Értékes biológiai anyag

A méhlepény (placenta) szállítja a magzatnak az anyai szervezetből származó oxigéndús vért és a tápanyagokat. A tápanyagok közül néhány egyenesen átjut rajta, míg mások raktározódnak, de vannak, amelyeket át is alakít.
A terhesség kihordásához elengedhetetlen hormonokat is termel.

A méhlepény (placenta) szállítja a magzatnak az anyai szervezetből származó oxigéndús vért és a tápanyagokat. A tápanyagok közül néhány egyenesen átjut rajta, míg mások raktározódnak, de vannak, amelyeket át is alakít.

A terhesség kihordásához elengedhetetlen hormonokat is termel. A placenta szerepe igen jelentős abban is, hogy az anya szervezete befogadja a magzatot, és ne lökje ki, mint egy idegen sejtekből álló sarjszövetet.

A magzati salakanyagok és a széndioxid kiválasztó szerveként is működik. Az anya és a magzat vére soha nem keveredik. Az anya vére számos vékony kis hajszálérben kering a méhlepény-bolyhokban, kapcsolatba kerülve a magzati gyűjtőerekkel. A csere vékony membránokon keresztül történik, és a magzati vér minden 30. másodpercben felfrissül. A szűrőfunkciót is ellátó méhlepény megakadályozza bizonyos kórokozók és mérgek átjutását a magzatba. Azonban a koffein, az alkohol, a nikotin, a kábítószerek és a gyógyszerek nagy része könnyedén átjut rajta. Bizonyos gyógyszerek és vírusok különösen a terhesség végén veszélyesek a magzatra, mert a méhlepény ekkor már egyre kevésbé tudja betölteni szűrő feladatát.

A placentából származó köldökzsinórvér értékes biológiai anyag, amelyre a nyolcvanas években figyeltek fel igazán. Hasonlóan, mint a csontvelő, ez is vérképző sejteket tartalmaz, amelyek alkalmasak az átültetésre. Jelenleg a vérképző sejtek átültetésével csaknem 50 halálos betegség gyógyítható. Világszerte évente 40 ezer átültetést hajtanak végre, ebből 5000 esetben nem rokon donortól, 10 ezer esetben testvértől és 25 ezer esetben saját vérképző sejteket ültetnek át.

Az első köldökzsinórvér-ültetést 1988-ban Párizsban hajtották végre. Öt évvel később létrejött New Yorkban az első köldökzsinórvér-bank. Szlovákiában eddig négy átültetést hajtottak végre, minden esetben testvértől. A vérképző sejtek szlovákiai nyilvántartását az Eurocord Slovakia végzi, amely 1997-ben nonprofit szervezetként jött létre. Két évvel ezelőtt indította el azt a programot, amelynek keretében ha a szülők kérik, a gyermek születésekor mintát vesznek a köldökzsinórvérből, majd lefagyasztják. Ez lényegesen megkönnyíti a helyzetet, ha átültetésre van szükség. Ez nálunk 25 ezer koronába kerül, az Egyesült Államokban 2 ezer dollárba, Németországban pedig 2 ezer euróba.

A PLACENTA A KÜLÖNBÖZŐ KULTÚRÁKBAN

A rítusok gyökerei régóta a születéshez kapcsolódnak. Ezzel magyarázható, hogy a méhlepény a legtöbb kultúrában babonák forrásává vált. A nyugat-afrikai törzsek például a gyermek vagy az anya ikerlényeként tisztelik. A germán mitológiában és Ausztrália őslakosai számára a méhlepény a gyermek lelkének megtestesülése. Néhány kisebb népcsoportnál ma is élő szokás elemezni a placentán található jeleket, mint másutt a tenyér barázdáit. Brazíliában egyes törzsek nyersen fogyasztják el a méhlepényt, másutt megfőzve a születés utáni ünnepségeken feltálalják. Vagy megszárítva és porrá zúzva az apának adják, hogy erősítsék benne a szeretet érzését. Szenegálban megszentelt helyre temetik, hogy megóvja a gyermek egészségét. Afrika egyes részein a magzat felüli résszel kifelé eltemetett placenta az anya termékenységének megszűnését jelzi. Európában a placentával kapcsolatban a hiedelmek a termékenység utáni vágy köré csoportosulnak. A házaspár ágya alá helyezett placenta éppúgy kedvezően befolyásolja az asszony termékenységét, mint a fürdés olyan vizekben, melyben előzőleg frissen szült nő placentáját áztatták. A méhlepényt termékenyítő hatása miatt el is temették a pincében, más vidékeken a fiúkét körtefa, míg a lányokét almafa alá. A kórházakban manapság is gyűjtik a méhlepényeket, bár nem varázsereje miatt, hanem értékes hatóanyagaiért: a gyógyszeripar (bőrbetegségek, égési sérülések, egyes allergiás megbetegedések) és sejtregeneráló hatása miatt a szépségipar is felhasználja.

A köldökizsinórvér-őssejtek transzplantációjának előnyei és hátrányai

ELŐNYEI

Könnyen gyűjthető, elhanyagolható veszélyt jelent a donorra.

Általában 1-2 hét alatt elérhetők a köldökzsinórvér-bankokból, ellentétben az önkéntes csontvelődonor őssejtekkel, melyekhez átlagosan 3-6 hónap alatt lehet hozzájutni.

A donor hat antigénje közül elég, ha négy egyezik a befogadóéval, ezért könnyebb donort találni, mint a hagyományos módszereknél.

HÁTRÁNYAI

A köldökzsinórvérből nyerhető őssejtek mennyisége korlátozott, jelenleg csak 50 kilogrammnál kisebb testsúlyú betegeknek adható.

A transzplantátum megtapadása lassúbb, befogadása kisebb hatásfokú, mint csontvelő, illetve perifériás őssejtátültetés esetén.

A köldökzsinórvér immunvédekezése alacsonyabb hatásfokú, ami elméletileg növeli a leukémia kialakulásának veszélyét.

A biztonságos tárolás nem megoldott, a szakemberek egy része megkérdőjelezi a tárolt köldökvérőssejtek alkalmazhatóságát csontvelő-transzplantáció céljaira.

Kevés a tapasztalat a módszer alkalmazását illetően.

Számos pénzügyi, etikai, jogi szabályozási problémával kell szembenézni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?