„Mindenre ügyelünk”

A tavalyi idény befejeztével az egész világ tudomásul vette, hogy Novak Djokovics az egyik legnagyobb tenisztehetség. Miután Melbourne-ben megnyerte a nagy négyek idénynyitó tornáját, legutóbb pedig az Indian Wells-i viadalt, az egyik legnagyobb csillag lett. Lehet, hogy rövidesen átveszi az uralmat Federertől?

Mindössze három hetet pihent azután, hogy decemberben lejátszotta az utolsó meccsét. Novak Djokovics ennyit kapott ajándékba mesterétől, Marián Vajdától. Addigra már a pozsonyi edző is megbizonyosodhatott arról, hogy a május 22-én huszonegy éves szerb fiú kincset ér. S épp ezért ő is és edzője is nagyon ügyelnek minden apró részletre, hogy valamit el ne rontsanak. Vajda tisztában van vele, hogy a fiúnak pihenésre, kikapcsolódásra is szüksége van, arra, hogy néhány zavartalan napot töltsön barátnőjével, mert az nem kísérgetheti mindenüvé, a kislány Milánóban jár egyetemre. Decemberben végre rövid ideig együtt lehettek a Maldiv-szigeteken.

A szabadság hamar véget ért, a negyedik héten már munkára fogta őt Vajda. Igaz, a hegyekben az ütőt csak mutatóba vette elő, hogy kedvet kapjon a játékhoz.

Ezekben a napokban alapozták meg a következő idényt. Novak és a mestere is, mert Vajdának is bírnia kell az iramot, a pályán, az edzések alatt, és a meccsek, a tornák okozta idegfeszültséget is el kell viselni, s az utóbbi sokszor jobban megterheli az embert, mint a fizikai munka. Az egykori szlovák Daviskupa-válogatottnak, aki Kučerát és Hrbatýt is edzette, leginkább a jóga segít: reggelente minimum tíz percet, de ha teheti, félórát szán rá. „Régebben kezdtem. Ha rendszeresen teszem, csodálatosan érzem magam, nem fáj annyira a hátam. Annak idején, harmincévesen emiatt kellett abbahagynom az aktív pályafutásomat, ugyanúgy, mint Miloš Mečířnek, aki négy évvel hamarabb befejezte. Ez sajnos fiatalkorban beidegződött hibákra vezethető vissza, meg az óriási terhelésre, amit az adogatás jelent. Valószínűleg valamit nem jól csináltunk, s ebbe édesapám, aki ugyan belgyógyász volt, és ügyelt az egészségünkre, sem tudott beleszólni. Pedig a saját nevemben mondhatom, hogy én soha nem hanyagoltam el az edzéseket, sokat erősítettem. Talán az volt a baj, hogy túlságosan sokat is, mert mindig ezt hallottuk, ahelyett, hogy a minőségre törekedtünk volna. A maiak sem tréningeznek kevesebbet, de jobban ügyelnek rá, hogy mit csinálnak, több a kompenzációs, a regenerációs és a levezető gyakorlat. A kisebb izmokat is erősítik, mi csak a nagyokat fejlesztettük, s ezáltal sokkal nagyobb sérülésveszélynek tettük ki magunkat. Ha most visszagondolok, én borzasztó edzésmennyiséget abszolváltam, de ezt akkor nem tudatosítottam, mindaddig, amíg nem jelentkeztek a problémák. Amikor Prágában Zedník vezetésével a szervát gyakoroltam, eszembe sem jutott, hogy előtte megerősítsem a vállamat. Most, ha Novakkal gyakoroltatom ugyanezt, akkor előtte gumikötelet adok a kezébe, hogy bemelegítse a vállizmokat.”

Saját kínján okulva úgy kell irányítania védence felkészülését, hogy a lehető legjobban megóvja a hasonló problémáktól. „Hála Istennek Novak gyerekként nagyon ügyes edzőnő kezébe került, tőle fantasztikus alapokat kapott – nemcsak a játék terén. Ajánlom figyelmébe minden ifiedzőnek. Ennél a hölgynél minden nap kétszer kötelező volt a nyújtás. Ez meg is látszik rajta, noha 187 centi magas, fantasztikusan mozgékony. Ez annak is köszönhető, hogy kiskorában nagyon figyeltek a felkészülésére. Amit akkor megszokott, ma is folytatja: ügyel arra, hogy fitt legyen, ne kockáztassa az egészségét. Én magam is meglepődtem, amikor elkezdtünk együtt dolgozni, hogy mennyire következetes e téren habár nagyon fiatal. Amikor én teniszezni kezdtem, azt sem tudtuk, mi fán terem a nyújtás. Ma ezen a téren is nagyot léptünk előre. Ez a sport ma sokkal dinamikusabb, változatosabb, ezért játékosabb gyakorlatokat kell kitalálnom, úgy kell előkészítenem számára az edzést, hogy tarka és érdekes legyen, de legyen benne rendszer, hogy a játéka egyre javuljon. Ezt sikerült megvalósítanunk az edzőjével, az izraeli Ronen Begával közösen.”

A tavalyi US Open óta fizioterapeuta is elkíséri Novakot a jelentősebb tornákra. Ma már a legjobb teniszezőket egy egész csapat veszi körül – orvostól kezdve minden részletre figyelni kell, ha eredményes akar lenni valaki. A világ harmadik legjobbja tavaly decemberben a szabadságát követően két napot töltött Tel Avivban. „Ott Ronen Begánál egész sor tesztnek vetette alá magát: s ennek eredménye alapján dolgozta ki számára az edzésmódszer minden részletét – az étkezést is beleértve. Nem mindegy ugyanis, hogy az általa fogyasztott étel tartalmazza-e mindazt, amire Novaknak szüksége van. Ha nem, pótolni kell…”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?