„50 éves nő vagyok. Még sohasem kértem tanácsot, de most rá vagyok kényszerülve, mert irgalmatlanul izzadok akkor is, amikor nincs kánikula. Kérem, segítsenek, mi ennek az oka, és hogyan lehetne ezen segíteni? Várom a válaszukat.”
Az izzadás bizony nagyon kellemetlen tünet és sok oka lehet. Pl.
Mit tegyek? Izzadok!
Az izzadás bizony nagyon kellemetlen tünet és sok oka lehet. Pl. a klimaxba került nők nagyon intenzíven izzadnak, de lehet rajtuk segíteni. Sokat izzadnak a kórházban az ágyhoz kötött betegek, és azért olyan gyengék, ha kikerülnek a kórházból, mert az izzadással eltűnnek szervezetükből a fontos ásványi anyagok. Az időseknél a kálium kiürülésével gyengül a szív.
A felizgatott ember tenyere izzad, mert túlfeszül a vegetatív idegrendszer. Két része van: a szimpatikus, amely inkább nappal aktív, és mindent aktivizál, emeli a vérnyomást, a feszültséget, és a paraszimpatikus, amely inkább éjjel működik aktívan, mindent nyugtat és a testnedvek képződését fokozza. A paraszimpatikus rendszer a szimpatikussal ellentétben működik és a kettő egyensúlya biztosítja akaratunktól függetlenül a két ellentétes funkció egyensúlyát. Ez az egyensúly testünk minden sejtjére hatással van.
A cukorbetegek és a kövérek szintén túlzottan izzadnak, de van, aki lábizzadásra panaszkodik. Ők a bőrgombásodás várományosai. Meg kell találni az izzadás okát, és ezt kell kezelni.
Ha klimax okozza az izzadást, akkor orvosi zsályával (100 g) kell gyógyítani: 1 evőkanálnyi mennyiséget 5 percig főzünk 2,5 dl vízben, majd 10 percig hagyjuk ázni. Szűrjük le és 3 naponta igyunk belőle. A tea elfogyasztása után 2 órával kezd hatni és 3 napig tart a hatása. A másik gyógynövény az izzadásra az orvosi izsóp (de ezt minden nap kell inni).
Pajzsmirigy-túltengés esetén segít a vasfű, mert a vasfű iridoid hatóanyaga az agyalap külső lebenyét tompítja, ezáltal csökkenti a pajzsmirigy túlműködését és így csökken az izzadás. Az izzadást fokozza a nagy feszültségben lévő ember, ilyenkor idegerősítőt, nyugtató és altató gyógynövényeket kell alkalmazni.
Az izzadást kezelni kell, mert nemcsak a víztől szabadul meg a szervezet, hanem a fontos ásványi anyagoktól is. Aki sokat izzad, az általában legyengül. Gyógyítani külsőleg és belsőleg is kell, hogy helyreálljon a rend, és az izzadás megszűnjön, hogy így aktív ember legyen belőle.
Az izzadásnál külsőleg olyan gyógynövénykivonatokat teszünk a fürdővízbe – pl. a lábizzadásnál – amelyek sok cserzőanyagot tartalmaznak. Ilyen gyógynövényfőzet, amelyben a lábainkat áztatjuk este lefekvés előtt a tölgyfakéreg, a diólevél, a diókopács, a málnalevél, a földiszederlevél és az orbáncfű. Vagy olyan hidratáló krémeket alkalmazunk, amelyekben sok cserzőanyag van.
Recept: 100 g tölgyfakérget, 100 g fűzfakérget, 100 g orbáncfüvet, 100 g apróbojtorjánt, 50 g diólevelet, 50 g orvosi zsályát keverjünk össze. Két evőkanálnyi mennyiséget 15 percig főzzünk 2 l vízben, majd szűrjük le. Naponta egyszer 30 percig áztassuk benne a lábunkat.
A lábizzadás gyógyítása: 1–2 maroknyi gyógynövényt a felsoroltak egyikéből, vagy a keverékükből 2–3 liter vízben 5–15 percig főzünk, majd leszűrjük egy lavórba, s annyi langyos vizet engedünk hozzá, hogy a lábunkat ellepje. Naponta 1x áztatjuk így a lábunkat 20 percig. Utána kezelhetjük a gyógynövénykrémmel.
Dr. Nagy Géza természetgyógyász
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.