Gyógyszer nélkül – Ősrégi gyógymód a fizioterápia

fizioterápia k

Gyakran megtörténik, hogy a páciens csalódott, amikor fizioterápiára küldik. Azt mondja, tornázni otthon is lehet, vagy az ilyen kezelés úgy sem segít. Inkább az invazív kezelést igényelné, holott a helyesen meghatározott fizioterápia az esetek többségében a mozgásszervi panaszok rendkívül hatékony módja, miközben nagyon ritka, hogy a kezelésnek mellékhatása lenne.

A fizioterápia a legősibb létező gyógymód. A görög füzosz szóból ered, ami természetet, a természeti energiákkal való gyógyítást és nagyon széles spektrumú kezelést jelent. Magába foglalja a balneoterápiát, a klíma- vagy a hidroterápiát, a gyógytornát, illetve a dietetikát. A fizioterápia része a fizikoterápia, amely általában mesterségesen előállított fizikai energiákkal kezel. Ebbe a csoportba tartozik a mágnes-, az elektro-, az ultrahang-, a fény-, a hidro-, a termo-, a lökéshullám-terápia, illetve a masszázs.

A fizioterápia legfontosabb célja, hogy gyógyszer nélkül csillapítsa a fájdalmat, enyhítse a gyulladást, javítsa a szövetek oxigénellátását, erősítse a legyengült izomcsoportokat, javítsa az ízületek mozgástartományát és az általános közérzetet.

A fizio-, illetve fizikoterápiát általában ambulánsan úgynevezett rehabilitációs, illetve fizioterápiás rendelőben, súlyosabb esetekben a kórházi, illetve gyógyfürdői kezelés során lehet igényelni. A rehabilitációs központba konkrét diagnózis gyanújával a szakorvos vagy az általános orvos utalja a beteget. Az időpont egyeztetése után a rehabilitációs szakorvos kivizsgálja és komplex kezelést ír elő a páciensnek, amit a fizioterapeuta végez el. Fizioterápiás kezelést azonban nem csak „súlyos betegek” igényelhetnek. Ha valaki javítani szeretne fizikai állapotán és kondícióján, ha tudni szeretné, hogy az egyes panaszok esetén hogyan kell helyesen tornázni, illetve akár beutaló nélkül is ki szeretné próbálni valamelyik fizikális kezelést, jelentkezhet állapotjavító gyógytornára, illetve kezelésre. Ebben az esetben a kiválasztott fizioterapeutánál lehet jelentkezni, akivel a páciens egyezteti a kezelések időpontját.

A fájdalom diagnosztikája rendkívül fontos a reumatológiai gyakorlatban. Még akkor is érdemes precízen elemezni a fájdalom fellépésének kezdetét, helyét, jellegét, megszüntethetőségét, ha pontosan ismerjük a betegséget, hiszen ugyanazon betegség esetében is más-más anatómiai képlet elváltozása, gyulladása, túlterhelése, irritációja, kompressziója, degenerációja lehet a fájdalom forrása.

A mozgásszervi eredetű fájdalom a kiindulás helye szerint lehet:

• ízületi fájdalom (arthritis, bursitis),
• íntapadás okozta (entezopátiás) fájdalom,
• gerincfájdalom,
• izomfájdalom,
• csontfájdalom,
• a kilépő ideggyököket érintő (radikuláris-neuralgiás) fájdalom.

Két különböző típusú ízületi, ill. gerincfájdalmat, továbbá ideggyököket érintő (radikuláris-neuralgiás) fájdalmat különböztetünk meg: A gyulladásos fájdalom nyugalomban sem szűnik meg, éjszaka az ágymelegben fokozódik. Ilyen jellegű fájdalmat okoznak a gyulladásos ízületi betegségek, a gerincvelői idegek gyulladásos elváltozása, továbbá a gerinc tumoros betegségei.

Ez a fájdalom gyulladáscsökkentőkkel, hideg borogatással, nyugalomba helyezéssel (Schanz-gallér, korrekciós sín, fűző, medenceszorító öv stb.), közepesen meleg hőfokú vízben végzett gyógytornával, óvatos passzív kimozgatással csökkenthető.

Ellenjavallt a szauna, a gőzfürdő, a vérbőséget okozó kenőcsök, kezelések alkalmazása. A mechanikus ízületi vagy gerincfájdalom terhelésre jelentkezik, nyugalomban megszűnik. Okai: degeneratív ízületi és gerincbetegségek, csak mechanikus irritációkor jelentkező gerincvelői idegek gyulladása, alagút-szindrómák.

Érdekes

Amit figyelembe kell venni

A fizioterápiát megfelelő, alapos kivizsgálás és a diagnózis megállapítása után a beteg bevonásával lehet alkalmazni. El kell dönteni, hogy:

• A mindennapi élethez, illetve kereső munkához mely mozgásszervi funkciók helyreállítása, pótlása vagy javítása a leginkább kívánatos?
• Kívánatos-e az intenzív kezelés?
• Lehet-e oki kezelést alkalmazni?
• Szükség van-e hosszan tartó utókezelésekre? (fizikoterápia, szociális és rehabilitációs beavatkozások stb.)
• Szükségesek-e a kieső funkciókat pótló eljárások, s ezek az eljárások alkalmazhatók-e a beteg aktuális állapotában?

Ha szükség van ezekre, akkor terápiás tervet kell készíteni. Az általános orvos feladata, hogy a szakorvosi terápiás tervet megfelelő szakdolgozókkal gondozási terv alapján végezze.

A mechanikus fájdalom fájdalomcsillapítókkal és az alábbi, fájdalomcsillapító hatású fizioterápiás eljárásokkal csökkenthető:

• passzív kimozgatás gépi erővel manuálisan vagy mechanikus úton
• manuális terápiával (manipuláció, mobilizáció, lágyrész technikák)
• nyújtás
• masszázs
• proprioceptív neuromusculáris facilitáció (PNF): manuális terápiáról van szó, amelynek vannak passzív és aktív elemei is. Az egyes technikákkal a reflexek kiváltásán keresztül hat az izomínműködésre. A számos PNFmódszer közül talán legelterjedtebb, és egyik leghatékonyabb a hold – relax és a kontrakt – relax technikája, mely az egyik leghatékonyabb módja izmaink nyújtásának, a két külön technika pedig fájdalom esetén is megoldást jelent.
• közepesen meleg vízben végzett gyógytorna
• gyógyászati segédeszközök (test távoli és testközeli segédeszközök)
• felfüggesztett helyzetben alkalmazott gyógytorna (függesztő-rács)
• tartáskorrekció
• stabilizációs gyakorlatok
• relaxáció

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?