Az öregedésnek külső és belső tényezői vannak. A belső tényezők az öröklött tulajdonságok, melyeket a tudomány még nem nagyon tud befolyásolni. A külső tényezők irányítása az ember kezében van.
AMI VESZÉLYEZTETI A SZERVEZETET
Az első helyen a dohányzás áll.
Mitől öregszünk?
AMI VESZÉLYEZTETI A SZERVEZETET
Az első helyen a dohányzás áll. Dohányzáskor a dohányban lévő nikotin valamint a különböző anyagok, az ammónia és a szénmonoxid a tüdőn keresztül a véráramba kerül. A belélegzett nikotin igen erős méreg, egyetlen cseppje, kb. 0,04 g néhány perc alatt megöli az embert. Egy cigarettában 0,015–0,025 g nikotin van, ami annyit jelent, hogy 2 cigaretta elegendő az ember elpusztításához. Miért nem hal meg mégis az ember két cigarettától? Az a füst, amely a szíváskor a parázstól a száj felé halad, kezdetben 30 százalék nikotint tartalmaz, de a langyos és hideg zónákon áthaladva jelentős része lecsapódik. A cigarettavégben a kicsapódó nikotin felgyülemlik, ennek elszívása a legegészségtelenebb. Tehát a cigarettavéget minél előbb el kell dobni. A dohányzással kapcsolatban több hiedelem él. Egyesek idegcsillapítónak használják, mások pedig az emésztés javításáért vagy a fogyásért szívják.
A nikotin elsősorban az idegrendszerre hat. Verejtékezik tőle az ember, fokozódik a gyomornedv-kiválasztás, hányinger jelentkezik. Mérgezési tünetek is jelentkezhetnek, remegést, a légzőizmok működésének a leállását idézi elő. Csökkenti a szervezet ellenálló-képességét a különböző fertőzésekkel szemben. Felnőtt és idős korban a tüdőrákosok nagy többsége a dohányosok közül kerül ki.
SEJTÖLŐ MÉREG
Az élvezeti cikkek közül az egyik legveszedelmesebb, és mégis az egyik legelterjedtebb az alkohol, a sejtölő méreg. A szervezet védekezik ellene, a máj sejtjei fokozottan működnek, ecetsavra és vízre bontják le. Mivel ez a folyamat lassú, az alkohol nagyobbik része felszívódik, a vérbe kerül, innen az összes sejtbe, így az agy sejtjeibe is. Károsítja az idegsejteket, megzavarja a központi idegtevékenységet, rontja az összpontosító képességet. Az alkoholfogyasztáshoz is számtalan téves hiedelem fűződik. Egyesek gyógyszernek, étvágygerjesztőnek, melegítőnek, erőt adónak tartják. De akármilyen is a hiedelem, tudni kell, hogy a rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás az egyes szervek – máj, gyomor, vese – működésének kóros elváltozásaihoz, anyagcserezavarhoz vezet.
EGYEN KEVESEBBET, MINT RÉGEN
A korai öregedés következő kockázati tényezője a túltápláltság és az elhízás. A szervezetnek 3 létfontosságú tápanyagra van szüksége: fehérjére, zsírra és szénhidrátra. Az idősödő embernél azonban figyelembe kell venni az élettani változásokat, az anyagcsere lelassulását, az emésztési rendellenességeket, az emésztőnedvek csökkent termelődését, a belek renyheségét. Továbbá tudatosítani kell, hogy az idősebb ember kevesebb fizikai munkát végez, és ezzel párhuzamosan csökkenteni kell a kalóriabevitelt is. Ha a táplálkozási szokások változatlanok maradnak, ez biztos elhízást jelent.
A korosodó ember számára az első táplálkozási tanács: egyen kevesebbet, mint régen. Csökkenteni kell az állati eredetű zsírok fogyasztását, de a növényi eredetűekét nem. Kevesebb cukorra és édességre van a szervezetnek szüksége, de növelni kell a fehérjék bevitelét. Mivel az emésztés és a felszívódás idősebb korban lassúbb, a nehezen emészthető, zsíros ételek hosszabb ideig maradnak a gyomorban és bélrendszerben, ami rossz közérzetet, puffadást okoz. A telítetlen zsírsavak fogyasztását növelni kell, mert ezeket a szervezet nem tudja előállítani.
NE SÓZZON SOKAT
Az egészséges étrend alapját az állati eredetű fehérjék – szárnyasok, hal, tej és tejtermékek, tojás, burgonya, zöldség és gyümölcs – képezzék. Csökkenteni kell a só és az egyéb ingerlő fűszerek fogyasztását, mert izgatják az emésztőrendszert és gyulladásokat idézhetnek elő. A folyadékbevitel akkor lehet korlátlan, ha az idős ember keveset sóz, mert nincs ami a folyadékot visszatartsa.
Ügyelni kell arra is, hogy a testsúly ne csökkenjen, de ne is gyarapodjon. Mivel az idősebb szervezet gyakran vitamin- és ásványisó-hiányban szenved, ezeket legjobb tavasszal és ősszel pótolni. A betegségek kialakulásában és az öregedés felgyorsulásában nagy szerepet játszanak az életkörülmények, a sugárártalom, a zaj, a por. A korai öregedést leghatásosabban betegségmegelőzéssel és állandó szellemi és testi elfoglaltsággal kerülhetjük el. A hasznos időtöltés, a rendszeres testedzés és sportolás áldásos hatásáról nem szükséges írni, ezzel mindenki tisztában van. Aki pedig még nem próbálta, kezdje el: kerékpárja csaknem mindenkinek van, vizet is lehet találni bárhol, de ha ez nem jöhet számításba, gyalogoljon naponta 1–1,5 órát úgy, hogy a gyorsabb tempót lassú kövesse.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.