Ha kevés, ha sok…
Néha alig néhány cseppet sikerül kipréselni, van, hogy kettőnek is jutna belőle… Az anyatej mennyisége meghatározó kérdés minden kismama számára.
A leggyakrabban elhangzó kérdéseket szedtük csokorba.
KÉRDÉSEK ÉS AGGODALMAK
Néha alig néhány cseppet sikerül kipréselni, van, hogy kettőnek is jutna belőle… Az anyatej mennyisége meghatározó kérdés minden kismama számára.
A leggyakrabban elhangzó kérdéseket szedtük csokorba.
Császármetszéssel való szülés után lesz-e elég tejem?
Elképzelhető, hogy lassabban indul el a tejbelövellés, mint normális szülés esetén, így pótlásra lesz szükség. Ebben az esetben éljen azon jogával, mely biztosítja, hogy a kórházban saját, fertőtlenített cumisüvegéből etetheti kisbabáját. Ha jogilag megfelelő forrásból tud anyatejet szerezni, azt is adhatja gyermekének. Ezekről a lehetőségekről még időben, lehetőleg a szülés előtt tájékozódjon választott szülésznőjénél, esetleg orvosánál.
Hogyan segíthető elő a tejbelövellés?
A homeopátiás készítményektől a különböző teákig számtalan megoldást javasolnak a szakemberek, ám a legfontosabb: pszichésen is készüljön fel arra, hogy néha 4–5 nap is eltelhet, mire elegendő teje lesz! Továbbra is étkezzen változatosan, és fogyasszon napi 2–3 liter folyadékot! A kerülendő gyümölcsökről (eper, ribizli, stb.), élelmiszerekről a védőnő tájékoztatni fogja.
Aggódom, hogy nincs elég tejem, mert kisbabám minden alkalommal hamar abbahagyja a szopást.
Miből gondolja, hogy nincs elegendő teje? Lehet, hogy csak roszszul teszi mellre a babát. Ha a pici nem nyűgös közvetlenül az étkezés után, hetente legalább 100– 120 grammot hízik, 6–8 nedves, illetve 2 kakis pelenkát „produkál”, biztos, hogy eleget eszik. Ha még így is aggódik, próbálja meg sűrűbben szoptatni, hiszen ezzel a tejtermelésért is felelős hormon, az oxitocin termelődését is segíti. Ha babájának nem elegendő a kapott tej mennyisége – ezt sírással jelzi –, abban az esetben is először mindig szoptasson, s csak utána adjon pótlást! Ma már léteznek ergonómiailag a mell anatómiájához hasonló cumik: ezekből pont olyan nehéz kiszopizni a tejet, mint a mellből, így nem kell félnie, hogy a baba ellustul.
Rettegek, amikor eljön a szoptatás ideje, mert már az első napokban kisebesedtek a mellbimbóim. Csak óvatosan engedem szopni a picit, de félek, így viszont keveset eszik.
Előbb vagy utóbb a probléma szinte minden kismamánál jelentkezik, de vigasztalja a tény, hogy a fájdalmas napok után a gyógyult mellbimbók ellenállóbbak lesznek. A sebekre a legjobb gyógyír maga az anyatej. Kenje el a mellbimbókon, és hagyja megszáradni szabad levegőn! Használhat olyan bimbóvédő krémet is, melyet szoptatás előtt nem kell lemosni. Ügyeljen arra, hogy jól szellőző, pamut melltartót viseljen mosható pamutbetéttel. Ha úgy érzi, elviselhetetlen a fájdalom szoptatás közben, használjon szilikon mellbimbóvédőt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.