Szerveink java része a hasunkban található. Ezek közül bármelyik is gyengélkedik, azt mondjuk: fáj vagy görcsöl a hasam...
Mitől fájhat a has?
A szervek elhelyezkedésüknek, illetve kisugárzási zónájuknak megfelelően okozhatnak panaszokat.
A gyomor-, illetve nyombélfekély a stresszes élet, a dohányzás és a helytelen táplálkozás miatt az elsők között szerepel a fájdalomlistákon. Mindannyiunk számára jól ismertek a gyomor-bél hurut tünetei: hányinger, hányás, hasmenés, hőemelkedés vagy láz, hascsikarás vagy hasfájás, esetleg véres, nyákos székürítések. A fájdalom jellegzetességei és helye függ a kiváltó októl, s igen nagy variációkat mutathat megjelenésében aszerint, hogy milyen emberek vagyunk, és hogyan éljük át és tudjuk leírni panaszunkat. Sosem egyszerű a kezelőorvos feladata, ha hasi problémával fordulunk hozzá.
Ha ismert, kivizsgált, de rendszeresen visszatérő problémánk van, tartsunk magunknál megfelelő gyógyszert vagy gyógynövénykészítményeket a „katasztrófa” elhárítására, s lehetőleg próbáljuk megelőzni a bajt!
Manapság igen jelentős hányadot tesznek ki az immunbetegségek, mint a colitis ulcerosa és a Crohnbetegség. Ezek részben pszichoszomatikus rendellenességek is, mert a bennük szenvedők sokszor igen jellegzetes lelki beállítódással rendelkeznek: szorongásra, depresszióra való hajlam, önbizalomhiány. Jellemzője a betegségnek a folyamatos, hosszabb-rövidebb idő után, gyakran valamilyen megterhelésre – stressz, megrázkódtatás, fertőzés, bizonyos ételek – létrejövő kiújulásos epizódok megjelenése, melyek során a fájdalom az érintett bélszakaszon jelentkezik, s okozza az egyéb jellegzetes tüneteket.
A hölgyek többsége jól ismeri a menzesszel összefüggő görcsöket. Már a vérzés jelentkezése előtt gyakori a feszültségérzés, idegesség, az emlők és a has duzzanata, esetleg émelygés, fejfájás.
Sűrűn előforduló kórság a diverticulosis, mely a bélen létrejövő, tömlőszerű, kis kiboltosulásokat jelenti. Ezekben a táplálék könnyen elakadhat, így helyi gyulladást és különböző panaszokat okozhat. Jellemzően a kor előrehaladtával alakul ki a bélfal alkotóelemeinek gyengülése miatt, leggyakrabban a leszálló vastagbél mentén.
A diagnózis felállítása nem egyszerű, mivel a szervek egymás ölelésében helyezkednek el. Az orvos számára nehéz a hasi panaszok feltérképezése még akkor is, ha vizsgálatokat vesz igénybe. Éppen ezért fontos, hogy ismerjük testünket, és ha bármi komoly változást észlelünk működésében, próbáljuk azt minél jobban megfigyelni s leírni kezelőorvosunknak.
Külön említést kell tennünk a vakbélgyulladásról, mely nem a vakbél súlyos gyulladása, hanem a róla lecsüngő féregnyúlványé. Ez általában hevenyen jelentkezik, igen erős, görcsös fájdalom, láz, hányás, hasmenés kíséretében. Szinte összegörnyeszti az érintettet. Az összekuporodott helyzet enyhíti az erőteljes fájdalmat, mert így csökken a gyulladt részek, illetve a hashártya feszülése. Az akut, erős tünetekkel járó betegségek közül a bélelzáródást is meg kell említenünk. Ez a bél mechanikus károsodása esetén – például csavarodás, ki- vagy betüremkedés – hozhat létre súlyos panaszokat.
A hasi görcs oka igen változatos lehet: fertőzés, gyulladás, daganat, különféle immun- vagy rendszerbetegségek, műtét utáni maradványtünetek vagy szövődmények, sérülések vagy egyéb mechanikai jellegű károsodások, például megtöretés, megcsavarodás, kitüremkedés, elzáródás.
Ki ne hallott volna epegörcsről v agy epeköves rohamról? Aki pedig már átélte, elmondhatja magáról: „Megjártam a hadak útját!” Ebben az esetben igen erős fájdalomról van szó, mely fejfájással, keserű, sárgás-zöldes epés hányással, esetleg hőemelkedéssel, lázzal jár együtt. Megjelenéséért többnyire bizonyos ételek – paprika, paradicsom, uborka, hagyma, zsiradékok – a felelősek. Némely esetben – ha „gyakorlott epézőről” van szó – az érintett otthon is megkönnyebbülhet, de a rohamnak sokszor csak a kórházi kezelés vet véget.
A hasnyálmirigy heveny gyulladása életet veszélyeztető állapot. Az erős fájdalmon túl tünete lehet a hányás, hasmenés, haspuffadás, hőemelkedés vagy láz, esetleg köldök körüli elszíneződés kialakulása. Azonnali kórházi kezelést igényel, ellentétben a krónikus hasnyálmirigy- gyulladással, mely a tartós fájdalom esetenkénti fellángolásával jár. Ennek oka a hasnyálmirigy kapacitásának kimerülése: nem képes már megfelelő mennyiségű emésztőenzim termelésére, így tökéletlen lesz a tápanyagok feldolgozása, s ez hasmenésben, illetve jelentős mértékű fogyásban, hiányállapotok kialakulásában nyilvánul meg.
A vizeletelvezető rendszer részéről görcsös fájdalom leginkább kő-, illetve homokképződés és -ürüléskor jön létre. A kisebb-nagyobb kövek, ha elmozdulnak, elakadhatnak a húgyvezetékben vagy annak hólyagba való beszájadzásánál, és akadályozzák a vizelet normál ürülését. Akik átestek már ilyen rohamon – főleg férfiak –, megismerték a „szülési fájdalmakat”. A kövek mellett természetesen súlyos tünetekkel jár a vesemedence-gyulladás is, mely gyakran fertőzés végeredménye. Ebben az esetben az erős deréktáji fájdalom mellett általában magas láz, hidegrázás és zavaros gennyvizelés lép fel. Mielőbb kórházba kell juttatni a beteget!
(Ideál magazin)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.