Hajszálon múlik

A várandósság meglepetései közé tartozik a haj változása is. Nem törvényszerű, de gyakori, hogy akinek eddig száraz volt a haja, most a zsírosodással küzd, vagy fordítva, az egyenes szálú haj begöndörödik, a nehezen kezelhető selymes és sima lesz.

Mindez a hormonális változásokkal magyarázható: a fejbőr hajszálerei mellett hormoncsapocskák kapcsolódnak a vér- és nedvkeringésbe. Mindenkori hormonszintünk így befolyásolja hajunk növekedését, állományát, színét. A boldog kilenc hónap alatt a hajhagymák is kevésbé öregednek, a haj feldúsul, egészségesen fénylő lesz. Ám a szülés után ismét változik a helyzet, rendszerint a kismamák bánatára. Az eddig „bennragadt“ hajszálak most szinte egyszerre öregednek el és hullanak ki. A kismamák szomorúan tapasztalják, milyen gyér lett a frizurájuk. A hormonális okokhoz lelki tényezők is társulnak. Az első hónapok újszerű terhelést jelentenek a szervezet számára, a folyamatos kialvatlanság, fáradtság, testi-lelki igénybevétel kimeríti erőforrásainkat, és ez hajunkon is meglátszik. Sokan úgy vélik, a szoptatás is szerepet játszik a hajhullásban, ez azonban tévedés, azok a kismamák is elveszítik hajkoronájuk egy részét, akik nem szoptatnak.

A vékony szálú hajnak jó tartást, tömött hatást kölcsönöz minden protein- és ceramidtartalmú volumennövelő sampon. Ezek a hatóanyagok körbeveszik a hajszálakat, ezáltal erősebbnek tűnnek. Ebben az esetben is igaz: a kevesebb több. Ne terheljük túl a frizurát sok ápolószerrel, mert a vékony hajszál ezt nem bírja el, összeesik alatta, még laposabb lesz. Zsír-, olaj és viasztartalmú szerek helyett inkább habfixálókat használjunk. Tegyünk diónyi adagot a félszáraz hajba, és „menetiránnyal szemben“ szárítsuk meg.

A téli sapkaviselős időszak után a természethez hasonlóan a haj is megújul. Frissítsük fel frizuránkat: a megviselt végeket vágassuk le, és tápláljuk hajunkat akár mindennapos vitaminos pakolással. Reszeljünk le egy répát, fél nyers céklát, csurgassunk rá kevés mézet, citromlevet, és együk meg. Igen, a leghatásosabb a belsőleg alkalmazott „pakolás“. Hajunkat ugyan fájdalom nélkül levághatjuk, ez mégsem holt anyag: pontosan tükrözi szervezetünk erőnlétét, jóltápláltságát, vitamin- és ásványianyag-ellátottságát. A hajápolás első lépése ezért a helyes életmód és étkezés.

A hajdiagnosztika során 2-3 szál haj mikroszkopikus vizsgálatával fény derül az esetleges vashiányra, felszívódási zavarra, egy-egy vitamin vagy ásványi anyag hiányára, gyulladásra, stresszes életmódra. Fejbőranalízissel kideríthető, milyen típusú a fejbőrünk, mi az oka a korpásodásnak, hajhullásnak. Ki gondolná, hogy hajunk nemcsak azért lehet matt és töredező végű, mert a dauer és a forró szárítás leégette, hanem azért is, mert „éhezik“. Ha belülről tápláljuk, egész testünknek jót teszünk.

A külső gondozás során a legfontosabb, hogy mindenki saját fejbőrének és hajának megfelelő sampont, balzsamot, pakolást használjon. A bőséges kínálatból és háziszerekből nem is olyan könnyű megtalálni a testre szabottat. Legjobb, ha szakember tanácsára bízzuk magunkat, ám fenntartással fogadjuk azokat a hozzáértőket, akik mindenáron saját termékeiket akarják a nyakunkba varrni. A nagyobb drogériákban kapható márkás termékekben megbízhatunk. A reklámokban látott tündöklő, szálló hajzuhatagot mesterfodrászok alkották hosszú órák munkájával, ha azt saját kezűleg próbáljuk „megbarkácsolni“, előfordulhat, hogy az ellenkező hatást érjük el. Egy rosszul megválasztott pakolás – még ha természetes alapanyagokból is áll – többet árthat, mint amennyit használ. (-Lp-)

VEGYÜK FONTOLÓRA!

Helytelen gyakorlat, hogy a sampont közvetlenül a hajra öntjük. A koncentrátum roncsolja a fejbőr zsír- és savköpenyét, ezért a sampont először egy kis pohárka meleg vízben oldjuk fel.

A zsíros fejbőrt csalán- vagy bojtorjánsamponnal mossuk, majd csalánteával öblítsük le a maradékot pedig igyuk meg.

Javára válik minden típusú fejbőrnek az alapos masszírozás. Ez felélénkíti a vérkeringést, ami alacsony vérnyomás vagy a nyaki csigolyák meszesedése esetén sokszor renyhe, a hajhullás egyik oka ez lehet.

Disznószőr kefével dörzsöljük át a fejbőrt, a bőséges vérellátottság a hajnövekedést, a hajhagymák működését is serkenti.

Száraz hajra tegyünk hajmosás után meleg pakolást. Keverjünk el három tojássárgáját három evőkanál hidegen sajtolt olajjal, egy mokkáskanál ecettel, ugyanennyi mézzel, és kenjük be a hajvégeket. Laza zuhanysapkával fedjük be a kencét, tekerjünk még rá egy törülközőt, és hajszárítóval melegítsük egy kissé. A meleg hatására a külső keratinlemezek megnyílnak, és így a hatóanyagok könnyebben beszívódnak a hajszálak belsejébe.

Zavarba ejtő az üzletek kínálata. Biztos, hogy köztük van az a sampon, balzsam, amelyikre szükségünk van. Ne sajnáljuk az időt, tanulmányozzuk a termék összetevőit, ajánlását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?