Ha zúg és fáj a fül…

Szemünk után a fülünk, illetve hallásunk az, amelyre különösen ügyelnünk kell. Egy több országban végzett felmérés szerint minden hatodik ember tapasztalt már fülzúgást. Ez világszerte több millió embert jelent.

A fülzúgás korunk népbetegsége, s igen nehezen befolyásolható, mert sokféle tényező összhatásából alakul ki az évek során. Az állandó belső zaj vagy zörej az érintettek öt százalékánál már gátolja a normális életvitelt, a munkavégzést is, míg minden második beteg egyben hallászavarral, vagy az egyes hangokra való kóros érzékenységgel is küzd. Nem súlyos betegség ugyan, de a legkellemetlenebb bajok közé tartozik. A betegek egy része napközben még csak elfoglalja magát, és nem foglalkozik a problémával, de reggelente és esténként annál jobban szenved. Ennél jóval gyakoribb, amikor a tünet állandósul, és valósággal átveszi az uralmat a beteg élete fölött. Ezzel magyarázható, hogy a páciensek harminc százalékánál fóbia, szorongás, depresszió alakul ki.

Mi jellemzi a fülzúgást?

A beteg hangot hall a fülében vagy ritkábban a fejében. Nem valamiféle új betegség, az elmúlt évszázadokban olyan hírességek is szenvedtek tőle, mint Beethoven, Luther, Edison. A fülzúgás nem ok, hanem tünet, számtalan kiváltó oka lehet. Állhat a hátterében túlságosan magas vagy alacsony vérnyomás, nyakcsigolya-meszesedés, tartáshiba, zajártalom, keringési zavarok, baleset vagy sérülés, migrénes fejfájás, de az esetek bizonyos százalékában még agydaganat is. Ennek megfelelően a fülzúgással orvoshoz fordulókat először alapos kivizsgálásnak kell alávetni, hogy megállapítsák a baj okát. Ha kizárták a súlyos betegségek lehetőségét, a fül-orr-gégészeten általában fülmosást, nyugtatókat, hangulatjavítókat, ultrahangos kezelést javasolnak. Ha a páciens egy hónapon belül orvoshoz fordul bajával, akkor valóban segíthetnek bizonyos fajta értágítók. Az említett módszerek azonban csak az eseteknek mintegy 23 százalékában hoznak enyhülést.

Mit tehetünk fülünk védelmében?

1. A zaj riadó a fülnek. Ezért megelőző intézkedésként a zajvédelem, mégpedig a túlzott, illetve a tartós zaj kerülése a legfontosabb.

2. Építsük le a negatív stresszhatást, csökkentsük a velünk szemben támasztott túlzott követelményeket.

3. Fültisztító pálcikával ne nyúljunk a külső hallójárathoz, csak a fülkagylót tisztítsuk így.

4. Ne merüljünk el túl sokszor klórozott vízben.

5. A fülzsírdugótól csak avatott szakember szabadítson meg bennünket.

6. Mivel a fül gyulladásai súlyos következményekkel járhatnak, minden megbetegedést komolyan kell venni, és szükséges felkeresni a szakorvost.

120 dB felett már fáj

A dB rövidítés egy akusztikai mértékegység a zajszint erősségének mérésére. 10 dB emelkedés gyakorlatilag a hangerő megkétszereződését jelenti. A 95 dB tehát kétszer olyan hangos, mint a 85 dB. Egy teljesen feltekert sétálómagnó hangereje 100-110 dB-t jelent. Egy motoros sisakja alatt 100 km-es sebességnél 100 dB-lel süvít a szél. 120 dB-nél van az emberi fül számára a fájdalomhatár.

130 dB – vulkánkitörés, sugárhajtású gép

120 dB – vízesés, autóduda, diszkó

80 dB – hullámverés, moped

40 dB – madárcsicsergés, halk beszélgetés

30 dB – könnyű szél, suttogás, hűtőszekrényzúgás

10 dB – szúnyog repülése, számítógép

0 dB – toll leesése, hallásküszöb.

Elsősegély fülfájásra

Mit tehetünk a fájdalom csökkentése érdekében, ha a kínzó fülfájás hétvégén vagy ünnepnapon jelentkezik?

Nagyanyáink jól bevált módszere volt a meleg só, de ma már korszerűbb infralámpával vagy villanypárnával melegíteni a fület.

A fül és az orrjáratok gőzölése antibiotikus, illóolajos gyógynövényekkel csökkenti a fájdalmat és óriási megkönnyebbülést hoz. Két liter vizet forralunk, amikor felforrt, egy-egy evőkanál kamillát, kakukkfüvet, borsmentát, szurokfüvet, orvosi zsályát dobunk bele, a hőforrást elzárjuk, lefedjük. Törülközővel a fejünkön 14-20 percig gőzöljük a fájós fület és az orrunkon keresztül is alaposan beszívjuk a gyógyító gőzöket. (T-t, ki)

„Füles” étrend

A fülbetegségek hátterében igen sok esetben hurutos megbetegedések állnak. Fontos lépés tehát ilyenkor is az immunrendszert erősítő és támogató étrend következetes alkalmazása, hogy megelőzzük a lázas fertőzéssel járó megbetegedések, felső légúti hurutok kialakulását.

A tapasztalatok szerint az idegi halláscsökkenés egyik formáját olyan étrend is előidézheti, amely sok telített zsírsavat tartalmaz. A zsiradékok ugyanis a fül vékony ereiben érelmeszesedést és így érelzáródást okozhatnak.

Az USA-ban végzett számos vizsgálat tanúsága szerint a zsírszegény étrend javítja a hallást. Azt is megfigyelték, hogy a legtöbb hallásproblémával küszködő embernek magas a koleszterinszintje és súlytöbblete van. Törekednünk kell a számunkra optimális testsúly elérésére. Emellett fontos az étel alapos megrágása, a rágóizmok erősítése, amely egyúttal szabályozza a fül és a környező nyirokcsomók anyagcseréjét.

A füldugulás esetén ragadós nyálka halmozódik fel a dobhártya mögött. A nyálkatermelés redukálása elérhető a tejtermékek fogyasztásának csökkentésével. Jót tesz, ha sok hagymát, tormát, erős paprikát használunk ételeink készítéséhez.

Fontos az A-vitamin, a tiamintartalmú élelmiszerek szerepletetése az étlapon, ezek ugyanis segítik a sérült sejtek gyógyulását, javítják a hallóideg-működést. Elsősorban a sárgarépa, sárgabarack, mangó, narancs, spenót, paradicsom, valamint a teljes kiőrlésű kenyérfélék tartoznak ide.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?