Hogyan küzdhetünk le öt gyakor

A gyomor bámulatos teljesítményre képes. Egy hetvenéves ember élete során ez a szerv 50 tonnányi szilárd táplálékot és folyadékot dolgoz fel. Egy-egy étkezés után átlagosan öt órán át van szolgálatban.

Hosszanti, haránt- és körbefutó izmai segítségével átmozgatja és megkeveri az ételt, alkotóelemeire bontja, hogy a belek képesek legyenek hasznosítani. Mindezt észrevétlenül teszi. Bár néha fájdalmat érezhetünk.

Gyomorrontás

Ha valami rosszat eszünk, azonnal tiltakozik a szervezet: kiveti magából a mérget, de a megrakott ünnepi asztalról bekebelezett ételmennyiség is okozhat hasonló reakciót. Ilyenkor segít, ha egy napig koplalunk. Másnap csak lassan térjünk vissza a szilárd táplálékhoz. Igyunk sokat, hogy kiegyenlítsük a folyadékveszteséget.

Ideges gyomorfájás

Telítettségérzéssel, gyomorégéssel, émelygéssel, néha hányingerrel jár, és az orvos többnyire nem talál semmi elváltozást. Legtöbbször a szorongás, stressz válthatja ki. Az émelygés és hányinger orvosolható köményből, ánizsból, édesköményből készült szerekkel. A stressz, idegesség megelőzéséhez érdemes elsajátítani a lazítás különféle módszereit.

Gyomorégés

Gyomrunk naponta két és fél liter gyomorsavat termel, amelynek segítségével földolgozza az elfogyasztott ételt. Olyan vegyi anyagot is létrehoz, amely elpusztítja a betolakodó mikroorganizmusokat. Az erőszakos folyadék ellen a gyomorfalat általában megóvja a nyálkahártyája, ám a nyelőcső védtelen. Ha a sav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ott égő érzést, fölmaródást, sőt gyulladást okozhat.

Elejét vehetjük a túlzott savképződésnek, ha kerüljük a kávét, az alkoholt, a nikotint, a fűszeres ételt, a grillezett sültet, a citrusféléket, a hagymát, a csokoládét, a paradicsomot.

Gyomorhurut

A gyomor természetes védelmezője a nyálkahártya, de ha megsérül, gyulladás keletkezik. Ennek kiváltója az esetek nagy részében a nyálkahártyában megtelepedő helicobacter pyroli nevű baktérium. A föld lakosságának a fele fertőződik meg élete folyamán ezzel a kórokozóval, de a legtöbbjüknél nem alakul ki betegség. A baktérium okozta gyulladás a mai korszerű gyógyszerekkel jól kezelhető.

Gyomorfekély

Rendszerint az elhanyagolt gyomorhurut következménye. A kiváló antibiotikumoknak köszönhetően mára egyre kevesebb a nyálkahártyán keletkezett „lyuk”. Többnyire nincs szükség műtétre, de rendszeres, hosszú távú orvosi ellenőrzésre van szükség. (o-hp)

Emésztést serkentő gyógynövények

Gyorsítsa fel emésztését, használja a természet erejét! Olvassa el, hogy melyik növény segíthet panaszain, és milyen mennyiségben használja őket.

Kamilla: legfőbb hatása a gyulladáscsökkentés, bár a kamilla illóolajai a gyomornedv-elválasztást és a gyomor ürülését is szabályozzák. Mivel javítja az epeelfolyást, serkenti az emésztést, és így csökkenti a teltségérzetet, puffadást. Kitűnő görcsoldó; különösen gyomor- és nyombélfekély, valamint epegörcs enyhítésére javasolt. Baktérium- és gombaellenes hatása is ismeretes.

Borsmenta és ánizs: fő hatóanyagaikat a levél és a mag éteres olajából nyerik. Nagyon jó görcsoldók és baktériumölő, azaz fertőtlenítő hatásúak. Serkentik az epeürülést, oldják a puffadást.

Citromfű és orbáncfű: Mindkettő oldja a vegetatív idegrendszer feszültségét, és ezzel enyhíti a stressz okozta hasi panaszokat. Ezenkívül gyulladáscsökkentő és hámregeneráló hatásúak.

Édeskömény: Javítja a gyomorsav- és az epetermelést, görcsoldó és szélhajtó. Egyébként enyhe antibakteriális hatása van.

Aloe: Kitűnő hashajtó, mert az elektrolit- és vízvisszaszívást gátolja, a bélmozgást és a nyákelválasztást gyorsítja; az emésztést is segíti, ezenkívül étvágyjavító és roboráló hatású is.

Ezerjófű: Tökéletes étvágyjavító, epehajtó és emésztésjavító. Intenzív kesernyés íze miatt csak mértékkel célszerű teákhoz keverni.

Keserű narancshéj: Mint minden keserűanyag, ez is hatásos étvágyjavító, gyomornedv-elválasztást serkentő és enyhe görcsoldó hatású.

Tárnics: Fokozza a nyálelválasztást és a gyomorsavtermelést, serkenti az emésztést, kitűnő epehajtó, ezenkívül meglepően jó növényi antibiotikum, azaz gyulladáscsökkentő. Általános roboráló hatását különösen a leromlott étvágyú, emésztési panaszokkal küszködő betegek becsülik nagyra.

Fahéj: A közismert fűszernövényről talán csak kevesen tudják, hogy emésztésserkentő, baktérium- és gombaölő hatássa van. Nagy adagban szapora szívműködést válthat ki, ezért az arra hajlamosak inkább csak ízesítőként, kisebb adagban használják!

GYÓGYTURMIX

A házimunka javítja a hangulatot

Egy brit vizsgálat szerint a fizikai tevékenység – akár házimunka is – jót tesz a léleknek, így két legyet üthetünk egy csapásra, ha kisúroljuk a kádat, jobb lesz a hangulatunk is. Már heti 20 perces aktivitás is előnyös, bár az is kiderült, hogy minél erőteljesebb a tevékenység végzése, annál hasznosabb. A testmozgás fizikai előnyeit jól ismerjük: csökkenti a szívbetegség, a 2. típusú diabétesz, a magas vérnyomás, sőt, még egyes rákfajták kockázatát is. Kevésbé világosak azonban a mozgás lelki előnyei. A vizsgálatban közel 20 ezer férfi és nő vett részt, akik kérdőíveket töltöttek ki fizikai aktivitásukról és pszichés állapotukról. A naponta végzett bármilyen fizikai aktivitás – ide tartozik a házimunka, a kertészkedés, a séta és a sport is – javította a résztvevők hangulatát. A legjobb hatással a sport volt, ez a rossz hangulatot átlag 33 százalékkal csökkentette.

Nyáron születni rövidlátással járhat

Az ember látási képességei terén szerepet játszik, hogy az év melyik hónapjában született. Kutatók már régóta azon törik a fejüket, hogy vajon a genetikai tényezők mellett korai életkorban a fényviszonyok is közrejátszanak-e szemünk fejlődésében. Egy csaknem 280 ezer katonai szolgálatra kötelezett izraeli férfivel és nővel nemrégen elvégzett tanulmány kimutatta, hogy akik nyáron születtek, azoknál nagyobb a kockázat, hogy rövidlátók lesznek. Kis mértékű rövidlátás esetében ugyan sem férfiaknál, sem nőknél nem volt kimutatható összefüggés a látászavar és a születési hónap között, de a megvizsgáltak közül mérsékelt vagy súlyos miópia állott fenn azoknál, akik június vagy július hónapban születtek. Aki viszont decemberben vagy januárban jött a világra, annál kisebb volt a rövidlátás valószínűsége – mutattak rá a jeruzsálemi egyetem kutatói.

Tüdőrákra utalhat a szájból vett minta

A szájüreget bélelő sejtek károsodása együtt járhat a tüdő sejtjeiben lévő hasonló eltérésekkel, melyek végül tüdőrákhoz vezetnek a dohányzóknál – jelentették be amerikai kutatók. Reményeik szerint e felismerés lehetővé teszi majd a jelenlegi fájdalmas és veszélyes tüdőbiopszia helyett egy új szűrési mód alkalmazását, melynél egyszerűen a szájüreg áttörlésével nyernek sejteket a vizsgálathoz. Az eljárás más típusú rákok előrejelzésére is alkalmas lehet valamikor – mondta Li Mao, a houstoni Texas Egyetem specialistája. Az eredmények segítségével könnyebben jelezhetők előre a dohányzással összefüggő ráktípusok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?