1. Testsúlycsökkentés
Ez kétségkívül a legfontosabb tényező, ha a gyomorégésben szenvedő személynek súlyfeleslege van. Ez érthető is: minél nagyobb az illető „úszógumija”, annál inkább felfelé tolódik a gyomor, nyílik a gyomorszáj.
2. Emelt felsőtesttel alvás
A gyomorégés, ill.
Hogyan enyhíthetünk a panaszokon
Ez kétségkívül a legfontosabb tényező, ha a gyomorégésben szenvedő személynek súlyfeleslege van. Ez érthető is: minél nagyobb az illető „úszógumija”, annál inkább felfelé tolódik a gyomor, nyílik a gyomorszáj.
2. Emelt felsőtesttel alvás
A gyomorégés, ill. a reflux nem csak előrehajláskor, étkezés után jelentkezik, hanem fekvő testhelyzetben is. Ilyenkor a gyomorsav sokkal könnyebben feljut a nyelőcsőbe. Tehát késő este lehetőleg ne együnk semmit, és közvetlenül étkezés után ne feküdjünk le. Az ágymatracot úgy állítsuk be, hogy a felsőtest enyhén legyen megemelve – 10–150-os dőlésszög valóságos csodát művel. Egyébként a kutatók megfigyelték, hogy ha a bal oldalunkra fordulva alszunk, kevésbé erős a reflux, mint más testhelyzetben.
3. Együnk kis mennyiségeket, főként este
Minél inkább tele van a gyomrunk, annál könnyebben feljön a sav. Együnk tehát inkább naponta öt kis adagot, mint csak két-három főétkezést, és ezeket is lehetőleg rendszeres időközönként. Különösen fontos, hogy este kis adagot és könnyen emészthető ételt együnk, ugyanis éjszaka könnyebben „túlcsordul” a gyomrunk.
4. Tartózkodjunk a csípős ételektől
A csípős ételek (pl. csili és egyéb csípős paprikafajták, bors stb.) egyre divatosabbak. Általában nem okoznak gondot, de fokozzák a savtermelődést. Akinek tehát savproblémái vannak, helyesen teszi, ha kerüli ezeket a fűszereket.
5. Kerüljük a zsíros ételeket
Minél zsírosabb az étel, annál tovább tartózkodik a gyomorban (akár négy órán át, vagy annál is tovább). Biztosan mindenki tapasztalta már, hogy a karácsonyi ebédre fogyasztott sülteket még éjszaka is felböfögi. Minél tovább van tele a gyomrunk, annál nagyobb a veszélye a refluxnak.
6. Ne igyunk szénsavas italokat
Egy pohár pezsgő vagy sör, szódavíz után gyakori a böfögés, mivel az italból a gyomorban felszabaduló széndioxidnak távoznia kell. Egészséges embernél ez gond nélkül megtörténik – a nyelőcső alján található záróizom úgy működik, mint egy szelep: a gázt kiengedi, mást azonban nem. A GERD-ben szenvedő személynél ellenben a gáz által megnőtt nyomás hatására a savas gyomortartalom könnyen visszaáramolhat a nyelőcsőbe. Igyunk tehát sör és pezsgő helyett inkább bort, és buborékmentes ásványvizet.
7. Alkohol
Azonban a borral és minden egyéb alkoholos itallal is vigyázni kell. Az alkohol általában lazító hatást gyakorol a nyelőcső záróizmára, ami által nő a reflux mértéke. Tovább rontja a helyzetet, hogy az alkohol hatására a gyomorban fokozódik a savtermelődés. A refluxban szenvedő emberek tehát nagyon óvatosan élvezzék az alkoholt.
8. Kávé
Ami az alkoholra vonatkozik, ugyanúgy érvényes a kávéra is: hatására kinyílik a záróizom, és fokozódik a savtermelés. Mindez vonatkozik a nikotinra is!
9. További, kedvezőtlen hatású élelmiszerek
Élesztő, citrusgyümölcsök és citrustartalmú levek, paradicsomlé, hagyma – és sajnos a sokak által kedvelt csokoládé és egyéb édességek is. A nagyon hideg élelmiszereket és italokat is kerülnünk kell, mivel ezek lassítják a gyomor kiürülését.
10. Túlsavasodás
Míg az 1–9. pontokban említetteket elfogadja a hivatalos orvoslás is, és ajánlja a refluxos pácienseknek, ez utóbbi pontban leírtakat a konvencionális medicina vitatja: A szervezet krónikus elsavasodásának kezelése megfelelő étrenddel. A komplementer orvoslásban ez a legalapvetőbb, legfontosabb bázisa minden betegség kezelésének, és a GERd-re is vonatkozik.
Ha a fentiek közül nem csak egy-kettőt, hanem minél többet sikerül megtartani, jelentősen enyhíthetjük vagy akár meg is szüntethetjük panaszainkat. Próbálja ki, érdemes!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.