Ha száraz a száj

Mindenki ismeri az érzést: ha melegben nehéz testi munkát végzünk, futunk vagy sietünk, kiszárad a szánk, nyál sincs a szánkban. Ez pedig igencsak zavaró. Nehezíti a folyékony beszédet, a nyelést, az ízlelést, az ételek keveredését az emésztő nedvekkel, a fogak öntisztítását és a nyál antibakteriális hatását is.

Mindenki ismeri az érzést: ha melegben nehéz testi munkát végzünk, futunk vagy sietünk, kiszárad a szánk, nyál sincs a szánkban. Ez pedig igencsak zavaró. Nehezíti a folyékony beszédet, a nyelést, az ízlelést, az ételek keveredését az emésztő nedvekkel, a fogak öntisztítását és a nyál antibakteriális hatását is.

Szájszárazság felléphet némely gyógyszerek szedése miatt is, mint pl. az allergiát gyógyító, vagy az idegrendszerre ható gyógyszerek esetében. Ha csak átmeneti állapotról van szó, akkor hamar elmúlik ez a kellemetlenség. A szájüreg szárazsága azonban számos betegség kísérő tünete is lehet, mint pl. reumatikus ízületi gyulladás, az epeutak elzáródása okozta májgyulladás, bőr- és izomgyulladás, vérszegénység, daganatos megbetegedések. Közvetlen oka az, hogy a nyálmirigyek nem termelnek annyi nyálat, hogy az elegendő lenne a szájüreg normális nedvességének a biztosításához. Az orvos feladata, hogy megtalálja a nyáltermelés csökkenésének okát.

A BETEG KÍSÉRŐ TÜNETE

A beteg úgy segíthet az orvosnak, hogy pontosan elmondja mindazt, ami összefügghet a betegséggel. Például egész nap száraz-e a szája, vagy csak este, minden étkezésnél jelentkezik-e, vagy csak valamilyen konkrét élelem elfogyasztása után. Jó, ha beszámol az orvosi beavatkozásokról, a műtétekről, a gyógyszeres kezelésekről, valamint a többi körülményről, pl. a dohány, alkohol vagy a feketekávé fogyasztásáról.

Ezután következik a nyál összetételének és a nyálmirigy működésének a kivizsgálása. A nagy nyálmirigyben végbemenő pangó nyáltermelésnek a leggyakoribb oka az úgynevezett nyálkő, amely a nyálvezetéket zárja el. Ezt rosszindulatú daganat is okozhatja. Mivel a nyálmirigy működését más szervi betegség is befolyásolhatja, nem felesleges a teljes kivizsgálás sem. Ide tartozik a vér és a vizelet ellenőrzése, valamint annak az elemzése, hogy a betegnek nincs-e hormonális, szem- vagy idegkárosodása. Ezek a zavarok nagyon gyakran a szájüreg szárazságával jelentkeznek. Vannak esetek, amikor az orvos a nyáltermelés serkentésével igyekszik eltávolítani a tüneteket. Ilyenkor leggyakrabban a szájüreg öblítését ajánlja. Ez sok esetben eredményes is, ám ha mi próbálkozunk, ügyelni kell arra, hogy az öblítők ne károsítsák a fogakat és a száj nyálkahártyáját.

A szájüreg szárazsága akkor szüntethető meg teljesen, ha megszüntetjük azokat az okokat, amelyek ezt a kellemetlenséget kiváltották. Aki erre hajlamos, kerülje a száraz és túlfűszerezett ételeket, az alkoholt és a szénsavas italokat, s ne dohányozzon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?