Előfordul, hogy az ezredik megszámolt birka sem surran át az álomkerítésen a tudtunk nélkül, pedig már igazán szeretnénk elaludni. Hiába, nem jön álom a szemünkre. Az alváskutatók változatos módszereket dolgoztak ki a megoldásra. Ezekből teszünk közzé egy csokorra valót.
Ki mint veti ágyát…
Ne fosszuk meg magunkat a fénytől: húzzuk fel a redőnyt vagy gyújtsunk erős fényt.
A könnyű reggeli (például müzli és gyümölcs) megalapozza az egész napi jó közérzetet, energiát ad és óv a stressztől.
Ne futtában ebédeljünk. Az ebéd az egészséges táplálkozás követelményeire figyelve is lehet kiadós. Mellőzzük a nassolást.
Bár szabadnapon egy rövid, ebéd utáni szieszta hasznos lehet, a hosszabb délutáni szundításokkal megnehezítjük az éjszakai alvást. Kivétel az egyedi orvosi javallat.
Munkaidő után gyakran útközben vásárolnunk kell ezt-azt, nagy a tumultus. Ne hajszoljuk magunkat még ezzel is, jól felpörgetve a stresszhormon-termelést.
Hazaérve pihenjünk egy kicsit, polcoljuk fel a lábunkat. Szabaduljunk meg a feszültségtől, pergessük vissza magunkban a napot.
A kávé blokkolja a szervezetet elszenderítő adenozint, ezáltal becsapjuk saját testünket, elhitetjük vele, hogy nem fáradt. Hatása 6–8 óra alatt múlik el.
Az esti fizikai megterhelés késlelteti a test elalvását is segítő melatonin termelését, a napközben végzett tornagyakorlatok ezzel szemben valóban elősegítik a kellemes éjszakai alvást.
Nagyjából ugyanakkor keljünk fel és feküdjünk le mindennap. Ez általános egészségi állapotunk miatt is fontos. Biológiai óránkat bolygatjuk meg a rendszertelen alvással.
A kiadós vacsora terhel, a sok folyadék gyakori vizelési ingert okoz, a nikotin nyugtat, de gátolja a mélyalvás kialakulását.
Az alvás ugyanolyan fontos, mint bármely más elfoglaltság. Lehetőleg ne együnk, ne nézzünk tévét, és a ne dolgozzunk az ágyban.
A jó alvás legfontosabb feltétele, hogy a szoba legyen kellemesen hűvös: sem túl meleg, sem túl hideg, annak határai közt, hogy ki-ki mit érez kellemesnek.
A rutinszerű cselekvések – tisztálkodás, fogmosás – megadják az alvás-ébrenléti ciklus ritmusát. Ez különösen kisgyermekeknek nélkülözhetetlen.
A késői munkavégzés álmatlanságot és kialvatlanságot okozhat, mert lerövidíti és gátolja az alvás előtti megnyugvás és ellazulás idejét. Könnyebb az elalvás relaxálás után.
Hálószobánkból szűrjük ki a zajokat, erős fényeket, amelyek megzavarhatják pihenésünket. Fontos a csend és a nyugalom, a kényelmes matrac, a párna, a hálóruha.
Ha negyedórája álmatlanul forgolódunk, inkább keljünk fel és keressünk valami csendes elfoglaltságot, de ne együnk, ne dohányozzunk.
Ha még így sem sikerül, némelyek szerint jöhet a hideg zuhany térdtől lábfejig, elölről és hátulról. (élet és egészség)
ÚJ SZÓ-tipp
Tömjünk meg egy tarisznyát gyógynövényekkel, és tegyük a fejünk mellé, hogy belélegezhessük nyugtató illatukat.
Gyógynövényfőzethez alkalmas: levendula, citromfű, kamilla, orbáncfű, komló, hársfavirág, macskagyökér.
Lefekvés előtt igyunk zellerteát: 2–3 dl forrásban lévő vízhez adjunk két teáskanálnyi összetört zellergumót, és néhány percig áztassuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.