Egy kérdés, egy válasz a túlsúlyról. Válaszol: Dr. Ľubomíra Fábryová.
Hány túlsúlyos felnőtt és serdülő van Szlovákiában?
A túlsúlyosak csoportjába (BMI ≥ 25 kg/ m2) a szlovákiai felnőtt népesség hozzávetőleg kétharmada tartozik. Tíz 18–64 éves férfi közül hét, a hasonló korú 10 nő közül hat túlsúlyos vagy elhízott. Négy férfi és nő közül egy elhízott (BMI ≥ 30 kg/m2), az elhízottság 3. fokozata (BMI ≥ 40 kg/ m2) a felnőtt szlovákiai népesség több mint 1 százalékára jellemző, túlsúlyban vannak a nők.
A gyermekekre vonatkozó adatok az Egészségügyi Világszervezet (WHO) COSI (Childhood Obesity Surveillance Initiative) projektjéből származnak. A nyolcéves fiúk között a nemzeti kritériumok szerint 9,9–8,8, a 8 éves lányok között pedig 7,5/9,5 százalék volt az arány, ami megfelel az európai országok átlagának. A hasi, vagyis abdominális elhízottság a túlsúlyos/elhízott gyerekek 76,9 százalékánál volt megfigyelhető.
A szlovákiai gyermekgyógyászok adatai szerint az elhízott gyerekek 32,5 százaléka metabolikus szindrómában is szenvedett. A HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) WHO-projektjének köszönhetően tudjuk azt is, hogy mi a helyzet a szlovákiai serdülők körében. 2010 és 2018 között jelentősen csökkent azoknak az iskoláskorú gyerekeknek a száma, akik túlsúllyal vagy kövérséggel küszködnek (11 és 13 éves fiúk, 11 éves lányok). Ezzel szemben a 15 éves lányok között megnőtt a túlsúlyosak vagy elhízottak száma.
Mi micsoda?
Abdominális elhízás: Hasi elhízás, ami a hasi területen lévő felesleges zsír jelenlétére utal. Azoknál, akik „alma alakúak”, általában túlzott zsír van a gyomor és a has környékén. A hasi elhízást gyakran „hasi zsírnak” vagy központi elhízásnak, központi adipositásnak nevezik. Számos egészségügyi problémát vet fel, beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget, a magas vérnyomást és a szívbetegségeket.
A metabolikus (anyagcserével kapcsolatos) szindróma (tünetegyüttes) több, egymással összefüggő anyagcserezavar egyidejű fennállását jelenti. Valószínűleg az inzulin hormonra való csökkenő válaszképesség, vagyis a vele szembeni rezisztencia (ellenállás) az az alap, amelyen hosszú távon kifejlődik.
Szerencsére megfelelő életmódváltással megszüntethető, amelyet azért is érdemes megtenni, mert minél hosszabb ideig áll fenn, annál több nehezen gyógyítható vagy éppen maradandó károsodást okoz (pl. érelmeszesedés, szívinfarktus, agyi érkatasztrófa).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.