Hét hasfájós kérdés

A reklámokban a nők leplezetlenül társalognak emésztési gondjaikról biztos megoldásokat ajánlgatva egymásnak. A valóságban azonban nem szívesen beszélünk ezekről a problémákról. Hét kényes kérdésre igyekszünk hasznos tanácsokkal szolgálni.

1. Mit tehetek puffadás ellen?

Alig tudja begombolni a nadrágját, akkora a hasa, mintha legalább három hónapos terhes lenne, mindennek tetejébe a közérzete is pocsék? A bosszantó felfúvódást többnyire a bélgázok okozzák, amelyekért gyakran a szénsavas italok, a megemészthetetlen cukor- és ballasztanyagok tehetők felelőssé. De a tejfehérjére, a laktózra vagy a lisztben található gluténre való érzékenység is előidézhet hasonló panaszokat.

ÚJ SZÓ-tanács

Gyakori puffadás esetén célszerű kivizsgáltatni, nem áll-e valamilyen betegség vagy intolerancia/allergia a háttérben.

Mondjon le a puffasztó ételekről (bab, borsó, káposzta), a kávéról, a csokoládéról, az alkoholos italokról, a savanyúságokról és a szénsavas üdítőitalokról.

Élvezze a lassú és nyugodt étkezéseket, rágja meg jól a falatokat, beszéljen keveset evés közben, így kevesebb levegőt nyel le.

A szelek távozását segítik az olyan emésztést serkentő fűszerek, mint a kömény, az édeskömény és az ánizs.

Tegyen egy lenkendőt meleg vízbe, majd helyezze a hasára. Egy száraz törülközővel fedje le, és pihenjen 20 percig.

Sokat segíthetnek a probiotikumok is, ezeket a tejtermékekben (natúr joghurt, kefir) találhatja meg.

2. Mi a megoldás hasgörcs esetén?

Normális esetben az idegi impulzusok gondoskodnak arról, hogy a gyomor és a bélrendszer az általunk felvett táplálékot építőelemeire bontsa, feldolgozza és kiválassza szervezetünkből. Ha ezt a ritmust valami megzavarja, a hasunk fájni fog. Ritmuszavart idézhet elő például a túl szűk nadrág viselete, a sok ülés, a zsíros ételek fogyasztása, a túlevés vagy a stressz.

ÚJ SZÓ-tanács

A legjobb, ha lemond a nikotinról és az alkoholról. Fogyasszon viszont sok folyadékot (ásványvizet vagy gyógyteát).

Egy hasra helyezett melegítő palack segíthet a görcsoldásban.

Főzzön meg egy maroknyi levendulát két liter vízben, majd hagyja állni 15 percig. A főzetet öntse bele egy kád meleg vízbe, és üljön bele negyed órára.

Álljon fel az íróasztal mellől, és sétáljon pár percet a folyosón vagy az épület körül.

3. Miért van hasmenése a stresszes helyzetekben?

Ha valamire stresszel reagálunk, az adrenalin és a noradrenalin felkészítik szervezetünket a menekülésre.

Ilyenkor a gyomorsav kiválasztása gátolt, a bélrendszer is nyugalomba kerül, hogy elég energia maradjon a menekülésre. Ez ellen az emésztési szünet ellen azonban dolgozni kezd a paraszimpatikus idegrendszer.

A stressz hatására az emésztés folyamata szinte megáll, a záróizmok kontrollja gyengülhet, a táplálék rövid idő alatt emésztetlenül készül kiürülni a szervezetből, ennek következményeként pedig gyorsan „szükséghelyzetben” találhatjuk magunkat. Kész a hasmenés, amit el lehetne kerülni.

ÚJ SZÓ-tanács

Gyakran már az is segít, ha változtat az étkezési szokásokon, például odafigyel arra, hogy csak jó minőségű ételek kerüljenek a gyomrába.

A rostokban gazdag táplálkozás is jót tesz ilyenkor. Egyen barna rizst, Graham- és tönkölylisztből készült pékárukat vagy kását gyümölccsel.

Kerülje az erős fűszereket, és néhány óránként kortyoljon el egy csésze gyomornyugtató cickafarkteát.

Az émelygést csökkentheti, ha langyos, édesítetlen fekete teát fogyaszt, vagy a jobb hüvelykujjával 1–2 percig akupresszúrás nyomást gyakorol a bal kéz hüvelykujja alatt lévő csuklóízületre.

Az autogén tréning vagy a meditáció segíthet a problémák tisztázásában.

4. Mit lehet tenni gyomorideg ellen?

A haspuffadás, a szorulás, a hasmenés, az émelygés árulkodó jelek, ilyen problémák esetén azonban nagy valószínűséggel a lélek az, ami igazán sajog. A kudarctól való félelem, az elnyomott agresszió, a keserűség mind-mind állhatnak a gondok hátterében. Tudat alatt a lelki konfliktusokat a testünkre vetítjük ki, ebben az esetben például az emésztőrendszer szenved kárt. Gyomorideg akkor jelentkezik, ha a bélizomzat különösen érzékenyen reagál a nehézségekre.

ÚJ SZÓ-tanács

Stresszes időszakokban jó hatású lehet az orbáncfűből és a macskagyökérből készült tea.

Fogyasszon sok vizet, valamint hideg szűrt gyümölcs- vagy zöldséglevet, utóbbiak ugyanis gyulladáscsökkentő anyagokat és a bélsejtek gyógyulását gyorsító vitaminokat is tartalmaznak. De pár korty hideg kóla is segíthet ilyenkor!

Tartson magánál készenlétben pár darab sós kekszet, de a leves is jót tehet a gyomornak, valamint a főtt krumpli, a rizs, a kétszersült és a kefir is enyhíthet a kellemetlen tüneten.

Ideges gyomorra a tatárvirág-kivonat is hatásos lehet.

Friss répalevet ízesítsen kevés őrölt édesköménnyel. Fogyasszon belőle naponta háromszor.

5. Mennyire veszélyes a gyomorégés?

A probléma hátterében gyakran lelki feszültség, túlságosan sok étel elfogyasztása vagy a gyomorszáj záróizmának gyengesége állhat. Addig nincs nagy baj, amíg a gyomorsav a nyelőcsőbe nem kerül – ez esetben már refluxról beszélünk. A refluxot már mindenképpen kezelni kell, különben a nyelőcső nyálkahártyájának gyulladása léphet fel, ami a legrosszabb esetben nyelőcsőrákhoz is vezethet.

ÚJ SZÓ-tanács

Fogyasszon többször kis adagokat, és kerülje a zsíros és a csípős ételeket. A legjobb, ha este hat óra után már nem eszik semmit, illetve a vacsorát követően sétál egy nagyot.

Evés után ne feküdjön le azonnal.

Kerülje a csokoládé, a savas gyümölcsök, a fehérbor és a röviditalok fogyasztását, mert ezek fokozzák a gyomorsavképződést. Akut bántalmak esetén a szódabikarbóna – mivel semlegesíti a gyomorsavat – vagy egy teáskanál tejben elkevert rizsliszt is gyógyír lehet, amit egy kis fahéjjal ízesíthet.

Kanalazzon el egy pohár szobahőmérsékletű biojoghurtot, és szórjon bele pár szem hámozott mandulát.

6. Az idegeskedés valóban okozhat gyomorfekélyt?

Az állandó stressz valóban ráhúzódhat a gyomrunkra. A Helicobacter pylori baktérium – mely szerepet játszik a gyomorfekély kialakulásában – könnyebben megtámadhatja a legyengült gyomor nyálkahártyáját. A stressz, valamint a különböző gyógyszerösszetevők (acetilszalicilsav, ibuprofen) is kiválthatják a gyomornyálkahártya-gyulladást. Ezekben az esetekben a nyálkahártya csak a felületén gyulladt, de idővel átterjedhet a mélyebb rétegekbe is, aminek gyomorfekély lehet a vége.

ÚJ SZÓ-tanács

Sose egyen kapkodva, teremtse meg a körülményeket a nyugodt táplálkozáshoz!

Ne dohányozzon, és lehetőleg ne szedjen gyomorbántalmakat okozó gyógyszereket, különösen nonszteroid gyulladáscsökkentőket.

Törekedjen a kiegyensúlyozott életvitelre és a rendszeres táplálkozásra!

7. Idegen helyen miért szenved székrekedéstől?

Sokak problémája, hogy számukra idegen helyen olykor napokig sem jelentkezik székelési inger. A testnek ugyanis kell némi idő, hogy alkalmazkodni tudjon az új körülményekhez, különösen, ha a megszokottól eltérő klímáról van szó. Az is megeshet, hogy az adott ország nem megfelelő higiéniája miatt kerüljük el a toalettet. A legtöbbször mégis az az oka a székrekedésnek, hogy szokatlan ételt fogyasztunk, túl keveset mozgunk. Az időeltolódás is összezavarhatja a belső ritmust.

ÚJ SZÓ-tanács

Hashajtót csak rövid ideig szabad szedni, mert hatására a bél egyre inkább ellustul, és egyre több hashajtóra lesz szükség ahhoz, hogy siker koronázza az erőfeszítéseket. A gyógyszerhez hasonló hatást érhet el - annál azonban sokkal kíméletesebb módszer -, ha reggel éhgyomorra egy pohár vízben felold egy teáskanál keserűsót, ami serkenti a bélmozgást.

A ballasztanyagok és a káliumban gazdag élelmiszerek (ilyenek a gyümölcsök, a zöldségek, a saláták, a gabonatartalmú élelmiszerek, a teljes kiőrlésű termékek), valamint a bőséges folyadékfogyasztás (1,5–2 liter naponta) sokat lendíthet az ügyön.

Sétáljon nagyokat a szabad levegőn, és mozogjon minél többet.

Hatásos lehet a szennalevéltea is, de huzamosabb ideig ennek alkalmazása sem ajánlott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?