Milyen benzin kell az autóba? Kivétel nélkül minden sofőr tudja. Vajon a különféle zsírsavakból mennyit fogyaszt? Erre már kevesen tudják a választ.
Ha nem szereti a halat…
A szív- és érrendszeri betegségek vezetik a fejlett országokban a halálozási okok listáját. Pedig a magas vérnyomás, érelmeszesedés, trombózis, infarktus megelőzhető. A gyógyszerek mellett a gyógyulás esélyeit növelheti a telítetlen zsírsavak rendszeres fogyasztása. Botorság azt hinni, hogy a zsírok mellőzésével táplálkozásunk egészséges! Energia- és hőháztartásunk kiegyensúlyozása, a létfontosságú szervek védelme (pl. a vese „kipárnázása“) a zsírsejtek feladata. A sejtek olajozott működését 24-féle zsírsav biztosítja.
Túltömött raktárak
Az élelmiszerek évezredeken át megfelelő mértékben tartalmazták a telített és telítetlen zsírsavakat, aztán az elmúlt évtizedekben teljesen felborult az arány. Napjainkban 20:1 a bevitt telített-telítetlen zsírsavarány a kívánatos 5:1 helyett! A többletkalóriákat a zsírsejtek zsírcseppecskéi raktározzák el a nehezebb, élelemszegény időkre. Mivel azonban éhezés helyett túltáplálkozunk, az átlagos testsúly egészséges, 16 százalékos zsíraránya az emberek többségénél jelentős mértékben megnőtt! Ez súlyos, az életet veszélyeztető állapotokat hozhat létre. Az utóbbi évtizedekben végzett vizsgálatok megállapították, hogy az omega-3 zsírsavat tartalmazó tengeri halat és szójaolajat fogyasztók körében kevesebb az érrendszeri betegség.
A mediterrán módszer
Bizonyos kor után a legtöbb embernél jelentkezik érrendszeri probléma. Sajnos, gyakran idő előtt. Ajánlásunk szerint a napi összkalória 30 százalékát zsír formájában kellene bejuttatni a szervezetbe. Az omega-3 zsírsav csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek súlyosságát, esetleg megelőzi kialakulásukat. Napi másfél dl vörösbor, 100 gramm fekete csokoládé, pár szem dió vagy mandula, fokhagyma, naponta fél kiló nyers zöldség vagy gyümölcs, hetente háromszor-négyszer tengeri hal fogyasztása tekinthető ma ideális diétának, melylyel a szív- és érrendszeri betegségek kockázata csökkenthető.
A tengeri halak nagyon gazdagok fehérjékben, vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint az említett omega3 zsírsavakban. A belőlük készült termékek könynyen emészthetőek és ezért sok diétás étel összetevői. Nem igaz az az állítás, hogy hasznos anyagokat csak friss vagy mélyhűtött halban találunk. Egészségesek a halkonzervek is, mert olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek használnak a szívnek, agynak, csontoknak és védik a bőrt. (fld)
Mit tartalmaz?
omega3 telítetlen zsírsavat: jót tesz a szívnek, erősíti az immunrendszert és az idegrendszert,
foszfort, fluoridot, vasat: erősíti a csontokat,
acetilkolint: javítja az emlékezetet,
B-vitamint: erősíti a bőr egészségét,
Mind a lazac, mind pedig a tonhal tartalmazza ezeket a fontos anyagokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.