Maladaptív álmodozás – Miért veszélyes, ha túlságosan eltávolodsz a valóságtól?

37d1659ba4ce64a247b3.webp

A maladaptív álmodozás egy pszichés állapot, amelynek komoly következményei lehetnek, bár jelenleg még nem ismerik el hivatalosan mentális zavarként.

Az álmodozás az életünk természetes és fontos része. Gyerekként képzeletbeli világok hőseiként küzdöttünk sárkányokkal, varázsoltunk, delfinekkel úsztunk. Felnőttként az álmodozás segít kiszakadni a mindennapokból, ha elmerülünk egy-egy ártatlan ábrándban. Azonban az álmodozás túlzott mértéke káros lehet, ha valaki már nem tud visszatérni a valóságba.

Mindannyian álmodozunk időnként. Szakértők szerint az álmodozás olyan gyakori, hogy az ébren töltött időnk közel felét, 47 százalékát ezzel töltjük. Azonban amikor valaki olyan intenzíven álmodozik, hogy az zavarja mindennapi tevékenységeit, nem képes ellátni feladatait és fenntartani kapcsolatait, azt maladaptív álmodozásnak nevezzük.

A maladaptív álmodozók elvonulnak a valóságtól, hogy teljesen elmerülhessenek éber álmaikban, és a fejükben valósnak tűnő, kitalált történeteket, párbeszédeket játszanak újra és újra. Ezek az álmok lehetnek az egyén ideális, elképzelt jövőjéről, de akár egy fantasztikus világról vagy teljesen más életről is szólhatnak. A maladaptív álmodozás gyakori megküzdési stratégia, amikor az egyén biztonságosabbnak érzi a belső világát, mint a külvilág eseményeit. A koronavírus-járvány idején jelentősen megnőtt a maladaptív álmodozók száma.

A maladaptív álmodozás hatására az illető hosszú perceken át teljesen elszakadhat a környezetétől, ami negatívan befolyásolja kapcsolatait, munkahelyi vagy iskolai teljesítményét, alvását és mindennapi életét. A szélsőségesebb esetekben a maladaptív álmodozók egy nap akár 4,5 órát is tölthetnek álomvilágukban. Annyira elmerülnek belső világukban, hogy egyre nehezebben tudnak kapcsolódni a valósághoz. A külvilág elhanyagolása és a szociális kapcsolatok lazulása feszültséget okoz az egyénben, amire gyakran még több álmodozás a válasz.

A „normális” álmodozás általában kellemes. Bár elvonhatja figyelmünket az aktuális feladatokról, számos előnnyel is jár: álmodozás közben nem unatkozunk, meg tudunk tervezni közelgő eseményeket, átgondolhatjuk a jövőt, és fejleszthetjük kreativitásunkat. A maladaptív álmodozás is lehet kellemesek, de nagyobb valószínűséggel tartalmaz erőszakos, szexuális tartalmú vagy hatalomról, megfigyelésről, balesetekről szóló gondolatokat. A maladaptív álmodozás sajátossága az is, hogy míg a normál álmodozás alapvetően az elménkben zajlik, a maladaptív álmodozást arcmozgások, ismétlődő mozdulatok és verbalizáció is kíséri.

Egy 2021-es kutatás szerint szoros kapcsolat van a maladaptív álmodozás és az OCD (kényszerbetegség) között. A kutatásban részt vevő maladaptív álmodozók több mint fele OCD jeleit is mutatta. Ez azt jelentheti, hogy hasonló mechanizmusok jellemzik a két rendellenességet, beleértve az intruzív gondolatokat, a disszociációt és a kognitív kontroll hiányát.

Bár a közösségi médiában egyre nagyobb figyelem övezi, a maladaptív álmodozás még nem került bele a mentális zavarok diagnosztikai kézikönyvébe, így egyelőre nem ismerik el önálló mentális zavarként. Továbbá a kialakulásának okairól és a kezeléséről is keveset tudunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?