GYÓGYTURMIX

Kézmosáshoz joghurtot
Probiotikus kézfejfürdőt ajánl kézmosás utánra az egészségügyi személyzetnek egy brit kutató, a baktériumok természetéből kiindulva. Az orvosok és ápolók számára – nemcsak a műtétek előtt - kötelező a gyakori kézmosás, hogy ezzel is elkerüljék a beteg szervezet baktériumos megfertőzését.

Kézmosáshoz joghurtot

Probiotikus kézfejfürdőt ajánl kézmosás utánra az egészségügyi személyzetnek egy brit kutató, a baktériumok természetéből kiindulva. Az orvosok és ápolók számára – nemcsak a műtétek előtt - kötelező a gyakori kézmosás, hogy ezzel is elkerüljék a beteg szervezet baktériumos megfertőzését. Általában vízzel, majd szappannal, vagy más sterilizáló anyaggal történik a kézmosás, azonban a fertőzést elindító baktériumok ezekre a fertőtlenítőszerekre mind gyakrabban rezisztensek. Mark Spigelman, a londoni University College kutatója ebből a felismerésből kiindulva tett első hallásra igencsak meglepő kijelentést: talán hasznosabb lenne, ha a kórházakban halálos veszélyt jelentő mikroorganizmusok leküzdésére inkább joghurttal mosnának kezet! Spigelman arra az ismert tényre építi javaslatát, hogy a baktériumok nem tudnak több, egymást fedő rétegben szaporodni. Márpedig a bőrt természetes körülmények között jóindulatú baktériumok fedik, amelyeket éppen a kézmosással elpusztíthatunk, így nyitva helyet a káros baktériumok megtelepedésének, elszaporodásának. Spigelman azt tanácsolja, hogy a kézmosás után az érintettek merítsék kezüket egy „probiotikus fürdőbe”, például „jó” baktériumokkal teli joghurtba, amely azután megakadályozná más baktériumok megtapadását a kézfejen. (MTI-Press)

Rettegés a betegségtől

Ha valaki rendszeresen minden apróság miatt panaszkodik, azt hamar képzelt betegnek nyilvánítják. Pedig a hipochondriát komolyan kell venni. A pszichiátriában ezt és a hasonló állapotokat szomatoform betegségnek nevezik, és legtöbb jellegzetessége, hogy a páciensnek panaszai vannak, amelyek okát nem lehet megállapítani. Aki hipochonder, nem hisz abban, hogy egészséges. Ha nem sikerül szervi betegséget megállapítani, lelki okokra gyanakszanak. Erről a beteg azonban hallani sem akar. De vajon mi váltja ki? A pszichoanalitikusok belső konfliktusokra gyanakszik, amelyeket a beteg nem képes megoldani és a testére irányítja a figyelmet, hogy ne kelljen a konfliktus okaival foglalkoznia. Pszichoterápiával lehet kezelni. (MTI-Press)

Vörösborral az élesebb hallásért

A vörösbor – persze mértékletesen fogyasztva – késleltetheti a korral összefüggő süketség kialakulását, s csökkentheti a zaj, vagy egyes antibiotikumok okozta hallásromlást – olvasható a New Scientist című londoni folyóiratban. Mindennek az a magyarázata, hogy az úgynevezett szabad gyökök, azaz a szervezetben termelődő káros vegyületek (valamint a zaj és bizonyos típusú antibiotikumok) megkárosíthatják a belső fül sejtjeit, márpedig ezek létfontosságúak a hallás szempontjából. Ugyanakkor az antioxidáns vegyületek (ilyenek találhatók például a vörösborban, de a zöld teában is), valamint az aszpirin fő hatóanyaga, a szalicilát, képesek felvenni a harcot a szabad gyökök ellen, s így bizonyos védelmet nyújtanak a hallásromlás folyamatával szemben. (MTI-Press)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?