Sok cégnél a munkaterületet egylégterű hatalmas irodává alakították. Miután azonban megszűntek a falak és a zárható ajtók, melyek mögött elbújhattunk, az irodai etikett minden eddiginél fontosabbá vált.
Miképp éljük túl az egyterű irodák dzsungelét?
1. Várj, és csak aztán lépj be
Mindig várjunk egy pillanatot kollégánk munkahelye mellett, mielőtt belépnénk – mintha egy képzeletbeli folyosón kellene végighaladnunk. Ha kollégánk annyira beletemetkezett feladatába, hogy észre sem vesz minket, akkor látogatásunk sürgősségétől függően térjünk vissza később. Felhívhatjuk magunkra a figyelmet, ha kopogunk az egyik közeli bútoron.
2. Sose törjünk rá hátulról senkire
Sose közeledjünk munkatársainkhoz hátulról anélkül, hogy figyelmeztetnénk. Ha így teszünk, akkor biztosan nem fogjuk őket halálra rémíteni, és megelőzhetjük annak felmerülését is, hogy próbálunk belelesni dolgaikba. Ha valakivel beszélnivalónk van, akkor mindig jelezzük számára közeledésünket vagy legyünk látómezőjükben.
3. Az átlátszó terek
Ha egyik munkatársunknak privát területe van, például egy átlátszó üvegkocka, akkor azt a területet kezeljük olyan részként, mint egy zárt ajtóval ellátott irodát. Kopogtassunk a bejáratnál, és ne lépjünk be, ha nem hívnak.
4. Ne leselkedjünk
Sose olvassunk át munkatársunk válla felett, hacsak meg nem kértek rá. Még akkor sem, ha látjuk kollégánk számítógép-monitorját. Ne feledjük el, hogy az egyterű irodai kialakítás nem állófogadásokra és kötetlen szemlélődésre tervezett helyiség.
5. Maradjunk csendben
Sose emeljük fel a hangunkat. Ha erős, zengő hangunk van, igyekezzünk visszafogottan társalogni és nem zavarni a többieket.
6. Csendesen telefonáljunk!
Amikor telefonon beszélünk, tartsuk a telefonkagyló beszélőjét a lehető legközelebb a szánkhoz, és halkítsuk le a hangunkat. Legyünk figyelmesek és gondoljuk végig, hogy valószínűleg az irodában senki sem kíváncsi arra, ahogyan barátnőnkkel csevegünk. Azok a munkatársaink, akik hallják életünk összes intim részletét, vajon mit is gondolnak majd arról, hogyan kezeljük az általuk elmondott titkokat. Vajon ugyanilyen figyelmetlenül feltárjuk azokat is mások előtt?
7. Ne beszéljünk járkálás közben!
Igyekezzünk elkerülni, hogy akkor beszélgessünk kollégáinkkal, amikor éppen keresztülsétálunk egy egyterű irodán. Az emberek könnyen láthatatlanná válnak egy egyterű irodában, ez mégsem jelenti azt, hogy süketté és vakká is válnának.
8. Pletykálkodás
Kedvünk támadt a jó öreg pletykálkodáshoz? Akkor inkább menjünk ki a helyiségből, mondjuk a tárgyalóba, és kerüljünk távol a többiektől. Ez biztosítja a privát légkört, és elkerülhetővé válik, hogy másokat megszégyenítsünk, illetve, hogy zavarba hozzuk azokat, akik részesévé válnak egy olyan beszélgetésnek, amiben nem vesznek részt.
9. Lépkedjünk halkan
Amikor egy nyitott terű irodában mozgunk, azt mindig kellő óvatossággal tegyük. Az itt dolgozók sem kényszeríthetők arra, hogy elviseljék a futkározást, az iratcsapkodást, a bögrék és egyéb személyes tárgyak leverését, amikor valaki elsuhan íróasztaluk mellett.
10. Hallgassunk egyedül zenét
Amikor zenét hallgatunk, azt mindig fejhallgatóval tegyük. Nem számít, hogy milyen zenét szeretünk, hiszen a kiszűrődő zaj valószínűleg irritálni fogja a velünk együtt dolgozókat. Ha minden hallótávolságon belül dolgozó személy egyetért vele, akkor hallgathatjuk közösen a rádiót úgy, hogy a hangerőt egészen kicsire vesszük, így nem zavarunk meg egyetlen fontos telefonbeszélgetést, megbeszélést sem.
11. Tartsuk tisztán környezetünket
Igyekezzünk asztalunkat folyamatosan rendben tartani. A tiszta asztal a sikeres munka egyik kulcsa. A rendezett munkakörnyezet nemcsak profi képet nyújt a betoppanóknak, de általában is jól képviseli és hirdeti a rend és hatékonyság atmoszféráját.
12. Ne együnk az asztalnál!
Ha már muszáj az íróasztalunknál csemegéznünk, akkor legalább próbáljunk meg nem hagymás-tejfölös burgonyachipset majszolni vagy fokhagymásan elkészített ételekből falatozni. Az illatok – bár lassabban terjednek, mint a hang –, eljutnak az iroda minden zugába és jó ideig terjengenek.
13. Ne szemeteljük össze a helyünket
Miután befejeztük az evést, győződjünk meg róla, hogy valamenynyi szemetet és maradékot összeszedtük. Semmilyen körülmények között se a mellettünk álló papírkosárba dobjuk az ételmaradványokat, hanem keressünk egy távoli helyiségben elhelyezett szemetest.
14. A bacilusainkat ne terjesztjük
Ha tényleg muszáj betegen is dolgozni mennünk, akkor különösen figyeljünk oda, nehogy a kórokozók munkatársainkat is megfertőzzék. Azt mondják, a tüszszentés óránként 3000 km-es sebességgel közlekedik, így ha kollégáink elég szerencsések is ahhoz, hogy ne kerüljenek a tüsszentés útjába, a bacilusok kevesebb, mint egy másodperc alatt a szoba másik sarkába érnek.
15. Zavarok a levegővel
Ahol légkondicionáló is található a helyiségben, ott muszáj kompromisszumot kötni. Néhányan hidegebb vagy melegebb vérűek társaiknál. Igyekezzünk középutat választani.
16. Ne beszéljünk feleslegesen!
Próbáljuk elkerülni azokat a szituációkat, amikor álló helyzetben beszélünk kollégáinkhoz. Emlékezzünk vissza, milyen nehéz is a halk pusmogásokból összeálló zajt elviselni. Ha felállva szólunk valakihez, akkor az alapzaj felett elbeszélve – még ha meg is próbáljuk visszafogni hangunkat –, egyszerűen elviselhetetlen hangerőt használunk.
17. A zsörtölődés nem ajánlott
Kerüljük a territórium kialakítását saját terünk felett. Ne feledjük, hogy kollégáink sokszor megsértik majd a mi területünket – hiszen könnyen elfelejtkeznek a territórium határairól –, és az ezzel járó mérgelődést és stresszt el kell viseljük.
18. Jöjjünk vissza később
Ha kollégánk éppen telefonál vagy egy munkatársunkkal mély beszélgetésbe kezdett, akkor ne ácsorogjunk körülöttük, hanem jöjjünk vissza később!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.