Legyen tiszta, de ne steril

Hajdanában az egész család vasárnap fürdött – ekkor ültek be a kádba, a hét további napjaiban pedig megelégedtek a cicamosakodással.
Napjainkban azonban már természetes a napi fürdés vagy zuhanyozás. Ám ha túlzásba visszük, nemcsak a káros, hanem a hasznos baktériumokat is elpusztíthatjuk. Dr.

Hajdanában az egész család vasárnap fürdött – ekkor ültek be a kádba, a hét további napjaiban pedig megelégedtek a cicamosakodással.

Napjainkban azonban már természetes a napi fürdés vagy zuhanyozás. Ám ha túlzásba visszük, nemcsak a káros, hanem a hasznos baktériumokat is elpusztíthatjuk. Dr. Martin Hrubiško, a pozsonyi Szent Erzsébet Onkológiai Intézet immunológiai és allergológiai osztályának főorvosa szerint egy átlagos, 70 kg súlyú ember testén másfél kiló mikroorganizmus él. Ha egyensúlyban vannak, az ember egészséges. De minden, ami megbontja ezt az egyensúlyt, betegséget okozhat. Óriási veszélyt jelentenek például az antibiotikumok, amelyek mindent pusztítanak, a jó és rossz mikroorganimusokat egyaránt.

„Sokan azt hiszik, hogy az az egészséges, ami steril. Súlyos tévedés. Persze ez nem azt jelenti, hogy piszkos környezetben éljük, legyen minden tiszta, de ne steril, szóval egészséges. Óriási különbség" – hangsúlyozta a szakember, majd hozzátette: „Nem szabad túlzásba vinni a tisztálkodást sem, főleg az agresszív anyagokat tartalmazó tisztítószerekkel kell csínján bánni. A legintimebb testrészeket is tiszta vízzel, 4 körüli pH-értékű szappannal legelőnyösebb mosni.” A bőrgyógyászok egyetértenek abban, hogy a különböző szennyeződések rendszeres tisztálkodással – szappan nélkül is – lemoshatóak.

A húszszázalékos hidratáltság, bár nem magas, de elég a rugalmassághoz, frissességhez. Ha azonban bőrünk felső rétegeinek víztartalma tíz százalék alá esik – márpedig ez a helyzet száraz bőr esetében –, a hámréteg töredezettnek és pikkelyesnek tűnik.

A baktériumok fontosak a bőrfelszínen, így eleve egészségtelenek azok a tisztálkodószerek, amelyek azt hirdetik, hogy a baktériumok 99%-át elpusztítják. Bőrünknek szüksége van rájuk, mint ahogy sok más egyébre is. A tisztálkodószereket ezért csak ott vessük be, ahol bőrünk valóban bepiszkolódott, vagy testszag keletkezett! Az alkáliszappanoknál kevésbé károsítják bőrünket a bőrazonos, 5,5 pH-jú, azaz enyhén savas tisztálkodószerek, amelyek kevésbé károsítják hydrolipid-filmrétegünket, ugyanakkor jobban szárítják a bőrfelszínt.

Természetesen sem a szappanok, sem pedig a többi tisztálkodószer – ha nem visszük túlzásba használatukat – nem káros, de ha lehet, a fürdőhabokat tényleg kerüljük! Válasszunk helyettük inkább a patikákban is kapható tusolóolajokat, fürdőolajokat, amelyeket eredetileg eleve problémás, túl száraz bőrre fejlesztettek ki! (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?