Mindenki ismeri az érzést: ha melegben nehéz testi munkát végzünk, futunk vagy sietünk, kiszárad a szánk, nyál sincs a szánkban. Ez pedig igencsak zavaró. Nehezíti a folyékony beszédet, a nyelést, az ízlelést, az ételek keveredését az emésztő nedvekkel, a fogak öntisztítását és a nyál antibakteriális hatását is.
Ha száraz a száj
Szájszárazság felléphet némely gyógyszerek szedése miatt is, mint pl. az allergiát gyógyító, vagy az idegrendszerre ható gyógyszerek esetében. Ha csak átmeneti állapotról van szó, akkor hamar elmúlik ez a kellemetlenség. A szájüreg szárazsága azonban számos betegség kísérő tünete is lehet, mint pl. reumatikus ízületi gyulladás, az epeutak elzáródása okozta májgyulladás, bőr- és izomgyulladás, vérszegénység, daganatos megbetegedések. Közvetlen oka az, hogy a nyálmirigyek nem termelnek annyi nyálat, hogy az elegendő lenne a szájüreg normális nedvességének a biztosításához. Az orvos feladata, hogy megtalálja a nyáltermelés csökkenésének okát.
A BETEG KÍSÉRŐ TÜNETE
A beteg úgy segíthet az orvosnak, hogy pontosan elmondja mindazt, ami összefügghet a betegséggel. Például egész nap száraz-e a szája, vagy csak este, minden étkezésnél jelentkezik-e, vagy csak valamilyen konkrét élelem elfogyasztása után. Jó, ha beszámol az orvosi beavatkozásokról, a műtétekről, a gyógyszeres kezelésekről, valamint a többi körülményről, pl. a dohány, alkohol vagy a feketekávé fogyasztásáról.
Ezután következik a nyál összetételének és a nyálmirigy működésének a kivizsgálása. A nagy nyálmirigyben végbemenő pangó nyáltermelésnek a leggyakoribb oka az úgynevezett nyálkő, amely a nyálvezetéket zárja el. Ezt rosszindulatú daganat is okozhatja. Mivel a nyálmirigy működését más szervi betegség is befolyásolhatja, nem felesleges a teljes kivizsgálás sem. Ide tartozik a vér és a vizelet ellenőrzése, valamint annak az elemzése, hogy a betegnek nincs-e hormonális, szem- vagy idegkárosodása. Ezek a zavarok nagyon gyakran a szájüreg szárazságával jelentkeznek. Vannak esetek, amikor az orvos a nyáltermelés serkentésével igyekszik eltávolítani a tüneteket. Ilyenkor leggyakrabban a szájüreg öblítését ajánlja. Ez sok esetben eredményes is, ám ha mi próbálkozunk, ügyelni kell arra, hogy az öblítők ne károsítsák a fogakat és a száj nyálkahártyáját.
A szájüreg szárazsága akkor szüntethető meg teljesen, ha megszüntetjük azokat az okokat, amelyek ezt a kellemetlenséget kiváltották. Aki erre hajlamos, kerülje a száraz és túlfűszerezett ételeket, az alkoholt és a szénsavas italokat, s ne dohányozzon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.