Hosszú, forró nyár…

Az első nagy, kissé hosszúra sikeredett „hőpróbán” túl vagyunk. A hőmérő higanyszála több napon keresztül harminc fok fölé kúszott. Volt olyan nap, amikor csak a fővárosban százan lettek rosszul a nagy hőségtől. A meteorológusok szerint pedig még nincs vége a nyárnak. Többször foglalkoztunk már azzal, hogy mit kell ilyenkor tenni, de nem árt elismételni.

A kánikula nem kis egészségi kockázatokat rejt magában, különösen a gyenge immunrendszerű embereknek, gyerekeknek és időseknek, de megkínozza azokat is, akik egyébként egészségesek.

Elegendő folyadék, árnyék és pihenés. ĺgy foglalhatnánk össze a legfontosabb tudnivalókat. Azok figyelmébe ajánljuk, akik egy forró nap végén nem szeretnének kórházba kerülni. Ha ezeket a tanácsokat figyelmen kívül hagyják, fáradtságra, a teljesítő- képesség csökkenésére, nem utolsósorban pedig egészségi panaszokra számíthatnak. Ha nem iszunk elegendő folyadékot, fejfájás jelentkezhet, de rosszabbul is végződhet az eset: a folyadékhiány ugyanis befolyásolja az erőnlétet, a szív- és érrendszer, a vese működését elsősorban akkor, ha a folyadékhiány túl sokáig tart. Nem elég csak annyit inni, amennyit normális körülmények között szoktunk. Figyelembe kell venni, hogy nagy hőségben jobban izzadunk, a test egész felületén párolog, s rengeteg folyadékot veszítünk. Az sem mellékes, hogyan iszunk. A szakemberek azt tanácsolják, hogy egyszerre kis adagokat fogyasszunk, hogy a szervezet maximálisan hasznosítani tudja a folyadékot.

Kánikulában kockázatos a hosszú utazás főleg kisgyermekeknek és időseknek. A zárt közlekedési eszközben a levegő elhasználódik, a hőmérséklet magas, az utasokat dehidratálás és felhevülés fenyegeti. Különben ez akkor is előfordulhat, ha hosszú ideg tartózkodunk a napon.

„Tízéves kislányunkkal kirándultunk, de sajnos a végén kórházba került. A diagnózis dehidratálás és túlhevülés volt” – mesélte egy édesanya. Hosszú órákat töltöttek gépkocsiban, a kislány időnként valamit ivott ugyan, de sokkal kevesebbet, mint amennyire szüksége lett volna. A folyadékhiány, a napsugár és a fáradtság kombinációja megtette a magáét. Egyszer csak rosszul lett és elájult. Nagyon megijedtek a szülők, hívták a mentőt. Később magához tért, de azért megmutatták az orvosnak. Helyre kellett állítani a vízháztartását. A légkondicionált autó sem jelent megoldást, mert a túlságosan hűvös levegő inkább árt, mint használ. Ha ugyanis a kinti és benti hőmérséklet közötti különbség több mint 10 fok, a szervezet szenved. Az ilyen hőmérséklet-különbség gyengíti az immunrendszert, s az ember könnyen fertőzést kap. A rosszul karbantartott klímaberendezéseknek van még egy nagy hátrányuk: baktériumokat is terjeszthetnek.

A légutak vírusos fertőzése mellett nyáron nagyon gyakoriak a vírusos emésztési problémák. A súlyosabbak bakteriális eredetűek, és láz kíséri őket. Fertőzött ételektől kaphatjuk, ezért nyáron kerüljük a fertőzést okozható ételeket.

Az emésztési problémák különösen a gyerekek és az idősek számára veszélyesek, mert szervezetük gyorsan kimerülhet és dehidratálódhat.

Jó, ha naponta 2–2,5 liter vizet iszunk, nagy hőségben akár négy litert is. Természetesen cukor nélkül. Még a gyerekeknek is legalább két litert kell meginniuk.

Jó tanácsok mindenkinek

Vigyen magával innivalót!

Próbálja megszokni, hogy mindig legyen önnel egy flakon folyadék, hogy bármikor tudjon inni!

Krémezze magát!

Azt gondolja, hogy napozó krémet csak a tengernél vagy a halastónál kell használni? Tévedés. Még akkor se menjen ki nélküle, ha sétálni indul a városba, különösen 11 és 14 óra között! A faktorszám lehet alacsonyabb, mint víz mellett.

Könnyű ételt fogyasszon!

A nagy hőségben a szervezet amúgy is szenved, ne terhelje még azzal is, hogy nehéz, zsíros, sült ételeket fogyaszt! A zöldségsaláta a legjobb választás, ráadásul pozitív változás állhat be a fogyókúrájában is.

Csak kivételes esetben keljen útra!

A legnagyobb kánikulában kerüljék a felesleges utazást – főleg a gyerekek és az idősek. Ha mégis muszáj, vigyen magával folyadékot és közben pihenjen.

Rendszeresen pihenjen!

Tanuljon meg pihenni. Annak például nincs értelme, hogy nagy hőségben nagy sportteljesítményre törekedjen.

Ha nem jön álom a szemére

Melegben nehezen jön álom a szemünkre. Segíthet a rövid esti séta akkor, amikor már enyhül a nagy meleg. Lefekvés előtt szellőztesse ki a szobát, ne vacsorázzon, ne igyon alkoholt! A gyönge fröccs segíthet a felfrissülésben. (Az MFD alapján: ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?