszközei
Hogy elkerüljük a hüvelyi fertőzést, kerülni kell az illatosított intim tisztálkodó eszközöket és azokat a készítményeket, amelyek megváltoztatják a pH-értéket. Semleges vagy enyhén savas kémhatású termék az ideális, amely felerősíti a tejsav jótékony hatását. A tejsav az egészséges hüvelyben élő tejbaktériumok végterméke. Ez a sav biztosítja a természetes környezetet, amelyben nem szaporodnak a fertőzést okozó baktériumok. Ismeretes, hogy a hormonok, főleg az ösztrogének, ezt az állapotot jelentősen befolyásolhatják. A sok ösztrogén hatással van a vér cukorszintjére és a glikogén menynyiségére. Normális körülmények között a glikogént a tejbaktériumok tejsavvá alakítják. Nagy mennyiség esetén elszaporodnak a gombák, és hüvelygyulladás alakul ki. A glikogén ugyanis a baktérium számára energiaforrás. A cukorbajos nők esetében ezért olyan gyakori a hüvelygyulladás. Ugyanilyen veszélyhelyzetet jelent a terhesség, az antibiotikumos kezelés és az immungyengeség.
Az egészséges hüvelyben jelen van a Döderlein laktobacilus, amely rendőrként működik, és az egyensúly megőrzésének legfontosabb tényezője. Ha ez megváltozik, folyás, viszketés és égő érzés jelentkezik. Ezért már a kislányoknak is meg kell tanulniuk a helyes tisztálkodási szokásokat. Ajánlott a külső nemi szervek mindennapi tisztítása. Nem ajánlott az egyszerű szappan használata. Inkább speciális készítmény javasolt, amely megőrzi a hüvely savas kémhatását. Külön figyelmet érdemel a tisztálkodás menstruáció idején. A betét vagy tampon gyakori cseréje mellett tisztálkodni is többször kell, hogy megelőzzük a kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását. A menstruációs vér pH-értéke negatív irányba befolyásolhatja a hüvely egyensúlyát. A menstruáció idején ráadásul csökken a tejsav mennyisége, szorosabb a kapcsolat a külső és belső nemi szervek között. Ilyenkor megnő a veszélye annak, hogy a kórokozók bekerülnek a méhbe vagy a petefészekbe. A kismedence vérbősége és a hormonszint változása még jobban növelik a gyulladás kockázatát. Ilyenkor a fürdés helyett a zuhanyozás ajánlott.
Az egyensúly felbomlásának egyik lehetősége lehet a nemi aktus. A hüvelybe kórokozó mikroorganizmusok kerülhetnek, amelyek fertőzést okozhatnak. Az ejakulátum lúgos kémhatása megváltoztathatja nemi szervek eredetileg savas kémhatását. Ilyenkor a nemi együttlét után folyás, viszketés jelentkezhet. Fontos a helyes tisztálkodás, amelyekhez legalkalmasabbak a tejsavat tartalmazó készítmények.
A változókorban lévő nőnek is nagyobb gondot kellene fordítania az intim higiéniára, mert a klimaktériumban a laktobacilusok mennyisége csökken, s a hormonális egyensúly felbomlása következtében a nyálkahártya elvékonyodik, sérülékenyebbé, sebezhetőbbé válik.
A szerző nőgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.