Az már régen bebizonyosodott, hogy a magas koleszterinszint nem csak az idősekre jellemző. Az igazsághoz tartozik, hogy ez az anyag nem eleve üldözendő, sőt bizonyos mennyiségig kifejezetten szükséges, hiszen a sejtek egyik alkotóeleme, részt vesz a hormontermelésben és a D-vitamin szintézisében is.
Koleszterin, a csendes gyilkos
A vér magas koleszterinszintje az, ami káros, mert szív- és érrendszeri betegséget okoz. Sokan ódzkodnak a gyógyszerektől, s keresik annak lehetőségét, hogy másképpen csökkentsék a koleszterinszintet. Az alkoholfogyasztás, a dohányzás, a nem kiegyensúlyozott táplálkozás, a mozgásszegény életmód és a túlsúly hozzájárul a koleszterinszint emelkedéséhez. Ha szintje több mint 5,0 mmol/l, már magas koleszterinszintről beszélünk.
Ha a vérzsírokat ultracentrifugálással szétválasztják, két anyag keletkezik: alacsony sűrűségű, úgynevezett rossz (LDL) és magas sűrűségű, úgynevezett jó (HDL) koleszterin. Az LDL szintje és a szív-érrendszeri betegségek kialakulása között különösen szoros összefüggés van. Ha a vérben túl sok LDLkoleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, akkor az az artériák falán rakódik le, úgynevezett plakkok képződnek, amelyek csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőjüket. Az erek egyre kevesebb vérmennyiséget tudnak átengedni, a sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése alapvetően károsodhat. Végzetes esetben az ér el is záródhat, ami szövetelhaláshoz vezet. Hogy ezt elkerüljük, az életmódváltoztatás az első lépés, ám ez sajnos nem mindig jár sikerrel, mert nem mindig sikerül annyi vitaminhoz, ásványi anyagokhoz és más fontos anyaghoz juttatni a szervezetet, amennyire szüksége van.
Ez azzal magyarázható, hogy ételeink túlnyomórészt nem megfelelő minőségűek, nagy részük hőkezelt, s vitamin- vagy ásványianyagtartalmuk nagy részét elvesztik. Ilyenkor ajánlott táplálékkiegészítőt igénybe venni. Az 5 mmol/l feletti koleszterinértéket komolyan kell venni, lassan, észrevétlenül, de biztosan károsítja az ereket, érelmeszesedést vált ki, s megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét. Első lépésként az étkezésre kell jobban odafigyelni, többet kell mozogni, pihenni, abba kell hagyni a dohányzást, korlátozni kell az alkoholfogyasztást. Mindezekkel a lépésekkel csökkenteni lehet a koleszterinszintet, de legfeljebb csak 10 százalékkal, ami azt jelenti, hogy csak ezzel nehezen érhető el az optimális érték. A következő lépés a gyógyszeres kezelés, de előtte ki lehet még próbálni az úgynevezett egészséges funkciós élelmiszereket, más szóval nutraceutikumokat. Ezek olyan gyógyszerminőségű táplálékkiegé-szítők, amelyek bizonyos élelmiszerek bioaktív elemeit tartalmazzák, mégpedig nagyobb mennyiségben, mint amennyi a szokásos élelmiszerben van.
Az 5 mmol/l feletti koleszterinértéket komolyan kell venni, lassan, észrevétlenül, de biztosan károsítja az ereket...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.