Nem csak külsőleg táplál

A régebbi korok embere természetes összetevőkből álló szépségápoló szereket használt. ĺgy volt ez egészen addig, amíg a vegyipar elő nem állt szintetikus alapanyagokból készült termékeivel. Manapság, a kémiai terhelés fokozódásával az emberi szervezet egyre érzékenyebbé válik.

A régebbi korok embere természetes összetevőkből álló szépségápoló szereket használt. ĺgy volt ez egészen addig, amíg a vegyipar elő nem állt szintetikus alapanyagokból készült termékeivel. Manapság, a kémiai terhelés fokozódásával az emberi szervezet egyre érzékenyebbé válik. Ezt felismerve a kozmetikai cégek egyre több természetes alkotóelemet használnak fel termékeik előállítása során. Ilyen naturális összetevő a méhek szorgos munkájának köszönhető, ragacsos, édes elixír – a méz.

Köszönjük a méheknek!

Hogyan „készül” ez az anyag, amely kozmetikumainkat oly hathatóssá teszi? A méz alapanyaga a virágok édes nektárja. A nektárt rovarbeporzású növények termelik, hogy segítségével magukhoz vonzzák a megtermékenyítést végző szárnyas kis állatkákat. Ezt az édes folyadékot szállítja el a méh a kaptárba. Útközben cukorbontó enzimeket ad hozzá, majd a kaptárba érve ott dolgozó társai szétterítik a sejtekbe, így a felesleges víz elpárolog belőle. Mézzé a cukorbontást és a besűrűsödést követően alakul a nektár.

Mi van a mézben?

A méz nemcsak külsőleg szépít, belsőleg is táplál, mértékletes fogyasztása egészségünk megőrzésében segít. Önmagában is fogyaszthatjuk, és ételízesítéshez is felhasználhatjuk. Bár meglehetősen magas az energiatartalma, ez mégsem „üres” kalória, mint a cukor esetében, hiszen a méz számos értékes anyagot is tartalmaz. B-vitaminokat, biotint, C-vitamint, ásványi anyagokat, nyomelemeket, tíz létfontosságú esszenciális aminosavat, enzimeket, hormonokat és antibakteriális anyagokat.

Gyógyászati hatások

Gyógyhatásai között első helyen a baktérium és élesztőgomba elleni fertőtlenítő képessége áll. E tulajdonsága hangyasavtartalmának köszönhető. Nyákoldó hatása miatt gyulladás és hurut esetén javallott a használata. Segíti a bélmozgást, ezért este fogyasztva hashajtóként is alkalmazható. Nyugtató hatásánál fogva tompítja a stresszhatásokat, mélyebb, nyugodt alvást biztosít. Táplálja a szívet és erősíti a beteg szervezetet. Kedvezően befolyásolja a szervezet vízháztartását, és táplálja az izmokat. A méz segíti a sebek gyógyulását is.

A bőrünkre megy

B-vitamin-tartalmánál fogva a méz jó hatást gyakorol a bőrre, táplálja, feszessé teszi azt, ezért krémek, testápolók, szappanok alapanyagául szolgál.

A méz értékes anyagai rugalmassá, fénylővé varázsolják a hajat, ezért samponokat, hajszínezőket és egyéb hajápoló készítményeket is gyártanak méz hozzáadásával. (Gi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?