Négy újabb beteg került kórházba csütörtökön atípusos tüdőgyulladásra hasonlító tünetekkel Kanadában, éppen egy héttel azt követően, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) járványmentesnek minősítette az észak-amerikai országot.
Megfékezhető SARS-vírus
A négy személy leleteinek vizsgálatai még nem zárultak le, de mind a négyüket kórházban kezelik, és alapos megfigyelés alatt tartják őket – közölték a torontói egészségügyi hatóságok. Hangsúlyozták, hogy a járvány szélesebb körben való elterjedésének akkor sincs veszélye, ha valóban atípusos tüdőgyulladásról van szó. Kérték ugyanakkor, hogy jelentkezzenek vizsgálatra azok a személyek, akik az elmúlt 12 nap folyamán abban a rehabilitációs központban jártak, ahol a gyanús esetek előfordultak. Torontói illetékesek szerint a négy beteg – ha valóban atípusos tüdőgyulladásuk van – vagy valamely Ázsiában járt személytől fertőződött meg, vagy pedig a városi egészségügyi rendszerben még megbúvó vírusgóc révén kapta el a betegséget. Toronto volt az egyetlen Ázsián kívüli hely, ahol az atípusos tüdőgyulladás halálos áldozatokat követelt. A betegségben 24 személy halt meg a kanadai nagyvárosban.
A XXI. SZÁZAD ELSŐ VILÁGJÁRVÁNYA
ĺgy nevezte a súlyos légzőszervi tünetegyüttest okozó vírus elterjedését az Egészségügyi Világszervezet vezetője, aki szerint azonban még van mód a kórokozó féken tartására. Nyitva van a lehetőség annak megakadályozására, hogy a SARS-vírus az influenzához vagy az HIV-hez hasonló mértékben terjedjen szét a világban.
Az csak természetes, hogy a WHO tíznapos közgyűlésének fő témája a világszerte eddig több mint hatszáz ember halálát okozó atípusos tüdőgyulladás járványa. Ami a betegség elleni küzdelmet illeti, Gro Harlem Brundtland, a WHO leköszönő főigazgatója kijelentette: „Még sohasem volt olyan világos, mint ma, hogy mindannyiunk biztonságos és egészséges jövője függ a nemzeti intézmények határokon átnyúló együttműködésétől.“
ÖT HELYETT 20 SZÁZALÉK A HALÁLOZÁSI ARÁNY
A SARS-vírustól megbetegedettek elhalálozási arányát korábban 5 százalékosra becsülték. Az első, statisztikailag értelmezhető számú, 1425 eset alapján készült tanulmány azonban ennél jóval magasabb, 20 százalékos elhalálozási arányt mutatott ki. Ez annyit tesz, hogy minden ötödik SARS-betegnél a vírus halált okoz. A tanulmány elkészítésében közreműködő Roy Anderson profeszszor, a londoni Imperial College szakembere úgy véli, az új információk alapján rendkívül fontos, hogy a vírus továbbterjedésének elkerülése érdekében a lehető leghamarabb észleljék és kezeljék az újabb eseteket.
SARS-HÍREK
Egyes szakemberek attól tartanak, hogy mivel az elhalálozási arány 15 százalékkal magasabbnak bizonyult, a vírus máris a korábbinál halálosabb mutációkat hozhatott létre. Mások szerint az új eredmény csak annyit jelent, hogy a WHO korábban lebecsülte a vírus pusztítását.
Az idősebbek számára a SARS jelentős mértékben nagyobb veszélyeket hordoz. A hatvan év fölöttiek körében az elhalálozási arány meghaladja a 40 százalékot, míg az ennél fiatalabbak esetében 13 százalék.
Bár a köpködés, böfögés egészséges, Kínában a SARS-járvány kezdete óta tilos, s az erre illetékesek a korábbi büntetés tízszeresét is kiszabhatják, ha valakit azon napnak, hogy köpköd, böfög vagy vizel az utcán.
A brit Valcet orvosi szaklapban megjelent két tanulmány új megvilágításba helyezi a koronavírusok családjának új tagját, a SARS-vírust. 14 vírusminta genetikai elemzése alapján megállapítható, hogy a vírus nem változik gyorsan, sőt genetikai szempontból egészen stabilnak mondható. Ez nagyon jó hír egy jövőbeli vakcina hatásának stabilitása szempontjából, mivel nem könnyen fejlődnek ki rezisztens törzsek, írja a Reuters.
A cibetmacskánál mutatták ki a vírust
A hongkongi tudósok tegnapi bejelentése szerint az atípusos tüdőgyulladás vírusa a cibetmacskától (Civettictis civeta) ered.
A dél-kínai egyetem kutatóinak és egészségügyi szakértőinek sikerült egy cibetmacskánál elkülöníteniük az atípusos tüdőgyulladást okozó koronavírust. A felfedezésnek óriási jelentősége van a fertőző betegség megfékezése szempontjából.
Tudósok korábban már sejtetni engedték, hogy a SARS egy állattól ered és onnan terjed tovább az emberre. A szakértők csupán arra nem tudtak választ adni, hogy melyik állattól származik a betegség.
Egy környezetvédő csoport pénteken azt követelte a pekingi hatóságoktól, hogy tiltsa meg a vadhús fogyasztását annak ellenére, hogy ez a hagyományos kínai konyha egyik különlegessége.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.