Napozni – lehetőleg ésszel…

A napimádók valószínűleg már túl vannak az idei első napozáson. Azzal érvelnek, hogy az esztétikai szempontokon túl a napsugarak igen fontosak a csontok, az izmok, illetve az immunrendszer működése szempontjából alapvető D-vitamin képződésében. A napfény ezenkívül hozzájárul a jó közérzethez is, mivel serkenti a hangulatunkat befolyásoló hormont termelő tobozmirigy működését. Ez mind igaz.

Ám az esztelen napozás kárt okozhat szervezetünknek, főleg a bőrünknek. A légköri változások növelik a napsugárzás intenzitását, aminek következtében súlyos bőrreakciók és betegségek jelentkezhetnek. Ezért olyan fontos, hogy jó minőségű készítményeket használjunk. Évente kétmillió embernél diagnosztizálják a bőrrákot. Ez azt jelenti, hogy minden harmadik daganatos betegség bőrrák. A napsugár UVA sugárai behatolnak a bőrbe, és súlyos sejtkárosodást okoznak, ami később rákká alakulhat. Ezért a fényvédő készítményt a bőrtípusnak megfelelően kell kiválasztani. Nem minden készítmény véd az UVA sugaraktól. Ami valóban minőségi, azt csak a gyógyszertárban lehet megvásárolni. Az emberek többsége csak nyáron használ napozó készítményt, pedig már az első napsugarak is okozhatnak kárt. Tudni kell, hogy a hegyekben még intenzívebb a sugárzás.

Sokan azt hiszik, hogy ha vízálló krémet használnak, akkor az egész nap véd. Fürdés után töröljük meg a bőrt, és kenjük be újra. 11 és 16 óra között így is tilos a napra menni. Tartsuk szem előtt, hogy sportolás közben is süt ránk a nap. s ilyenkor a kéz, a váll, az arc és a fül szenved a legjobban. Nem csak a védőfaktor számát, hanem bőrünk típusát is figyelembe kell venni, ha napozó készítményt készülünk vásárolni. Valójában a bőr fototípusa mutatja meg, hogy bőrkárosodás nélkül mennyi időt tartózkodhatunk a napon. Az európai ember az SPF 50+jelzésű készítménnyel kezdje a napozást, és folytassa SPF 30-, majd 20-al. (ki)

A napozás tízparancsolata

Ne tegyük ki bőrünket intenzív napsugárzásnak 10 és 16 óra között – azaz ebben az időszakban ne napozzunk! Eleinte 15-30 percnél tovább ne tartózkodjunk a napon. Az időtartamot alkalmanként 5-10 perccel emelhetjük.

Használjunk megfelelő faktorú naptejet! A naptej különösen fontos a gyermekek számára, mert a gyermekkorban történő leégés jelentősen megnöveli a melanoma felnőttkori kialakulásának kockázatát!

Használjunk a leégéstől védő öltözetet, sapkát és napszemüveget is – a melanoma a szem leggyakoribb daganata! Aki óvni akarja a látását, az UVA-UVB védelmet nyújtó, megbízható napszemüveget viseljen.

Mindenképpen el kell kerülni a petróleumtartalmú barnítószereket, mert ezek égető hatásúak.

Hat hónaposnál (egyévesnél) fiatalabb csecsemőt semmilyen mértékben nem szabad közvetlen napsugárzásnak kitenni.

Fontos havonta ellenőrizni a szemölcsök és anyajegyek állapotát, és bármilyen változást azonnal meg kell mutatni az orvosnak.

Ha parfümöt használunk, kerüljük a közvetlen napot, mert foltot hagyhat vagy allergiát okozhat.

Fürdés után inkább törülközzünk meg, ne engedjük, hogy a napon száradjunk meg, mert így a napsugár jobban behatol a bőrbe.

Ne feledkezzünk meg a megfelelő mennyiségű folyadék ivásáról.

Borús időben is védekezzünk. A felhők ugyanis az UV sugarak 90 százalékát átengedik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?